کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

6
حسنی مقدم خبر داد

راه‌اندازی سامانه هوشمند توزیع کود در لرستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از راه‌اندازی سامانه هوشمند توزیع کود در این سازمان خبر داد.

به گزارش کوهنانی نیوز اسفندیار حسنی مقدم در جلسه تشریحی توزیع کود به صورت هوشمند اظهار داشت: در سال ۹۳ به ازای هر هکتار اراضی کشاورزی ۱۳۳ کیلوگرم کود در کشور توزیع شد که این رقم اکنون به ١۷۶ کیلوگرم رسیده است.

او افزود: این در حالیست که بر اساس استاندارد بین‌المللی و شرایط حاصل‌خیزی آب و خاک لرستان برای هر هکتار باید به  ٣۳۰ کیلوگرم برسد، بنابراین لازم است ما متولیان بخش کشاورزی تلاش کنیم به این عدد استاندارد برسیم.

ضرورت بهبود وضعیت اقتصادی مردم

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: تحقق توسعه در استان متکی به بخش کشاورزی است، بهبود وضعیت اقتصادی مردم و فرایند توسعه لرستان باید در بخش کشاورزی صورت گیرد که جهت نیل به این مهم برنامه‌های مدونی طراحی کرده‌ایم تا سیاست‌های بخش کشاورزی را پیش ببریم.

حسنی‌مقدم تصریح کرد: کشور ما در شرایط فعلی با یک نبرد اقتصادی تمام عیار با استکبار جهانی مواجه است در این نبرد ما باید تلاش کنیم تا موفق شویم و یکی از راهکارها برای خروج از این چالش تکیه بر تولید محصولات بومی است و بخش کشاورزی این پتانسیل را دارد سبب بی نیازی از واردات شده و به رونق اقتصادی کشور کمک‌های اساسی کند.

وی به توزیع نهاده‌های بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در زمینه تامین بذر در سنوات گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته و بذر با کیفیت و با اصالت به اندازه کافی در اختیار کشاورزان قرار گرفته و همچنین بخشی از کود به صورت یارانه ای تامین و بخشی دیگر از طریق بازار تامین می‌گردد، در عرضه کود یارانه‌ای و بازار آزاد اختلاف قیمتی وجود دارد این اختلاف قیمت  باید مدیریت شده و به شکل دقیق و درست توزیع شود.

انتقاد از توزیع کود حواله‌ای

این مقام مسئول با انتقاد از توزیع کود به روش لیست و حواله و غیرسیستماتیک، تاکید کرد: تمامی شهرستان‌های استان مکلفند توزیع کود را از طریق سامانه هوشمند انجام دهند.

حسنی‌مقدم به سایر نهاده‌های کشاورزی اشاره کرد وگفت: در تامین و توزیع نهاده‌های دامی همچون کنجاله سویا، ذرت و جو نیز مشکلاتی وجود دارد، در جهت ساماندهی و برخورد با اخلالگران لازم است ناظران و بازرسان به صورت جدی ورود کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: داروها و واکسن هایی که توسط دامپزشکی تأمین می‌گردد باید بر روی واردات وکیفیت و نحوه توزیع آنها نظارت کافی بعمل آید.

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=14329

برچسب ها