کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
6

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان: ۶۹ حلقه چاه آب در کوهدشت و رومشکان از مدار خارج شد

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان بابیان اینکه در قالب طرح اقتصاد مقاومتی ۱۰۴ روستای استان آب‌رسانی می‌شود گفت: در شهرستان کوهدشت و رومشکان ۶۹ حلقه چاه آب از مدار خارج‌شده و نگران مابقی چاه‌ها هستیم.  علیرضا کاکاوند  در مراسم افتتاح مجتمع آب‌رسانی کهمان اظهار داشت: در استان لرستان دو هزار و ۸۶۱ […]

 

کاکاوند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان بابیان اینکه در قالب طرح اقتصاد مقاومتی ۱۰۴ روستای استان آب‌رسانی می‌شود گفت: در شهرستان کوهدشت و رومشکان ۶۹ حلقه چاه آب از مدار خارج‌شده و نگران مابقی چاه‌ها هستیم.

 علیرضا کاکاوند  در مراسم افتتاح مجتمع آب‌رسانی کهمان اظهار داشت: در استان لرستان دو هزار و ۸۶۱ روستا با جمعیتی حدود ۶۸۰ هزار جمعیت وجود دارد ولی با توجه به پراکندگی و صعب‌العبور بودن برخی  روستاها خدمات‌رسانی مشکل است.

وی افزود: هزار و ۵۵۲ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان وجود دارد که جز ۳۲ روستا مابقی آب‌رسانی شده است به‌طوری‌که جمعیت برخوردار روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان ۹۹.۰۸ درصد است و کمتر از یک درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان فاقد آب  است که برنامه‌ریزی‌شده تا پایان سال ۹۶ بتوانیم تمام این روستاها را آب‌رسانی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان عنوان کرد: روستاهای کمتر از ۲۰ خانوار استان حدود هزار و ۳۵۰ روستا است که کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند، عمده جمعیت روستایی استان در روستاهای بالای ۲۰ خانوار است که هم‌زمان با مجتمع‌های  آب‌رسانی که وجود دارد به‌مرور آب‌رسانی می‌شود به‌طوری‌که ۷۶۳ روستای زیر ۲۰ خانوار در استان لرستان آب‌رسانی شده است.

وی بابیان اینکه شاخص بهره‌مندی آب استان در حال حاضر ۸۲.۲ درصد است بیان کرد: حدود چهار درصد بالاتر از میانگین کشوری هستیم و با اتمام پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به عدد ۸۴ درصد خواهیم رسید.

کاکاوند تصریح کرد: روستاها ردیف اعتباری ملی نداشتند ولی پایدار شدند که این ردیف مایه امید است و قانون بهینه‌سازی آب شرب روستایی کمک بزرگی بود؛ امسال در راستای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعداد ۱۰۴ روستا در قالب ۲۹ مجتمع آب‌رسانی و ۱۹ تک روستایی اجرایی می‌شود، در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده و مابقی حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و تا پایان دولت به‌صورت ۱۰۰ درصد به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی خاطرنشان کرد: فاز نخست مجتمع آب‌رسانی کهمان به نیابت ۴۷ روستای سطح استان با جمعیت ۱۱ هزار و ۴۲ نفر به بهره‌برداری رسیده که برای اجرایی شدن این پروژه حدود ۱۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: این پروژه بزرگ‌ترین مجتمع آب‌رسانی لرستان است که ۱۲۶ روستا را معادل ۶۵ درصد روستاهای شهرستان سلسله آب‌رسانی می‌کند، با اجرای این پروژه ۱۰ حلقه از چاه‌ها را از مدار خارج خواهیم کرد که حدود ۱۰۰ لیتر بر ثانیه از برداشت منابع زیرزمینی استان کم خواهد شد و با بهره‌برداری از این مجتمع حدود دو و نیم میلیون کیلووات ساعت در سال صرفه‌جویی برق‌ داریم.

وی اظهار داشت: درزمینهٔ منابع آب استان به‌شدت نگران هستیم در شهرستان کوهدشت و رومشکان ۶۹ حلقه چاه آب از مدار خارج‌شده و نگران مابقی چاه‌ها هستیم؛ در حال حاضر به احداث چاه‌های آهکی رو آورده‌ایم و متأسفانه از منابع آب سدها یک قطره هم برداشت نداشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان: ۶۹ حلقه چاه آب در کوهدشت و رومشکان از مدار خارج شد
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=30