کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

16 جماد أول 1444 Friday, 9 December , 2022
3

ویروسی که رفتارهای اجتماعی را اصلاح می‌کند

کرونا ویروس تغییرات بنیادینی بر جوامع انسانی داشته و خواهد گذاشت به طوریکه این بیماری باعث شد اعضای خانواده به حرف‌های یکدیگر بیش از گذشته اهمیت دهند و روابط درون خانوادگی افزایش یابد.

ویروسی که رفتارهای اجتماعی را اصلاح می‌کند

به گزارش پایگاه خبری کوهنانی نیوز : مردم ایران با آغاز اسفند ۹۸ همانند سال‌های گذشته در حال تدارک دیدن برای مراسم عید نوروز بودند اما شیوع ویروسی مانند کرونا همه چیز را تغییر داد.

امروز بیش از دو ماه از شیوع کرونا ویروس در ایران گذشته و هنوز نیز شرایط زندگی مردم به حالت عادی برنگشته و با توجه به اخبار پیرامون این بیماری قرار نیست تا ماه‌های آینده نیز شرایط کاملا عادی شود.

کرونا به روابط فرهنگی مردم آسیب جدی وارد کرده به طوری که طی دو ماه‌ گذشته مراسم دید و بازدید به شدت کاهش پیداکرده و حتی دیگر شاهد مراسم‌های عروسی و عزا با حضور مهمانان پر جمعیت نیستیم.

کرونا باعث شد اعضای خانواده به حرف‌های یکدیگر اهمیت بدهند

این بیماری باعث شده اعضای خانواده اوقات بیشتری را باهم بگذرانند و همین سبب شده که حرف‌های اعضای خانواده‌مان را گوش کنیم و شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کنیم موضوعی که طی چند سال گذشته با توجه به گسترش فضای مجازی در حال کمرنگ شدن بود.

کرونا نشان داد فرهنگ غرب در مقابل بحران‌ها آسیب پذیر است

همچنین در این ایام شاهد مزیت‌های فرهنگ مشرق زمین بر فرهنگ غرب بودیم زیرا با توجه به اینکه شاخصه اصلی فرهنگ جوامع شرقی مشارکت با یکدیگر و کمک به هم نوع است این بیماری به خوبی در این جوامع کنترل شد.

 اما جوامع غربی به علت اینکه مردم در صحنه حضور ندارند هنوز نتوانسته‌اند این بیماری را کنترل کنند و به جای اینکه مردم به کمک یکدیگر بیایند اقدام به خرید اسلحه می‌کنند.

در ایران نیز پس از شیوع کرونا شاهد بودیم که اکثر جامعه در میدان مبارزه با این بیماری حضور یافتند.

 بسیاری از مردم با توجه به کمبود ماسک اقدام به ساخت آن کردند همچنین پاساژ داران و مغازه‌داران کرایه‌های خود را بخشیدند و زنان همچون دوران جنگ حضور فعال و گسترده‌ای در میدان مبارزه با کرونا داشتند.

 در همین رابطه برای برسی تأثیرات اجتماعی این ویروس به سراغ دو تن از جامعه‌شناسان لرستانی رفتیم.

کرونا ویروس باعث اتحاد و همدلی مردم و مسئولان با یکدیگر شد

رضا یوسفوند با اشاره به اینکه کرونا ویروس جدا از مسائل پزشکی یک موضوع اجتماعی است، بیان کرد: این بیماری در رفتارهای اجتماعی آینده کشور و دنیا تأثیرات بسیاری خواهد گذاشت.

وی افزود: یکی از نکات مثبتی که این بیماری در کشور ایجاد کرد همدلی و اتحاد مردم و مسئولان با یکدیگر بود زیرا رسانه‌های معاند در تمام حوادث اجتماعی و سیاسی به دنبال ایجاد فاصله بین مردم و مسئولان هستند اما در موضوع کرونا ویروس با توجه به تلاش‌های صورت گرفته آنان توفیقی پیدا نکردند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کرونا باعث افزایش توجه مردم به مسائل بهداشتی شد، اظهار داشت: در آینده شاهد خواهیم بود که مسئولان و نمایندگان مجلس به دنبال افزایش تجهیزات و امکانات بهداشتی مناطق خود هستند و در این رابطه رقابت‌های زیادی صورت می‌گیرد.

