6
رئیس‌جمهور گفت:

قدس فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند و سرزمین فلسطین آزاد خواهد شد و ما این ظلم و ستم و تجاوز را نمی‌پذیریم.

  • کد خبر : 12275
  • 31 اردیبهشت 1399 - 21:08
رئیس‌جمهور گفت: قدس فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند و سرزمین فلسطین آزاد خواهد شد و ما این ظلم و ستم و تجاوز را نمی‌پذیریم.

روحانی: قدس فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند/ در مبارزه با کرونا تقریبا به مرز مهار رسیده‌ایم

به گزارش پایگاه خبری کوهنانی نیوزبه نقل از خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه دولت طی سخنانی درباره روز قدس اظهار داشت: این باور ماست که حق در برابر باطل پیروز خواهد شد، درست است که فشارهای زیادی بر مردم فلسطین وارد می‌شود و آمریکا هر روز توطئه جدیدی طراحی می‌کند ولی پیروزی نهایی فراخواهد رسید و ما این روز مهم را گرامی می‌داریم. قدس فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند و سرزمین فلسطین آزاد خواهد شد و ما این ظلم و ستم و تجاوز را نمی‌پذیریم.

وی افزود: یکی از ستون‌های اساسی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران این است که در برابر ستمگران بایستیم و به حمایت مظلومان به‌پا خیزیم. مردم فلسطین بیش از ۷۰ سال است که از خانه و کاشانه خود آواره شدند و خانه‌های آنها غصب شده است. هر روز بر آنها توسط ستمگران ستم روا داشته می‌شود و همیشه قدرت‌های استکباری جهانی به ویژه در رأس آن آمریکا حامی ظالمین، صهیونیست‌ها، نژادپرستی، آپارتاید بودند و برعلیه مظلومین تلاش کردند اما این باور ما است که حق در برابر باطل  پیروز خواهد شد.

رئیس‌جمهور گفت: در کشورما در مناطق سفید مردم به نماز جمعه می‌روند و ندای مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان می رسانند. آنهایی هم که در مناطق غیرسفید هستند از طریق فضای مجازی ویا فضای حقیقی در چارچوبی که امکان‌پذیر است، اما ما آن هدف اصلی را در هیچ شرایطی از یاد نمی‌بریم.

وی افزود: ما در امر مبارزه با کرونا پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم و سه ماهه و چند روزِ نفس‌گیری برای کادر درمان و خانواده‌هایی که عزیزان‌شان در بیمارستان بودند و  هم‌چنین برای کسانی که عزیزان خود را از دست دادند و نتوانستند حتی مجلس ترحیمی برای آنان برگزار کنند و ما به آنها تسلیت گفته و می‌گوییم که در غم آنها شریک هستیم.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در این سه ماه، قدم به قدم در حال پیشرفت بودیم و عقب نشینی نداشتیم و در جمع پیشرفت خوبی در برابر این ویروس خطرناک داشتیم و تقریبا به مرز مهار رسیدیم.

روحانی اظهار داشت: اگر احتیاط‌های لازم انجام و به دستورالعمل‌های بهداشتی دقیق‌تر عمل می‌شد شاید در این چند استان که شرایط نامساعدی دارند هم این مشکلات را نداشتیم. ما در ابتدا راهی را که انتخاب کردیم قرنطینه آمرانه نبود بلکه راه ما سیاست مشارکتی و داوطلبانه بود. ما از مردم در مسیر مقابله با این ویروس درخواست کمک کردیم که مردم نیز انصافا به صحنه آمدند و کمک‌های خوبی ارائه کردند و پزشکان، کادر درمانی و متخصصان ما نیز در این زمینه فداکاری و زحمات زیادی کشیدند.

وی با بیان اینکه ما باید همین راه را ادامه دهیم و تا پایان راه هنوز مسیر زیادی داریم، خاطر نشان کرد: نباید غافل شده و به موفقیت‌های‌مان دلخوش شویم و هم‌چنین نباید احتیاط‌ها را از دست دهیم و اگر ان‌شالله مسیر همدلی و همکاری را ادامه دهیم و دستورالعمل‌ها را به صورت دقیق اجرا کنیم ان‌شالله با کمترین تلفات به پایان راه می‌رسیم. البته مسیر مبارزه با کرونا کمی طولانی تر از آن است که در ذهن مردم در روزهای اول بیماری بود و امروز هم شاید باشد؛ روزهای اول بیماری در آخر بهمن‌ماه مردم فکر می‌کردند باید اقداماتی انجام شود و در ماه اسفند هم تمام می‌شود و بعد از آن فکر می‌کردند  یک اقداماتی انجام شود که در نیمه فروردین ماه بیماری تمام می‌شود. در حالی که از ابتدا مشخص بود این راه کوتاه نبوده و بلکه مسیر بلندی است و همت بلند و یاری یکدیگر را می‌طلبد و مراعات همه دستورالعمل‌ها لازم است و با هماهنگی و همراهی این راه سخت را راحت و با خسارت کمتر طی می‌کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: دولت حمایت‌های خود را از مردم عزیز که در این مدت مشکلات فراوان داشتند ادامه خواهد داد و برای آموزش فرزندان شما تلاش‌های خود را انجام می‌دهد. کمک‌هایی که باید به مردم شود حتی به صورت مجانی و رایگان در اختیار مردم عزیزمان گذاشته می‌شود و جاهایی که دولت باید به مردم کمک کند، در حد توان خود کمک خواهد کرد. دستورات آنچه در همین دو-سه روزه درباره کمک به شرکت‌های حمل و نقل و شرکت‌های هوایی تصمیم گرفته بودیم، داده شده و مقدار کمک‌ها نیز مشخص شده است. حتی آنچه لازم بوده برای رانندگان درون‌شهری و برون‌شهری و بسیاری از بنگاه‌ها مد نظر قرارداده شده است. همه این تصمیمات باید تا پایان خرداد به خوبی اجرایی و عملیاتی شود و فرصت ما برای اجرا حداکثر در ماه خرداد است و ان‌شالله همه مواردی که به تصویب سیده باید در این مدت اجرایی و عملیاتی شود.

