7

کارآفرینی که با تسهیلات کمیته امداد برای ۲۰ نفر شغل ایجاد کرد/ صادرات «نمد» از روستایی در شاهرود به روسیه

  • کد خبر : 9472
  • 30 آذر 1398 - 15:02

کارآفرین شاهرودی با دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی کمیته امداد استان سمنان کارگاه تولید نمد را در روستای ابرسج راه‌اندازی کرد و پس از گسترش و پیشرفت در کارش امروز نمد تولیدی کارگاهش را به روسیه صادر می‌کند. نمدمالی از ابتدایی‌ترین شیوه‌های نساجی است و نمد نوعی بافته سنتی و زیرانداز است که با پشم تولید می‌شود […]

کارآفرین شاهرودی با دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی کمیته امداد استان سمنان کارگاه تولید نمد را در روستای ابرسج راه‌اندازی کرد و پس از گسترش و پیشرفت در کارش امروز نمد تولیدی کارگاهش را به روسیه صادر می‌کند.

کارآفرینی که با تسهیلات کمیته امداد برای 20 نفر شغل ایجاد کرد/ صادرات «نمد» از روستایی در شاهرود به روسیه

نمدمالی از ابتدایی‌ترین شیوه‌های نساجی است و نمد نوعی بافته سنتی و زیرانداز است که با پشم تولید می‌شود و تهیه آن از گذشته تا به امروز هیچ تغییری نکرده است و در نقاط مختلف یکسان است و تنها تفاوت آن در موادی است که به پشم می‌افزایند.

در نمدمالی عمل بافتن انجام نمی‌شود؛ بلکه با ایجاد فشار، رطوبت و حرارت، الیاف پشمی در هم کوبیده می‌شود و دست سازه‌های نمدی نظیر فرش و کلاه و جامه از آن تولید می‌شوند؛ بنابراین نیاز به قدرت بدنی فراوان دارد و همین امر سبب شده است که در بیشتر نقاط ایران نمدمالی توسط مردان انجام شود.

در حال حاضر این هنر قدیمی به‌صورت نیمه‌صنعتی تهیه می‌شود یعنی تلفیقی از هنر دست و ابزارآلات ماشینی است.

زیراندازهایی نمدی، جلو دری و تن‌پوش‌های نمدی از مهم‌ترین تولیدات نمدی محسوب می‌شوند.

سمنان از جمله استان‌های معروف در این هنر صنعت قدیمی، بومی و سنتی ایران است و نمدمالان سمنان به‌ویژه روستای ابرسج واقع در شهرستان شاهرود در کشور نامشان مطرح‌شده است و امروز این روستا به قطب نمد استان سمنان مبدل شده است.

هنر نمدمالی در روستای ابرسج فرصت‌های شغلی بسیاری را ایجاد کرده است و هنرمندان جوان و کار بلد در کارگاه‌های نمدمالی مشغول کار و تلاش هستند.

«مجید ابراهیمی» یکی از هنرمندان کار بلد و پرتلاش روستای ابرسج است که نامش در زمره کارآفرینان هنر صنعت نمدمالی نه‌تنها در استان سمنان بلکه در ایران قرارگرفته است.

این کارآفرین توانسته است با دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی کمیته امداد استان سمنان کارگاه تولید نمد را در روستای ابرسج راه‌اندازی کند و تا بدان جا پیشرفت کند که محصولاتش را به کشور روسیه صادر می‌کند.

به سراغ این کارآفرین موفق رفتیم و با او به گپ و گفت نشستیم تا از حرفه‌اش برایمان بگوید.

مجید ابراهیمی متولد سال ۱۳۶۵ و اهل روستای ابرسج از توابع شاهرود است و دارای مدرک کاردانی گرافیک است.

وی می‌گوید: نمدمالی شغل و حرفه پدرم است که حدود ۵۰ سال در این زمینه مشغول به کار بود.

با خلاقیت به دنبال بازاری جدید برای حرفه نمدمالی گشتم

این کارآفرین پرتلاش می‌گوید: از سال ۸۹ نزد پدرم مشغول شدم و به دلیل علاقه‌ای که به هنر از میان هنرهای مختلف صنایع‌دستی داشتم با نوآوری، ابتکار و خلاقیت توانستم بازاری جدید در این حرفه ایجاد کنم.

او بیان می‌کند: در سال ۹۰ شروع به بازاریابی در سراسر ایران کردم و مردم را با خاصیت پشم طبیعی آشنا کردم؛ این امر ۲ سال به طول انجامید و این تلاش به ثمر نشست و مردم علاقه‌مند به این هنر در دیگر استان‌ها را به خود جذب کردم و به عبارتی بازاریابی من در ۱۵ استان نتیجه‌بخش بود.

این کارآفرین که منزلش را به کارگاه تولید نمد تبدیل کرده است اضافه می‌کند: در سال ۹۴ شروع به ساخت کارگاه کردم و با کمی نوآوری در این حرفه توانستم برای پنج نفر به‌صورت مستقیم و برای ۱۵ نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم زمینه اشتغال به کار را فراهم کنم.

