کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 جماد أول 1444 Tuesday, 6 December , 2022
5

استخدام معلمان حق‌التدریس تا پایان برنامه ششم/آئین‌‌نامه اجرایی در انتظار تأیید دولت

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: امسال ۱۳ هزار نفر از معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی استخدام می‌شوند و طبق قانون مصوب مجلس باقیمانده افراد نیز تا پایان برنامه ششم توسعه استخدام خواهند شد. سیدمحمدجواد ابطحی : درباره چرایی عدم تعیین تکلیف آئین‌نامه استخدامی معلمان حق‌التدریس اظهار‌کرد: آنگونه که سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در […]

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: امسال ۱۳ هزار نفر از معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی استخدام می‌شوند و طبق قانون مصوب مجلس باقیمانده افراد نیز تا پایان برنامه ششم توسعه استخدام خواهند شد.

استخدام معلمان حق‌التدریس تا پایان برنامه ششم/آئین‌‌نامه اجرایی در انتظار تأیید دولت

سیدمحمدجواد ابطحی : درباره چرایی عدم تعیین تکلیف آئین‌نامه استخدامی معلمان حق‌التدریس اظهار‌کرد: آنگونه که سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در جلسه کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد قرار است ۱۳ هزار نفر از نیروهای حق التدریس، مربیان پیش دبستانی‌ها و آموزشیاران نهضت سواد آموزی استخدام شوند.

وی افزود: خواست معلمان حق‌التدریس این است که تمام ۳۲ هزار نفر آنها امسال استخدام شوند، مطابق قانونی که مجلس نوشته است، دولت تا پایان برنامه ششم توسعه باید معلمان حق‌التدریس را استخدام کند و این قانون مشخص نکرده است هر سال چه تعدادی  باید جذب شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: امسال برای استخدام معلمان حق‌التدریس و نهضتی، بودجه گذاشته‌ایم اما چون دولت کسری بودجه دارد و نمی‌تواند بودجه موردنیاز برای پرداخت حقوق آنها را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد بنابراین با استخدام ۱۳ هزار نفر موافقت و البته تلاش شد تعداد بیشتری یا حداقل ۱۷ هزار نفر استخدام شوند اما فعلاً سازمان اداری و استخدامی برای جذب ۱۳ هزار نفر مجوز داده است.

ابطحی بیان‌کرد: معلمان حق‌التدریس می‌گویند، بودجه مربوط به استخدام ما را به حق التدریسی‌های ۹۲ به بعد و ماده ۲۸ اختصاص داده و حق ما را پایمال می‌کنند و این یک شبهه برای آنهاست که به همین دلیل دست به تجمع می‌زنند. بنده معتقدم مسئولین وزارتخانه و معاون پشتیبانی مالی وزارتخانه آقای الهیار ترکمن باید با آنها صحبت کرده و توضیح دهند که بودجه‌ مربوطه جای دیگری هزینه نشده و قانون هم این اختیار را داده است که ۳۲ هزار معلم حق‌التدریس تا پایان برنامه ششم توسعه استخدام شوند، اما چون در برخی برهه‌ها حرف‌های خلاف واقع بیان شده ممکن است این افراد اعتماد لازم را نداشته باشند.

وی گفت: یکی از مشکلات این است که چرا بعد از ۱۰ ماه آیین نامه استخدام معلمان حق‌التدریس از دولت بیرون نمی‌آید با اینکه کمیته‌ای تشکیل شد و بعد از دو  آیین نامه استخدام معلمان حق‌التدریس و نهضتی‌ها را تدوین کردند و به کمیسیون اجتماعی رفت و حالا باید به صحن دولت بیاید، فرآیند کار چندان دشوار نیست اما شاهد اهمال هستیم.

به گزارش تسنیم، پیش از این نیز سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به بازنشسته شدن ۵۸هزار معلم در آستانه مهرماه، گفته بود: از سوی دیگر ورودی‌ها به آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی فقط ۲۰ هزار نفر است که تلاش می‌کنیم بر اساس قانون مصوب سال ۹۷ مجلس برای شروع سال تحصیلی جدید حدود ۱۳ هزار نیروی حق التدریس، شرکتی، پیش‌دبستانی‌ها و آموزشیاران نهضت سواد آموزی جذب کنیم و مابقی نیروهای حق التدریسی را نیز در طول برنامه ششم بر اساس قانون مجلس جذب کنیم.

خبرگزاری تسنیم

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=6885