روحانی هم‌چنین تصریح کرد: به مردم بزرگوار قول می‌دهم آنچه برخی در فضای مجازی شایع و ایجاد تردید می‌کنند، مردم هیچ نگرانی برای کالاهای اساسی داشته باشد. ما ارز لازم برای تأمین کالاهای اساسی در اختیار داریم و خریدهای لازم برای کالاهای اساسی انجام شده و انجام خواهد شد. مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت. هم‌چنین وضعیت کشاورزی ما امسال مناسب بوده و بهتر خواهد بود و مردم هیچ نگرانی برای کالاهای اساسی نباید داشته باشد.

وی گفت: شرایط صادرات غیر نفتی ما نیز امسال مطلوب است؛ البته در یکی دوماه اخیر به‌خاطر اینکه مرزهای ما با برخی همسایگان دچار مشکل بود و برخی بسته و برخی نیمه بسته بود ولی درحال گشایش یافتن است.

رئیس‌جمهور افزود: من هم دیروز تأکید کردم و امروز هم به رئیس کل بانک مرکزی تأکید می‌کنم که شرایط ارزی ما باید به شرایط تعادل برگردد. در زمینه بودجه هم در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مصوبات خوبی داشتیم و برای مقام معظم رهبری فرستادیم و ایشان هم تایید کردند.

روحانی به انتشار اوراق خزانه اشاره کرد و اظهار داشت: مردم به زودی شاهد انتشار اوراق خزانه خواهند بود و مشاهدهد خواهند کرد که این اوراق در بازار سرمایه، اوراق بدون ریسکی خواهد بود و تحرکی هم در بازار به وجود خواهد آورد. هم‌چنین تصمیماتی که برای رفاه مردم در بخش سهام عدالت گرفتیم قدم به قدم در حال اجراست و امیدوارم مردم بتوانند ۳۰ درصد سهام عدالت که برای فروش آزاد شده را در ماه خرداد با مراجعه به شعب بانک‌ها سهام خود را عرضه کنند و بانک‌ها هم اوراق مردم را به فروش برسانند و پولش را به مردم بدهند و خود بانک‌ها حق ندارند این سهام را بخرند. این برای مردمی که در شرایط سخت زندگی هستند، گشایشی خواهد بود و همه تلاش‌ها صورت می‌گیرد تا مردم در شرایط بهتری باشند.

وی تصریح کرد: سال مشکلی داریم ولی آنچه در برخی فضاها گفته می‌شود نادرست است و ما با همکاری از این شرایط عبور می‌کنیم و آنها که علیه ملت ما توطئه کردند، امروز گرفتارترین دولت در دنیا هستند. کاخ‌نشینان کاخ سفید بدترین شرایط سیاسی را دارند و بدترین مدیریت را برای مبارزه با کرونا ارائه دادند و نشان دادند که چقدر ناتوان هستند. دیروز خواندم که کشوری از آمریکا تقاضا کرده بود که به او کمک کند و آمریکایی‌ها هم با چه الفاظی گفتند که ما ۱۰۰ دستگاه ونتیلاتور داریم و به فلان کشور می‌دهیم و پولش را از فلان‌جا تأمین می‌کنیم. ۱۰۰ ونتیلاتور؟! این میزان تولید یک شرکت ما در عرض سه روز است. شرکت‌های ما و بخش‌های اقتصادی ما حرکت خوبی را هم برای مقابله با این ویروس و هم برای شرایط اقتصادی شروع کردند و ما با همکاری یکدیگر از این شرایط عبور خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور در ادامه به تحولات اخیر عراق و افغانستان اشاره کرد و گفت: باید برای شرایطی که برای دو همسایه ما پیش آمده خوشحال باشیم؛ مردم عراق برای تشکیل دولت جدید در سختی بودند و الحمدلله توافقی در میان گروه‌های این شکل گرفت و دولتی شکل تشکیل شد و این قدم خوبی برای عراق در این روزها خواهد بود و ما هم به عنوان برادر و دوست همیشه در کنار عراق بوده و خواهیم بود.

