کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
11

رسالت قلم خبرنگار چیست/روح الدین طرهانی نژاد

رسالت قلم خبرنگار چیست/روح الدین طرهانی نژاد   به بهانه فرا رسیدن روز خبرنگار …..   ۱۷مرداد روز خبرنگار بهترین فرصتی است که نگاهی هر چند کوتاه به فعالیت ها، خدمات و تاثیرات فعالان عرصه خبر در جامعه داشته باشیم   او کیست ؟   او برای مردم می نویسد اما کسی برای او نمی […]

رسالت قلم خبرنگار چیست/روح الدین طرهانی نژاد

 

به بهانه فرا رسیدن روز خبرنگار …..

 

۱۷مرداد روز خبرنگار بهترین فرصتی است که نگاهی هر چند کوتاه به فعالیت ها، خدمات و تاثیرات فعالان عرصه خبر در جامعه داشته باشیم

 

او کیست ؟

 

او برای مردم می نویسد اما کسی برای او نمی نویسد. اگر نبود شهادت عزیزانی مثل شهید محمود صارمی شاید روزی برای خبرنگار نامگذاری نمی شد و کسی نیز بهانه ای نمی یافت از او بنویسد.

 

۱۷مردادماه سال ۱۳۷۷ مصادف است با سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی که در شهر مزار شریف افغانستان در حین انجام رسالت خبرنگاری به درجه رفیع شهادت نائل آمد و شهادت این بزرگوار بهانه‌ای شد تا روزی هم به‌عنوان روز خبرنگار شکل بگیرد.

 

۱۷مرداد، نمادی از تلاش و سختکوشی کبوترانی است که عاشقانه و بی‏ پروا در عرصه وسیع اطلاع‏ رسانی جان خود را بر کف نهاده و با عشقی وصف‏ ناپذیر به کار و حرفه خود‏، پروازی بی پایان و خستگی‏ ناپذیر را دنبال می‏ کنند.

 

خبرنگار کسی است که با اتکا به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذرانیدن دوره آموزش تخصصی و همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعی که این پیشه بر گردن او می‌گذارد، وظیفه به‌دست آوردن، آماده کردن، گردآوری و سامان دادن اخبار و انتقال آنها به مخاطبان برگردن دارد.

 

خبرنگار، بی‌هیچ قید و شرطی پذیرفته است که در دنیای امروزی که به عصر رسانه شهرت دارد در سخت‌ترین شرایط، بار امانت دریافت، پردازش و ارسال خبر را به دوش گیرد و در این رهگذر تعهد داده تا صداقت‌، امانت‌، سرعت و صحت را سرلوحه کار خویش قرار دهد.

 

و خبرنگاران نباید از حس اعتماد مردم سوء استفاده کرده و رسالت اصلی خود را که اطلاع‌رسانی دقیق و درست است را فراموش کنند

 

و خبرنگار روزنامه‌نگاری است که برای اخبار روزنامه، رادیو یا تلویزیون از راه دور یا گاهی مکانی دوردست خبر تهیه می‌کند.

اما قلم خبرنگار…!!!

قلمی که از خشیت الهی برخوردار نباشد نمی‌تواند رسالت الهی خود را که همان بیان حقایق در جامعه ‏است را انتقال دهد.

خیلی از حقایقی که در جوامع مختلف جهانی مورد تاخت‌وتاز قرار می‌گیرد عدم پای بندی به ‏اخلاق رسانه‌ای است‎.‎

اخلاق رسانه‌ای خود می‌تواند متشکل از اعتماد و اعتماد سازی در جامعه بین مخاطبین خود باشد‎ .‎

افرادی که رسالت بیان را بر عهده می‌گیرند باید در مسیر تحقق اخلاق، عدالت و توسعه گام بر دارند ‏. خبرنگاری ، در عرصه رسانه موفق خواهد بود که بتواند در مسیر تعالی و رشد جامعه خود قلم ‏بزند. در مقابل خبرنگاری اگر به‌ دوراز رسالت الهی خود که همان «قلم» است بخواهد قدم ‏بردارد یقین باید دانست که به ورطه گمراهی دچار شده است و در این مسیر نیز به تباهی خود و ‏اجتماعی خود منجر می‌شود. از ارزش‌های الهی که باید برخوردار باشد دست کشیده و به فساد ‏اخلاقی و قلمی و زبانی دچار می‌شود‎.‎

اگر نبود مجاهدت فداکاری و جانفشانی شهید اهل قلم ومطبوعات و خبرنگار مظلوم شهید محمود صارمی آیا روز خبرنگار به وجود می آمد؟ ما شاکریم که این روز هم ﺛمره خون شهید صارمی است.

وخبرنگار شهید محمود صارمی در آخرین خبرش بیان می کند:

 

«مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری .مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می شوند به من بگویید که چه وظیفه ای……. …»

 

 

 

پس باید قلم را پاس داشت و باید برای قلم و خبر و رسالت خبرنگار ارزش قائل بود. خبرنگار تنها فردی است در جامعه که علاوه بر دغدغه خود اضطراب و دغدغه و مشکلات جامعه را به عنوان حافظ حقوق جامعه و مردم بهمراه دارد.

 

۱۷مرداد؛ فرارسیدن روز خبرنگار را به صاحبان اندیشه و قلم، و خبرنگاران و روزنامه نگاران متعهد و تلاشگر کشور که پیشگامان عرصه اطلاع رسانی محسوب می شوند تبریک می گوییم و امیدواریم با استعانت از درگاه خداوند و تلاش و همت تمامی همکاران در این عرصه،‌ فضای رسانه ای کشورمان، فضایی در خور و شایسته ملت بزرگوار ایران باشد.

نگارش :روح الدین طرهانی نژاد

رسالت قلم خبرنگار چیست/روح الدین طرهانی نژاد
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=2525

دیدگاه شما ::

  1. خبر نگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبا گویای مردم هستند.
    روز خبرنگار را به کلیه خبر نگاران میهنم بویژه به خبر نگار توانا و دلسوز شهرمان برادر روح الدین طرهانی صمیمانه تبریک می گویم.