ابراهیمی می‌گوید: دامداران پشم گوسفندان را دور می‌ریختند؛ آن‌ها را راغب به جمع‌آوری کردم و محصولشان را خریداری کردم.

او که خیر دنیا و آخرت را در ایجاد شغلی برای افراد نیازمند به کار می‌داند و معتقد است هر فردی باید از قدرت فکر و بازوی خود نه‌فقط برای خود بلکه برای دیگران نیز استفاده کند و با لبخندی بر لب که نشانه رضایت او از کاری که در پیش‌گرفته است می‌گوید: خوشبختانه توانستم بین ۳۰ کارگاه نمدمالی به‌تنهایی خود را نشان دهم و حرفی برای گفتن داشته باشم.

با سرمایه یک‌میلیون تومانی وارد این کار شدم

ابراهیمی با بیان اینکه کار باکیفیت و مرغوب آن‌هم با کمترین قیمت لایق ایران و ایرانی است اضافه می‌کند: ریسک کار من بالا بود زیرا اساتید این کار کهنه‌کار و قدیمی و صاحب بازار بودند؛ ولی با اتکا به خداوند متعال و پشتکار وارد این کار شدم و هم‌اکنون صاحب‌نام و‌ شهرت در این حرفه هستم.

وی ادامه می‌دهد: با سرمایه‌ای بالغ‌بر یک‌میلیون تومان وارد این کار شدم و در ادامه کمک‌هایی از سمت میراث فرهنگی از قبیل پروانه کسب شد و کم‌کم پیشرفت کردم و همین پیشرفت‌های تدریجی انگیزه‌ام را برای ادامه کار دوچندان کرد.

این کارآفرین خستگی‌ناپذیر در اقدامی ابتکاری دست به تولید کفی کفش می‌کند و از مزایای این محصول به لحاظ طب سنتی می‌گوید که پزشکان بر آن صحه گذاشته‌اند و گفته‌اند کفی کفش‌ها با جنس نمد بوی بد پا را از بین می‌برد و در بسیاری موارد درمانگر میخچه پا و باعث گرم شدن پاها به‌ویژه در فصل زمستان می‌شود.

ابراهیمی در اقدام ابتکاری دیگری دست به تولید پشتی برای صندلی‌های خودرو کرده است و در این مورد نیز می‌گوید: خوشبختانه این محصول نیز مورد استقبال بسیاری از هم‌وطنان در داخل و خارج از کشور قرارگرفته است.

این هنرمند ابرسجی اظهار می‌کند: در سال ۹۶ درخواست ۱۰۰ میلیون تومان وام برای اشتغال ۲۰ نفر را دادم تا کارگاه نمدمالی را توسعه دهم که متأسفانه با موانع زیادی مواجه شدم و از درخواست خود منصرف شدم؛ اما همچنان در تلاش و تکاپو هستم و این موانع سبب نمی‌شود از ادامه راهم باز بمانم.

ابراهیمی اذعان می‌کند: طبق برآورد من تا ۲ سال آینده کارگاهی با اشتغال به کار و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۲۵ نفر بدون وام و حمایت افتتاح خواهم کرد.

مسئولان به‌جای روی خوش‌نشان دادن به کالای خارجی از کارآفرینان داخلی حمایت کنند

او در ادامه البته خطاب به مسئولان می‌گوید: اگر افرادی مثل «مجید ابراهیمی» که عاشقانه وارد عرصه کار و تلاش و کارآفرینی می‌شوند؛ و محصول از دست داده دامداران داخل را تبدیل به رونقی برای اقتصاد می‌کنند؛ حمایت شوند؛ بی‌شک آینده درخشان برای مملکت پیش رو است و تا اینکه این کارآفرینان را نا امید کنند و به‌جای حمایت از هنر بومی و محلی و دست سازه‌های داخلی و تقویت و رونق بازار داخلی به بازار مصنوعی و خارجی روی خوش‌نشان دهند.

این کارآفرین نمونه که افراد متفکر، توانمند و دانا را به جواهری ذی‌قیمت تشبیه می‌کند می‌گوید: باید متولیان و مسئولان امر قدر این نخبگان در هر حرفه، هنر و رشته و هر شهر و روستای این مرزوبوم را بدانند و آنان را موردحمایت خود قرار دهند.

ابراهیمی ابراز امیدواری می‌کند: دستی یا دستانی به حمایت برخیزد تا تلاش جوان ایرانی به جهانیان نشان داده شود.

به امید روزی که آرزوی این کارآفرین ابرسجی در معرفی «روستای ابرسج به‌عنوان روستای جهانی تولید نمد ایران» محقق می‌شود.

گزارش از  زکیه زکی/تسنیم

لینک کوتاه : https://kohnaninews.ir/?p=9472
  • 256 بازدید

برچسب ها

ثبت نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.