کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

15 رجب 1444 Sunday, 5 February , 2023
6

امامزاده محمد” پربازدیدترین زیارتگاه لرستان+تصاویر

بقعه امامزاده محمد درب گنبد کوهدشت از پربازدیدترین بقعه‌های استان است که در طول ایام سال به ویژه بهار و تابستان میزبان زائران از استان های همجوار است. امامزاده زیدبن علی(ع) خرم آباد، امامزاده محمد کوهدشت، امامزاده احمد پاعلم، امامزاده ابوالوفا و امامزاده ابراهیم دلفان، ازجمله امامزاده‌های شاخص لرستان هستند که در تعطیلات نوروزی امسال […]

"امامزاده محمد"  پربازدیدترین زیارتگاه لرستان+تصاویر

بقعه امامزاده محمد درب گنبد کوهدشت از پربازدیدترین بقعه‌های استان است که در طول ایام سال به ویژه بهار و تابستان میزبان زائران از استان های همجوار است.

امامزاده زیدبن علی(ع) خرم آباد، امامزاده محمد کوهدشت، امامزاده احمد پاعلم، امامزاده ابوالوفا و امامزاده ابراهیم دلفان، ازجمله امامزاده‌های شاخص لرستان هستند که در تعطیلات نوروزی امسال بیش ترین زائر را داشته اند به طوری که در این ایام حدود ۲ میلیون زائر از بقاع متبرکه استان بازدید کرده‌اند و امامزاده محمد کوهدشت بیشترین زائر را در میان امامزاده‌های استان داشته است.

 

امامزاده محمد درب گنبد

 

امامزاده محمد معروف به شاهزاده محمد از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) در ۴۰ کیلومتری شهرستان کوهدشت در انتهای خاک طرهان و در میان شهرکی به نام درب گنبد واقع شده است این امامزاده تقریباً برای کل غرب کشور آشنا و مردم برای زیارت و سیاحت به‌خصوص در ایام عید نوروز به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

این بقعه متبرکه در منتهی‌الیه غرب استان لرستان و غرب شهرستان کوهدشت در جنوب رودخانه سیمره و دردامنه کوه فیروزکوه از رشته کوه‌های زاگرس واقع شده که این مکان به شهر درب گنبد امامزاده محمد (شاهزاده محمد (ع)) معروف است.

 

بقعه امامزاده محمد درب گنبد کوهدشت از پربازدیدترین بقعه‌های استان است که برای اولین‌بار در سال ۱۸۳۹ میلادی راولینسون از این بقعه یاد کرده است، بارون دوبد در سال ۱۸۴۵ میلادی از این بقعه ذکری به میان آورده است.

 

امامزاده محمد درب گنبد کوهدشت

 

بدنه بنا از دو قسمت بدنه قدیمی و الحاقات جدید تشکیل شده است که بنای قدیمی شامل ایوان ورودی، اتاق مقبره و پوسته درونی گنبد است و قسمت الحاقی نیز شامل یک شبستان که سه طرف بنا را در قسمت‌های شمالی، غربی و شرقی احاطه کرده است و دو گلدسته و پوسته بیرونی گنبد نیز از جمله بناهای الحاقی جدید هستند.

مصالح به کار رفته در این بنا در قسمت‌های مختلف متفاوت است و در قسمت قدیمی بنا از گچ، آجر و پوشش کاه‌گل استفاده شده است و قسمت الحاقی بنا از مصالح امروزی مانند آجر، ماسه، سیمان، آهن، کاشی‌های هفت رنگ، کاشی معرق و آیینه‌کاری ساخته شده است، از بنای قدیمی مقبره فقط قسمت اتاق مقبره باقی مانده که در فضای داخلی الحاقات جدید قرار گرفته است.

 

 

سنگ قبر این امامزاده دارای ضریحی از جنس ورشو است، معین‌السلطنه چاغروند، حاکم وقت لرستان در زمان قاجار درباره امامزاده شاه محمد چنین می‌نویسد: امامزاده شاهزاده محمد(ع) در همین محل هلیلان مدفون است، به اندازه‌ای اهالی لرستان از این امامزاده کشف و کرامت دیده‌اند که تمام اموال طوایف طرهان و بالاوند و بعضی از طوایف پشتکوه و بعضی از طوایف دلفان در میان ایوان و صحن و اطراف امامزاده ریخته است، نه صاحب دارند و نه مستحفظ، احدی را جرأت و قدرت نیست که دست به آن اموال دراز کند.

 

امامزاده محمد درب گنبد کوهدشت0

 

بنای فعلی این مقبره به دستور محمدعلی میرزای قاجار حاکم وقت لرستان و کرمانشاه بنا شده است.

خ بنای گلدسته‌های این حرم در ۱۳۲۲ هجری قمری است، قبر این امامزاده دارای سنگ قبری بوده که به گفته‌ ایزدپناه جمله «هذا قبر محمد ابن احمد» روی آن نوشته است.

/سفیر افلاک/

امامزاده محمد” پربازدیدترین زیارتگاه لرستان+تصاویر
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=4508