کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

0
محیط زیست لرستان

علت تلف شدن گوزن زرد ایرانی درلرستان +جزئیات

با توجه به اهمیت حفظ این گونه در خطر انقراض، قسمت‌هایی از لاشه این حیوان جهت کالبد شکافی و مشخص شدن دلایل اتلاف گونه به آزمایشگاه ارسال شد که با توجه به نتیجه کالبد شکافی دلیل مرگ این گونه سن بالا و التهاب روده اعلام شده است.  

علت تلف شدن گوزن زرد ایرانی از سوی روابط عمومی محیط زیست لرستان اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری کوهنانی نیوز ، به نقل از روابط عمومی محیط زیست لرستان، در راستای تحقق اصل پنجاه قانون اساسی، سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری به سران قوا در خصوص حفاظت محیط زیست، برنامه‌های ششم و هفتم توسعه، حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض و تقویت زیر ساخت‌های کشور در حوزه گردشگری طبیعی و محیط زیست و همچنین با هدف نجات گونه گوزن زرد ایرانی از خطر انقراض و احیای آن در استان لرستان با مطالعه، مشاوره و به استناد پیشینه زیستگاهی (زاگرس) و تایید دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان اقدام به تکثیر و پرورش گونه مورد نظر توسط شرکت کشت و صنعت و گردشگری فجر صفا لرستان شد.

در مرحله اول این فعالیت در آذر ماه امسال، چهار رأس گوزن زرد از دشت ناز ساری به سایت مورد نظر انتقال یافته که یک رأس از این چها رأس درهمان ابتدای ورود به سایت به دلایلی احتمالی از جمله بعد مسافت و جابجایی از وضعیت نرمالی برخوردار نبود که این گوزن سریعا تحت نظر و مراقبت تیم دامپزشکی قرار گرفت و اقدامات لازم برای بهبود آن انجام شد که متاسفانه نتیجه‌ای حاصل نشد و این گونه تلف شد.

با توجه به اهمیت حفظ این گونه در خطر انقراض، قسمت‌هایی از لاشه این حیوان جهت کالبد شکافی و مشخص شدن دلایل اتلاف گونه به آزمایشگاه ارسال شد که با توجه به نتیجه کالبد شکافی دلیل مرگ این گونه سن بالا و التهاب روده اعلام شده است.  

دلیل تاخیر در اعلام اتلاف این گونه نیز مشخص شدن نتیجه کالبد شکافی گونه مذکور بوده است.  

امر مهمی که در این میان باید به آن اشاره داشت این ست که مرگ این گونه در اثر عدم سازگاری با شرایط زیستگاهی و اکولوژیکی نبوده است.

با عنایت به توافق صورت گرفته با معاونت محیط طبیعی سازمان باید ۱۲راس گوزن زرد تحویل سایت پرورش و تکثیر کشت و صنعت فجر صفا لرستان شده که این امر در سه مرحله انجام خواهد شد که تاکنون در دو مرحله تعداد هشت رأس آنها به استان لرستان منتقل شده و تعداد مابقی با عنایت به تلف شدن یک رأس از گونه‌های قبلی برای حفظ حقوق استان به تعداد پنج رأس ( تکمیل ۱۲ رأس توافق شده) در فاز سوم به این مجتمع کشت و صنعت فجر صفا لرستان تحویل خواهد شد که امیدواریم با حمایت همه دوست داران محیط زیست تلاش و تعهد بخش خصوصی و نظارتهای لازم دستگاههای متولی، در استان لرستان که زیستگاه دیرین آن بوده احیاء شود.

جهت رفع دغدغه دوستداران محیط زیست ذکر این نکته ضروری است در شرایط فعلی با توجه به بازدید تیم دامپزشکی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از سایت پرورش و تکثیر گوزن زرد واقع در مجتمع کشت و صنعت فجر صفا لرستان تمام گونه‌ها در سلامت کامل هستند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

انتهای پیام

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=58152

برچسب ها