روحانی ادامه داد: در مرز شرقی ما هم الحمدلله اختلافاتی که در افغانستان بود به توافقاتی منجر شد که امیدواریم موجب امنیت و ثبات بیشتر شود. ما بیشترین حساسیت را نسبت به سرنوشت مردم افغانستان داریم، به دلیل اینکه سهم بزرگی در طول این ۴۰ سال در کمک به مردم این کشور و در جهاد مجاهدین آنها در دوران جهادشان داشتیم و امروز هم به عنوان برادر در کنار آنها هستیم و حتی مهاجرین آنها را پذیرایی کرده و خواهیم کرد. برای اینکه در شرق و غرب شاهد ثباتی هستیم، به برکت ماه مبارک رمضان بسیار خرسند هستیم.

وی در ادامه به مجلس دهم و پایان این دوره از مجلس اشاره کرد و گفت: پایان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است و امروز مراسم اختتامیه این مجلس می‌باشد و ما ۴ سال با این مجلس کار کردیم. در روزهایی ما کاملا در کنار هم بودیم و همدیگر را یاری و  کمک کردیم و البته بیش از این می‌توانستیم همدیگر را کمک کنیم. در عین حال وقتی دولت را به مجلس ارائه کردیم در زمان مقرر توانستیم رأی اعتماد را جلب کنیم و لوایح مهمی که داشتیم به مجلس دادیم و این لوایط از مجلس عبور کرد. هم‌چنین لوایح مربوط به بودجه با کم و زیادی تصویب شده است.

رئیس‌جمهور افزود: مجلس شورای اسلامی نقش بسیار مهمی دارد و این از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که از روز اول تاکنون دوره‌ فطرتی نداشتیم و  از اسفند سال ۵۸ که انتخابات مجلس شورای اسلامی را در اولین دوره داشتیم و در خرداد ۱۳۵۹ که روز افتتاح اولین مجلس شورای اسلامی بود، این ۱۰ دوره و ۴۰ سال پشت سرهم، ۱۰ مجلس آمدند و رفتند و مجلس دهم هم در حال تمام شدن است. شرایط مجالس فرق می‌کرد و ۵ مجلسی که بنده عضو آن بودم تحولات خاص خود را داشت.

روحانی اظهار داشت: اینجا از مجلس دهم به‌خاطر حمایت‌ها و همکاری‌هایی که با هم داشتیم تشکر می‌کنم و البته می‌توانستیم تفاهمات بیشتری داشته باشیم و این امیدواری را برای مجلس بعدی می‌گذاریم و اگر می‌توانستیم با مجلس دهم بیشتر تفاهم داشته باشیم، کارها را سریع‌تر پیش می‌بردیم و وقتی چیزی را لازم می‌دانستیم با فوریت به مجلس می‌دادیم و لایحه دو فوریت می‌دادیم و البته یک لایحه دو فوریت ما هنوز باقی ماند و به جایی نرسید و می‌توانستیم سطح همکاری بیشتری داشته باشیم ولی همه ما تسلیم قانون اساسی هستیم.

وی با بیان اینکه ما کاملا مجری قانون اساسی خواهیم بود، خاطر نشان کرد: همه ما چه دولت و چه مجلس باید در اجرای قانون اساسی دقیق باشیم. آروزی من این است که روابط ما با مجلس آینده‌ای که از هفته بعد آغاز می‌شود، روابط نزدیک‌تری باشد و این به نفع مردم است. امسال که سال سختی است که هم تحریم و هم کرونا وجود دارد، مردم می‌خواهند همه آنها که منتخب مردم هستند، البته دولت و نمایندگان مجلس وکیل مردم هستند و همه اختیارات برای مردم است و مردم هستند که این قدرت را که برای خودشان است در اختیار افراد قرار می‌دهند و از آنها می‌خواهند در چارچوب قانون اساسی و طبق قولی که به مردم دادند، عمل کنند و تفاوتی هم بین دولت و مجلس نیست و ما همه به عنوان وکیل و خادم مردم هستیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ان‌شاءالله در مجلس آینده همکاری نزدیک‌تری را آرزو می‌کنیم، اینکه در ذهن مردم است که این دولت و این مجلس از کدام جناح است، از فرعیات است. همه جناح‌بندی‌ها وقتی یک نماینده بر صندلی خود قرار می‌گیرد و احساس می‌کند که بار سنگینی ملی بر دوش دارد، این بار همه مسائل حزبی را می‌زداید و در دولت هم همین است. ما از همین‌جا اعلام می‌کنیم که در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس شورای اسلامی خواهیم بود و معتقدیم باید دست به دست هم دهیم و مردم این را از ما می‌خواهند. اگر ما وکیل مردم هستیم مردم از دولت و مجلس می‌خواهند در کنار همدیگر با همکاری معضلات‌شان را حل کنیم. امیدوارم در ماه‌های آینده شاهد عمل به این حرف‌های امروز باشیم.

انتهای پیام /

لینک کوتاه : https://kohnaninews.ir/?p=12275
  • 1824 بازدید

برچسب ها

ثبت نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.