کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 جماد أول 1444 Tuesday, 6 December , 2022
4

سهمیه مناطق سیل‌زده برای داوطلبان کنکور ۹۸ لحاظ شد؛ اجرای همایش کنکور برای مناطق محروم لرستان

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: قرار شده که به ازای هر ۳۰ نفر ظرفیت پذیرش در دانشگاه، ۵ نفر هم برای مناطق سیل‌زده اضافه شود که این طرح شامل پلدختر و معمولان و بخشی از چگنی است. ، رضازینی‌وند صبح امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان لرستان با اشاره به عدم توسعه متوازن […]

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: قرار شده که به ازای هر ۳۰ نفر ظرفیت پذیرش در دانشگاه، ۵ نفر هم برای مناطق سیل‌زده اضافه شود که این طرح شامل پلدختر و معمولان و بخشی از چگنی است.

، رضازینی‌وند صبح امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان لرستان با اشاره به عدم توسعه متوازن رشته‌ها و گرایش شدید به رشته تجربی در استان، گفت: ما برای دانش‌آموزان پایه ۱۲ مناطق سیل زده با ظرفیت ۴۰۰ نفر کلاس آموزشی رایگان برگزار کردیم و این سبب شد که میانگین معدل این مناطق رشد چشمگیری داشته باشد.  

وی افزود: قرار شده که به ازای هر ۳۰ نفر ظرفیت پذیرش در دانشگاه، پنج نفر هم برای مناطق سیل زده اضافه شود که این طرح شامل پلدختر و معمولان و بخشی از چگنی است، علاوه‌براین یک همایش کنکور برای مرور مطالب کنکور در شهرستانهای پلدختر، خرم‌آباد، نورآباد و چگنی در حال اجراست و حدود هزار نفر از دانش‌آموزان مناطق محروم از ۳۰ خرداد تا چهارم تیر ماه در این کلاسها شرکت می‌کنند. 

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به تهیه و توزیع کتابهای درسی و کمک درسی، عنوان کرد: داوطلبان کنکور امسال که چهل هزار و ۹۲۶ نفر رشته است آمار شرکت کنندگان کنکور در رشته تجربی نسبت به سال گذشته ۹.۲۷ درصد کاهش داشته ولی در رشته ریاضی ۹.۸۴ درصد رشد داشتیم. 

وی تصریح کرد: امسال آمار شرکت‌کنندگان رشته انسانی، ۲۶.۴۳ درصد رشد داشته همچنین در رشته هنر ۲۱.۵۵ درصد و در زبان خارجه ۲۴.۹۶ درصد رشد داشته است. 

زینی‌وند با بیان اینکه مجموع شرکت‌کنندگان کنکور امسال ۳۲ هزار و ۷۵۱ نفر است، خاطرنشان کرد: تقریبا سال گذشته ۲۸ درصد دوره های متوسطه به فنی و حرفه ای و کار و دانش گرایش داشتند که این آمار امسال به ۳۳ درصد رسیده است هرچند با میانگین کشوری که بیش از ۴۰ درصد است فاصله داریم و ما برنامه داریم که تا سال ۱۴۰۰ این آمار را به ۵۰ درصد برسانیم. 

وی بیان کرد: رتبه لرستان در مجموع کل رشته‌ها، ۳۱ کشور بوده اما در برخی رشته‌ها رتبه‌های استان خوب بوده، مثلاً در رشته ریاضی ۵۷ درصد قبولی داشتیم و و رتبه ۲۸ بودیم و یا در رشته استانی همین تعداد قبولی داشتیم و رتبه ۲۷ کشور بودیم. 

مدیرکل آموزش و پرورش گفت: سال گذشته بیش از ۶۰ درصد شرکت‌کنندگان تجربی بودند که از این تعداد فقط ۱۶ درصدشان قبول شدند و متأسفانه رتبه ۳۲ کشوری را در این رشته داریم. 

وی افزود: سال گذشته از مجموع ۲۶ هزار و ۸۰۲ نفر داوطلب رشته تجربی، چهار هزار و ۲۷۸ نفر قبول شدند در حالیکه استان یزد با شش هزار و ۵۲۵ داوطلب رشته تجربی و سه هزار و ۵۸ نفرقبولی، رتبه اول را به دست آورده است. 

زینی‌وند عنوان کرد: سال ۹۶، ۱۴۴ رتبه زیر هزار داشتیم که سال ۹۷ به ۲۷۱ رتبه افزایش پیدا کرد و آمار رتبه های ۲ رقمی هم ۳۲ نفر بوده است. 

وی با بیان اینکه میانگین قبولی در رشته‌های کل کشور ۳۲.۴ درصد بوده که سهم استان ۲۱.۶ درصد بوده است، تصریح کرد: متأسفانه غیر از سال ۹۳ که ۲ تک رقمی داشتیم، طی سالهای بعد از انقلاب هیچ‌گونه تک رقمی نداشتیم.j

تسنیم

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=6502