کرونا اهمیت الکترونیکی شدن دولت را نشان داد

یوسفوند تصریح کرد: یکی دیگر از مزایای کرونا نشان دادن ناکارآمدی نظام سنتی کارمند و ارباب‌رجوعی است و این می‌تواند فرصتی مناسب برای دولت برای تقویت و تکمیل دولت الکترونیک در کشور باشد.

در مواقع بحرانی دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند اوضاع را کنترل کنند

وی با عنوان کردن این موضوع که کرونا نشان داد دولت‌ها بایستی توجه بیشتری به سازمان‌های مردم نهاد داشته باشند، گفت: در مواقع بحرانی دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند اوضاع را کنترل کنند.

 این جامعه‌شناس لرستانی بیان کرد: کرونا تأثیرات زیادی بر روابط اجتماعی مردم در آینده می‌گذارد و این تأثیرات در جوامع سنتی همچون ایران بیشتر خواهد بود.

کرونا اهمیت بنیان خانواده را نشان داد

کرم الله جوانمرد با بیان اینکه مهم‌تری پیامدهای کرونا ویروس مرتبط به مسائل اجتماعی است، افزود: کرونا باعث یادآوری اهمیت بنیان خانواده به انسان امروز که اهمیت کمتری برای بنیان خانواده قائل است، می‌شود.

وی اظهار داشت: یکی از عواملی که باعث شده کشورهای توسعه‌یافته در مقابل این بیماری ضعیف‌تر باشند همین موضع بی‌توجهی به بنیان خانواده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آیت‌الله بروجردی با اشاره به اینکه کرونا نشان داد در جوامعی که در آنجا فرهنگ کمک به هم نوع وجود دارد در مقابل این بیماری قوی‌تر هستند، تصریح کرد: همین باعث توجه بیشتر مردم به موضوعاتی مانند کمک به هم نوع در آینده می‌شود.

بیماری‌های فکری آسیب‌ها بسیار خطرناک تری برای جوامع بشری دارند

 جوانمرد خاطرنشان کرد: صنعتی شدن جوامع باعث شده که انسان‌ها بیشتر به فکر خود باشند و ارزش‌های اخلاقی مانند مسئولیت‌پذیری اجتماعی کمرنگ شود و همین موضوع باعث گسترش بیماری‌های فکری در سراسر دنیا و ایران شده که این بیماری‌ها آسیب‌ها بسیار بیشتری برای جوامع دارند.

وی با عنوان کردن این موضوع که تغیرهای اجتماعی نتایج  سیاسی و اقتصادی به دنبال دارد، گفت: با توجه به طولانی بودن ساخت واکسن کرونا ویروس بشر طی ماه‌های آینده نیز با این بیماری گریبان گیر است و همین موضوع باعث مطرح‌شدن مفاهیمی همچون فاصله‌گذاری هوشمند در جوامع مختلف می‌شود.

هر کشوری که بهتر فاصله‌گذاری هوشمند را اجرا کند در آینده پیشرفت‌های فراوانی می‌کند

جامعه‌شناس لرستان عنوان کرد: هر دولت یا ملتی که بتواند این طرح را بهتر انجام دهد در آینده از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی پیشرفت‌های فراوانی می‌کند.

جوانمرد با برشمردن آثار طرح فاصله‌گذاری هوشمند اظهار داشت: با اجرای این طرح تماس‌های چهره به چهره کاهش می‌یابد و همین موضوع باعث می‌شود که افراد کمتری به این بیماری دچار شوند و در نهایت باعث کاهش آثار زیان‌بار اقتصادی و پزشکی کرونا ویروس بر دنیا می‌شود.

مردم آینده را امیدوارانه‌تر نگاه می‌کنند.

وی افزود: پس از مهار ویروس کرونا در آینده‌ای نزدیک وفاق و مشارکت اجتماعی میان مردم بیشتر می‌شود اما از نظر روحی و روانی یا موضوعات اقتصادی مانند بیکاری با مشکلات اساسی روبرو می‌شویم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آیت‌الله بروجردی بیان کرد: در آینده ژست‌های اجتماعی جدیدی ظهور پیدا می‌کند و مسائلی مانند خوردن حق دیگران کمتر می‌شود اما با وجود مشکلات اقتصادی مردم آینده را امیدوارانه‌تر نگاه می‌کنند.

گزارش از محمد عبدالله زاده

ویروسی که رفتارهای اجتماعی را اصلاح می‌کند
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=11547