کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

15 رجب 1444 Sunday, 5 February , 2023
5

ارسال لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان به مجلس شورای اسلامی تا پایان سال جاری

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش خبرداد ارسال لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان به مجلس شورای اسلامی تا پایان سال جاری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش از ارسال لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان تا پایان سال جاری به مجلس شورای اسلامی خبرداد. به گزارش […]

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش خبرداد

ارسال لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان به مجلس شورای اسلامی تا پایان سال جاری

خبرگزاری فارس: ارسال لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان به مجلس شورای اسلامی تا پایان سال جاری

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش از ارسال لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان تا پایان سال جاری به مجلس شورای اسلامی خبرداد.

به گزارش کوهنانی نیوز به نقل از گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، یوسف نجفی اظهارکرد: اجرای مرحله اول نظام رتبه بندی معلمان در نیمه اول سال ۱۳۹۴ با اعتبار ۱۳۰۰ میلیارد تومان انجام شد و طی آن حقوق فرهنگیان به طور میانگین تا ۴۰۰ هزار تومان  افزایش یافت.

وی با اشاره به مختصات و ضرورت‌های اجرای طرح جدید رتبه بندی معلمان که در دستور کار دولت دوازدهم قرار دارد،  تصریح کرد: آموزش و پرورش طبق سند تحول بنیادین و برنامه ششم توسعه مکلف شده است از طریق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی، همچنین ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و برگزاری آزمون استخدامی اقدام به جذب نیروی انسانی مورد نیاز کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دولت دوازدهم، مکلف شده است لایحه نظام رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان را تدوین و اجرا کند، گفت: هدف از اجرای نظام رتبه بندی، ارتقای جایگاه و منزلت اداری، شغلی و کیفیت آموزشی است که باید در قالب یک لایحه مستقل از سوی دولت تهیه و به مجلس ارائه شود. البته نظام رتبه بندی که از آن صحبت می‌کنیم با آنچه در دو سال گذشته اجرا شد، در شکل و ماهیت متفاوت است.

وی ادامه داد: رتبه بندی معلمان که قبلا اجرا شد در حد افزایش حقوق بر حسب مراتب شغلی بود و لایحه جدید شامل  نظام جذب، نگه داشت،‌ ارتقا، پرداخت و نظام بازنشستگی خواهد بود.

نجفی ضمن اعلام این خبر که پیش نویس اولیه لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت را در وزارتخانه تهیه و به دولت ارسال کرده‌ایم ،گفت: این پیش نویس در کمیسیون‌های دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد که امیدواریم این امر تا پایان امسال به اتمام برسد و به مجلس ارسال شود.

وی درباره بار مالی نظام رتبه بندی گفت: استقرار رتبه‌بندی و نظام پرداخت معلمان تکلیف برنامه ششم توسعه است و وقتی در قالب لایحه ارائه شود بار مالی آن هم دیده می‌شود، این نظام مشمول اصل ۷۵ قانون هم نمی‌شود.

نجفی افزود: نظام رتبه بندی جدید دارای ماهیتی مستقل از کانون مدیریت خدمات کشوری خواهد بود و مانند آیین نامه استخدام اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها است و دیگر نگاه کارمندی به معلم مطرح نیست. در این نظام معلم مانند استادان دانشگاه، هویتی کاملا علمی و تربیتی دارد و همانطور که استاد در دانشگاه به عنوان تمام وقت هیئت علمی است، در آموزش و پرورش، هم تمام وقت هیئت علمی تربیتی ما می‌شوند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال حاضر مراتب شغلی براساس قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا می‌شود و به صورت قانونی مستقل نیست،گفت: با این لایحه جدید یک قانون مستقل استخدامی خواهیم داشت و امور علمی، آموزشی و پرورشی معلمان به جای آنکه بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری معین شود، طبق این لایحه انجام می شود.

به گفته وی، فعالیت‌های علمی و پژوهشی در رتبه بندی موثر خواهد بود، لذا برای برخورداری از مراتب علمی حرفه‌ای، نیازمند یک آیین نامه ارتقای علمی- آموزشی و سنجش صلاحیت حرفه‌ای است.

ارسال لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان به مجلس شورای اسلامی تا پایان سال جاری
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=2873