کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

0
مدیرکل شیلات لرستان

ظرفیت تولید بیش از ۱۰ هزار تن ماهیان خاویاری در استان لرستان

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به دارا بودن بیش از ۷۰۰ مزرعه پرورش ماهیان سردابی، گرمابی و خاویاری افزود: مجوزات لازم برای احداث این مزارع با توجه به دما و شرایط خاص آب و هوایی هر منطقه صادر می‌گردد.

مدیر کل شیلات لرستان از ظرفیت تولید بیش از ۱۰ هزار تن ماهیان خاویاری در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری کوهنانی نیوز ،کیارش بیرانوند با بیان اینکه لرستان به دلیل داشتن رودخانه های متعدد ظرفیت تولید ماهیان سردآبی، گرمابی، بچه ماهی، ماهیان خاویاری، زینتی و زالو را دارا می باشدکه می‌توان در این زمینه در استان سرمایه گذاری کرد.

وی با اشاره به ظرفیت بالای تولید خاویار در استان،افزود: رکوردی که استان در این زمینه کسب کرده تاکنون رقیبی نداشته و می‌توان درآمدزایی عظیم و تحولی بزرگ در اقتصاد استان ایجاد کرد.

بیرانوند گفت: ظرفیت تولید ماهیان خاویاری استان بیش از ۱۰ هزار تن در سال است و می‌توانیم به این مهم دست یابیم و حداقل دو برابر میانگین کل کشور در لرستان خاویار و گوشت خاویار را تولید کنیم.

مدیرکل شیلات لرستان، ادامه داد: در استان بیش از ۱۰ نقطه برای احداث مجتمع‌ها و زیرساخت‌های پرورش ماهیان خاویاری شناسایی کرده‌ایم که به زودی دو یا سه مجتمع بزرگ کلنگ زنی خواهد شد.

بیرانوند گفت:از استاندار و مسئولان استانی خواهشمندیم که این ظرفیت بزرگ را در حوزه سرمایه‌گذاری معرفی کرده تا بتوان با اعطای تسهیلات و آموزش‌های لازم هم در زمینه اشتغالزایی و هم در زمینه جذب سرمایه گذاری سرآمد باشیم.

مکانیزه کردن مزارع راهی برای تولید چند برابری آبزیان در استان

مدیرکل شیلات لرستان گفت: یکی از اهداف اداره کل شیلات لرستان مکانیزه کردن مزارع فعلی است که این امر موجب چند برابر شدن تولید آبزیان خواهد شد.

بیرانوند تصریح کرد: یکی از وظایف این اداره کل ایجاد مزارع منفرد (مزارع در اختیار آبزی پروران تکی) در کنار رودخانه ها و چاه های کشاورزی دارای مجوز است.

وی افزود: اداره کل شیلات پس از آزمایشات و بررسی‌‌های تیم های کارشناسی چنانچه منطقه‌ای شرایط پرورش ماهی را دارا باشد مجوزات لازم و تسهیلات ارزان قیمت را اعطا خواهد کرد.

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به دارا بودن بیش از ۷۰۰ مزرعه پرورش ماهیان سردابی، گرمابی و خاویاری افزود: مجوزات لازم برای احداث این مزارع با توجه به دما و شرایط خاص آب و هوایی هر منطقه صادر می‌گردد.
وی ادامه داد: در حال حاضر و با شرایط موجود در هر متر مکعب می‌توان ۳۰ کیلوگرم ماهی پرورش داد اما در شرایط مکانیزه حدود ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم تولید خواهیم داشت.

ضرورت راه اندازی صنایع پسین و پیشین آبزی پروری در استان

مدیرکل شیلات لرستان بیان داشت: یکی از برنامه ها و ظرفیت‌هایی که در استان لرستان باید مورد توجه قرار گیرد صنایع پسین و پیشین آبزی پروری است.
وی با اشاره به اینکه استان لرستان از نظر آبزی پروری جزو استان های برتر کشور محسوب می‌شود افزود: نیاز به تولید خوراک آبزیان باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد به همین خاطر نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمینه هستیم.

بیرانوند اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت پرورش آبزیان در استان بیش از ۳۰ هزار تن در سال است که این رقم به بیش از ۴۰ هزار تن خواهد رسید و پیش‌بینی ما تا سال ۱۴۰۴ تولید بیش از ۵۰ هزار تن در سال است.

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به راه اندازی ۵ کارخانه تولید خوراک آبزیان طی سالهای گذشته افزود: با توجه به ظرفیت بالای آبزی پروری در استان هنوز به سطح تولید خوراک کافی دست نیافته‌ایم.

وی اظهار داشت: نیازمندی ما در حال حاضر تولید بیش از ۵۰ هزار تن خوراک در استان است که کارخانه های فعلی استان ظرفیت لازم برای این مقدار تولید را ندارند بنابراین مقداری از نیاز مزارع پرورش ماهی استان از کارخانجات استان های همجوار تامین می‌شود.

بیرانوند گفت: یکی دیگر از ظرفیت‌های قابل سرمایه گذاری استان کارخانه های عمل آوری پسین است که فرایند کنسروکردن، فیله و بسته بندی در آن صورت گیرد و دیگر تولیدات استان به صورت فله‌، کشته و یا به صورت زنده وارد بازار نشود.

وی با اشاره به وجود دو کارخانه عمل آوری در سطح استان بیان داشت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه عمل آوری آبزیان یکی از بهترین ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری لرستان به شمار می‌رود که علاوه بر سودآوری قابل توجه، جلوگیری از خام‌فروشی را نیز به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=58451

برچسب ها