کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
4

شهریور ماه اخرین فرصت ثبت نام وام اشتغال پایدار روستایی.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سنندج عنوان کرد شهریورماه آخرین مهلت جذب تسهیلات اشتغال روستایی/تشکیل سرمایه ثابت در کردستان کاهشی است معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فرصت ثبت‌نام دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی تا پایان شهریور ماه تمدید شد. به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، عیسی […]

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سنندج عنوان کرد
شهریورماه آخرین مهلت جذب تسهیلات اشتغال روستایی/تشکیل سرمایه ثابت در کردستان کاهشی است
معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فرصت ثبت‌نام دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی تا پایان شهریور ماه تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، عیسی منصوری امشب در کارگروه اشتغال استان کردستان اظهار کرد: این جلسه نسبت به جلسات گذشته یک همراهی خوبی در استان وجود دارد این نشان می‌دهد که اگر به جای حرف زدن یک کار را شروع کنیم ظرفیت تحول وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: آنچه الان جاری است نشان می‌دهد که ظرفیت استان کردستان برای جذب منابع هم مطلوب است که این مسئله یک گام رو به جلو است.

معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه و امور اجتماعی با بیان اینکه حضور فرمانداران در جلسه در قیاس با سایر استان‌ها در جلسه کارگروه اشتغال قابل توجه است، گفت: روند پرداخت تسهیلات در بانک‌ها اگرچه مطلوب نیست ولی روی هم رفته روند فزاینده‌ای است.

منصوری تصریح کرد: یکی از مولفه‌های اصلی در بحث تسهیلات اشتغال روستایی، تسهیل در روند دسترسی به متولیان این حوزه است.

وی با بیان اینکه دسترسی در دریافت این تسهیلات از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: نباید در این فرایند دست‌اندازهای مختلف وجود داشته باشد.

 به گفته معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روان‌سازی، سهل‌گیری و فعال‌ کردن در فرآیند پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و تحقق اهداف در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار است که اگر روان‌سازی وجود نداشته باشد در تله‌ای خواهیم افتاد که بارها در کشور بعد از پرداخت تسهیلات در آن افتادیم.

وی اضافه کرد: در یک مقطع تراکم طرح‌ها در دستگاه‌ها وجود داشت الان تراکم طرح‌ها در بانک‌هاست که بخشی از این تراکم سیستمی است.

موافق اشتغال‌زایی با وام و حتی وام یارانه‌ای نبودم

معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اذعان کرد: موافق اشتغال‌زایی با وام و حتی وام یارانه‌ای نبود و نباید از بی‌اطلاعی متقاضی سوء استفاده شود.

منصوری تصریح کرد: فرصت برای ثبت‌نام دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی با رایزنی‌هایی که انجام دادیم تا پایان شهریور ماه تمدید شد.

وی با اشاره به ارتقای کارایی سامانه کارا در حوزه نظارت گفت: از طریق این سامانه میزان رشد فیزیکی طرح، میزان تسهیلات پرداخت و حتی جایگزین کردن طرح از طریق سامانه کاملا مشخص است.

معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه و امور اجتماعی اضافه کرد: در بحث تصویب طرح‌های اشتغال‌زایی به استان کاملا تفویض اختیار شده است و این انتظار را داریم با بهره‌گیری از توان مشاور تصمیم برای طرح در سطح استان انجام شود.

روستائیان در تب و تاب دریافت تسهیلات معطل نشوند

منصوری تاکید کرد: نباید یک روستایی را در تب و تاب دریافت تسهیلات معطل کنیم، چون اگر قرار است متقاضی یک تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی برای اجرای طرح اشتغال‌زایی دریافت کند هزینه ۲۰۰ هزار تومان برای مشاور مبلغ زیادی نیست.

وی اذعان کرد: بهره‌گیری از ظرفیت مشاور در اجرای طرح به توجیه‌پذیر بودن آن کمک می‌کند.

وی به رسته‌های اشتغال در استان کردستان هم گریزی زد و گفت: کارگروه‌ها نباید محل ارائه گزارش بانک‌ها باشد اینجا باید محل دعوا و بحث میزان تحقق رسته‌های اولویت‌دار و ایجاد اشتغال پایدار باشد.

معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در مورد رسته‌ها تلاش‌های زیادی انجام گرفت لذا نباید به راحتی از کنار آنها بگذریم.

منصوری با اشاره به اینکه در بحث اشتغال فراگیر طرح‌های اولویت‌دار استان را ملاک قرار دادیم، گفت: در بحث اشتغال‌ روستایی هنوز از ظرفیت‌ها به صورت کامل استفاده نشده است.

وی اضافه کرد: سرمایه در گردش به یک واحد که خارج از ناحیه صنعتی در یک روستا قرار دارد تعلق می‌گیرد و مشکل و محدویت قانونی در این زمینه وجود ندارد.

معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دستورالعمل وحدت رویه بانک‌ها در بحث تسهیلات اشتغال روستایی اعلام شده است، گفت:‌ اگر در این زمینه مشکلات وجود دارد به واسطه وجود نگاه‌های سلیقه‌ای است.

منصوری افزود: بخش فرهنگ و هنر و خدمات اولویت ما است و باید در این راستا اقدامات اساسی انجام شود.

بانک‌ها در بحث پرداخت تسهیلات اشتغال‌ فراگیر کم‌لطفی کردند

وی با بیان اینکه بانک‌ها در بحث پرداخت تسهیلات اشتغال‌ فراگیر کم‌لطفی کردند، گفت: ما می‌خواهیم کار انجام شود نمی‌خواهیم بازی کنیم در دوره بعدی اگر بخواهیم یارانه‌ای عمل کنیم این بانک‌ها حذف خواهند شد.

وی با تاکید براینکه جهت‌گیری استراتژیک استان را دستگاه‌ها تعیین می‌کنند، گفت: اینکه بانکی اعلام کند این رسته در موضع ما نیست و تسهیلات پرداخت نمی‌کنیم قابل توجیه نیست.

معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به بانک‌ها گفت: بانک‌ها باید جامع محور و مشتری‌محور رفتار کنند تا خروجی بهتری را در جامعه شاهد باشیم.

تشکیل سرمایه ثابت در کردستان کاهشی است

منصوری اظهار کرد: تشکیل سرمایه ثابت در کردستان کاهشی و تشکیل سرمایه ثابت صنایع کاهشی‌تر است و این نشان می‌دهد که یا بانک تسهیلات پرداخت نکرده و یا اینکه تسهیلات پرداخت شده در جای دیگری که سرمایه ثابت ایجاد نکرده صرف شده است.

معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با این روش که در پیش گرفته‌ایم پول به انحراف می‌رود، گفت: مثل فردی هستیم که تفنگ در دست داریم ولی هوایی تیرها را شلیک می‌کنیم.

منصوری اضافه کرد: در حالی که ای‌تی یکی از اولویت‌های استان در حوزه اشتغال‌زایی است سهم این بخش در پرداخت تسهیلات بسیار ناچیز است.

 پرداخت تسهیلات وظیفه دولت نیست

وی با تاکید براینکه وظیفه دولت پرداخت تسهیلات نیست، گفت: البته پرداخت تسهیلات اشتغال ایجاد نمی‌کند و تسهیلاتی که پرداخت شده در حوزه اشتغال نبوده و اشتغال‌زایی صورت نگرفته است.

معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه و امور اجتماعی خاطرنشان کرد: هیچ اشتغالی که با تسهیلات شروع می‌شود پایدار نیست ما با این روش‌ها عملا افراد را به گرفتن تسهیلات عادت می‌دهیم.

منصوری تصریح کرد: باید با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان کردستان وجود دارد بستر اشتغال‌زایی را در استان فراهم کنیم تا شاهد مشاغل پایدار باشیم.

وی گفت: الان در بحث پرداخت تسهیلات حرف می‌زنیم باید با تشکیل کارگروه مشخص شود که آیا تسهیلات پرداخت شده منتج به ایجاد اشتغال شده است!

وی اضافه کرد: اگر کل دام‌های کشور را بخریم جوابگوی میزان طرح‌های ثبت در سامانه کارا نیست.

وی خاطرنشان کرد: ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید دام و طرح‌های این حوزه اختصاص داده شده است

فارس

شهریور ماه اخرین فرصت ثبت نام وام اشتغال  پایدار روستایی.
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=4623