کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 جماد أول 1444 Tuesday, 6 December , 2022
5

امسال ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات زنجیره تولید به عشایر اختصاص می‌یابد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال 600 میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر اختصاص می‌یابد.

امسال 600 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره تولید به عشایر اختصاص می‌یابد

به گزارش پایگاه خبری کوهنانی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی روز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه در اولین نشست شورای مدیران این سازمان در سال ۹۹ اظهار داشت: در سال ۹۸ در منابع درآمدی به خصوص از محل فروش نفت و منابع دیگر کمبودهایی وجود داشت اما در حوزه عشایر همه تلاش کردند و تحولات بسیار خوبی در مناطق عشایری اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۴۲۰ میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی در حوزه زنجیره تولید گوشت قرمز اختصاص داده شد که ۲۰ میلیارد تومان آن با سود ۴ درصد و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز با سود ۱۰ درصد بود که حدود ۵۰ درصد آن جذب شد و مشکلی برای جذب مابقی آن در سال جاری وجود ندارد.

قندالی گفت: مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز از محل اعتبارات مدیریت بحران به جامعه عشایری اختصاص یافت که تقریبا همه آن جذب و منشأ تحولات زیادی در مناطق عشایری شد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه یکی از اتفاقات نادری که در سال گذشته افتاد بخشودگی بدهی ۱۵ ساله اتحادیه مرکزی تعاونی های عشایری به بانک کشاورزی و تجارت بود، افزود: با حسن نظری که فراکسیون عشایری در این خصوص داشت و مصوبه مجلس، مبلغ قابل توجه ای (حدود ۶۵ میلیارد تومان) از این بدهی بخشوده شد.

وی گفت: علاوه بر این در سال گذشته اعتبارات عمرانی اختصاص یافته برای عشایر بی سابقه بود و  حدود ۲۴۰ میلیارد تومان برای تامین آب عشایر اختصاص یافت و ۱۸۳ میلیارد تومان آن تخصیص یافته که با اجرای حدود ۲۳۰ پروژه تا تیرماه، ۱۷ هزار خانوار عشایری از آن بهره مند می شوند.

قندالی ابراز داشت: یکی دیگر از کارهای خوبی که در سال گذشته اتفاق افتاد موضوع یارانه حمل سوخت و آرد عشایر بود که ۶۳ میلیارد تومان به عشایر اختصاص داده شد که حدود ۲۰ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به مصوبات شورای عالی عشایر، گفت: با ابلاغ و اجرای این مصوبات اتفاقات بسیار خوبی درحوزه های بهداشتی، آموزشی  و فرهنگی در مناطق عشایری اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: براساس تفاهم‌نامه‌ای که سال گذشته در خوزستان با وزارت بهداشت منعقد کردیم خدمات خوبی در حوزه بهداشتی و پیشگیری و مقابله با کرونا به عشایر داده می شود.

قندالی با بیان اینکه در موضوع ویروس کرونا اگر مردم کمک و یاری نکنند گرفتار خواهیم بود، تاکید کرد: تک تک ما وظیفه داریم غفلت نکنیم و همه باید کمک کنیم تا از این شرایط عبور کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به بودجه سال ۹۹ کشور، گفت: در سال ۹۸ از محل بند ه تبصره ۴ مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای توسعه شبکه آبرسانی به عشایر اختصاص داده شد که امسال این اعتبار ۱۰۰ میلیون یورو (۱۵۰ میلیارد تومان) است که اگر این اعتبارات ادامه یابد، از آبرسانی سیار و با تانکر به عشایر خلاص می شویم.

وی با اشاره به اینکه گاهی عشایر برای یک گالن ۲۰ لیتری آب حدود ده هزار تومان پرداخت می کنند، ابراز داشت: خوشبختانه با پیگیری هایی که صورت گرفت، در قانون بودجه سال ۹۹ تعرفه آب شرب در مناطق عشایری مانند مناطق روستائی محاسبه می شود.

قندالی در پایان خاطرنشان کرد: علیرغم همه محدودیت هایی که در کشور وجود دارد خوشبختانه در بودجه ۹۹ نگاه به بخش عشایری کشور مطلوب است و پیش بینی می کنیم امسال در حوزه تسهیلات عشایری، اعتبارات عمرانی و … وضعیت بهتر از نسبت سال گذشته باشد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در پایان این نشست در حکمی آقای “مجید علیپور” را به سمت سرپرست دفتر عمران و امور زیربنایی این سازمان منصوب و از زحمات و تلاش های “بابا داوردان” مدیرکل پیشین این دفتر که به افتخار بازنشستگی نائل آمد، قدردانی و تقدیر کرد.

انتهای پیام/

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=10873