کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

15 رجب 1444 Sunday, 5 February , 2023
5

رئیس جهاد دانشگاهی: لرستان استان محرومی نیست

  رئیس جهاد دانشگاهی لرستان گفت: ما استان محرومی نیستم. به گزارشکوهنانی نیوز به نقل از  ایسنا منطقه لرستان، سید علی نادر دهقانی الوار در “سمینار ملی و تخصصی حیات وحش و تنوع زیستی زاگرس مرکزی” که به همت کانون همیاران طبیعت جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: در زمینه هماهنگی کارهای علمی و […]


 

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان گفت: ما استان محرومی نیستم.

به گزارشکوهنانی نیوز به نقل از  ایسنا منطقه لرستان، سید علی نادر دهقانی الوار در “سمینار ملی و تخصصی حیات وحش و تنوع زیستی زاگرس مرکزی” که به همت کانون همیاران طبیعت جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: در زمینه هماهنگی کارهای علمی و اجرایی در استان شاید در کشور الگو باشیم و هر زمانی که می‌خواهد یک اتفاق در استان رخ دهد به ویژه که یک دانشگاه محور کار باشد همه دوستان پای کار هستند که این یک مزیت خوب برای استان لرستان است.

وی با بیان اینکه لرستان استان محرومی نیست، اضافه کرد: ما استان برخورداری به لحاظ توان انسانی و محیطی هستیم و داشته‌های بسیار زیادی داریم که به هر دلیل از این داشته‌ها خوب استفاده نکرده‌ایم ولی به هر صورت ما استان محرومی نیستیم و توانمندی‌های خیلی خوبی داریم.

دکتر دهقانی با اشاره به اینکه در حوزه محیط زیست یکی از برخوردارترین‌ها استان‎ها هستیم، ادامه داد: اگر این توانمندی‌ها را سازماندهی و مدیریت کنیم می‌توان در سطح دنیا به یک برند تبدیل شویم.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی لرستان در ادامه گفت: در جهاد دانشگاهی کار ما روی سه مساله در حوزه فرهنگی است، اولین کار مسئله‌یابی است؛ در حوزه دانشجویی سعی می‌کنیم که مسائل روز استان را مسئله‌یابی کنیم و این‌ها را در یک ستادی که در حوزه فرهنگی داریم شناسایی می‌کنیم و در ادامه به کانون یا سازمان تبدیل می‌شوند و سپس سازماندهی خوبی صورت می‌گیرد.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان ادامه داد: بعد از مسئله‌یابی، افراد متخصص این حوزه را پیدا می‌کنیم و به تعبیری سازماندهی نیروی انسانی را در حوزه‌های مختلف داریم. در مسئله سوم این کارها را ارزیابی و رصد می‌کنیم که در حال حرکت به چه سمتی هستیم و اگر ببینیم که بازخوردی ندارد همانجا قطع می‌کنیم و خوشبختانه در جهاد دانشگاهی نیاز به پروسه اداری نداریم.

وی خاطرنشان کرد: ریاست محترم سازمان محیط زیست کشور کانون همیاران طبیعت جهاد دانشگاهی لرستان را به اسم می‌شناسد و یکی از کانون‌های برتر و قوی کشور در حوزه محیط زیست است و خوشبختانه خدمات خوبی داشته و باعث شده حرکت‌هایی در استان در حوزه محیط زیست صورت بگیرد که البته حمایت مسئولان استان از این کانون تاثیرگذار بوده است.

دکتر دهقانی افزود: علاوه بر این‌ها در حوزه سلامت هم کار می‌کنیم و در بخش آسیب‌های اجتماعی، در حوزه قرآن و عترت و هزاران کمپین جهاد دانشگاهی در استان راه‌اندازی کرده و خوشبختانه الان به یک روند در فعالیت‌های اجتماعی تبدیل شده است. ضمن اینکه یک مرکز ادبیات بومی تاسیس کرده‌ایم که یکی از مراکز قوی است. در بخش ادبیات بومی در حوزه دانشجویی استان کار خاصی انجام نشده بود که خوشبختانه جهاد دانشگاهی این مرکز را راه‌اندازی کرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان یادآور شد: یک کار تحقیقاتی داشتم در رابطه با بحث اعتیاد از سال ۱۳۲۰ تا امسال که در سال ۶۵ یک دفعه نرخ اعتیاد در کشور پایین آمده بود این شرایط را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در سال ۶۵ ما یک ماموریت داشتیم به نام جنگ و همه مردم از اقشار مختلف درگیر این ماموریت ملی بودند و کسی به مسئله آسیب‌های اجتماعی فکر نمی‌کرد. بنابراین پیشنهاد می‌دهم در حوزه محیط زیست این مسئله را به دغدغه خانواده‌ها و ماموریت‎ منظم تری تبدیل کنیم تا محیط زیست در خانواده‌ها مسئله شود و درباره آن بحث کنند.

دهقانی گفت: در داشتن اطلاعات پایه و بانک‌های اطلاعاتی تخصصی در حوزه محیط زیست مشکل داریم و ما آمادگی داریم که در این زمینه کمک کنیم. در زمینه سازماندهی گروه‌های دانشجویی و غیردانشجویی آمادگی داریم ورود کنیم. این توان را داریم به جوامع عشایری و محلی در بحث آموزش محیط زیست کمک کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان خاطرنشان کرد: به نظر من اصل مساله محیط زیست را باید در جوامع محلی ریشه‌هایش را پیدا کنیم. برای تهیه اطلس‌هایی از حیات وحش استان و مستندسازی فعالیت‌ها در این حوزه آمادگی کمک داریم و مهم‌تر از همه که خیلی می‌تواند در حوزه حیات وحش موثر باشد توانمندسازی جوامع محلی است که صاحبان اصلی محیط زیست و بهره‌بردار آن هستند. اگر جوامع محلی توانمند باشند و آموزش ببینند و بدانند که چه نقشی در محیط زیست دارند می‌توانند خیلی کمک کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی: لرستان استان محرومی نیست
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=82