کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

16 جماد أول 1444 Friday, 9 December , 2022
8

۸۹۳ روستای لرستان در محاصره برف است؛ کولاک در جاده‌ها+ تصاویر

تسنیم از سرما و بارش برف در لرستان گزارش می‌دهد ۸۹۳ روستای لرستان در محاصره برف است؛ کولاک در جاده‌ها+ تصاویر   بارش شدید برف بسیاری از مناطق استان لرستان را سفیدپوش کرده و در حال حاضر راه ارتباطی بیش از ۸۹۳ روستا مسدود است. بارش برف از شب گذشته در لرستان آغاز و سبب […]

تسنیم از سرما و بارش برف در لرستان گزارش می‌دهد

۸۹۳ روستای لرستان در محاصره برف است؛ کولاک در جاده‌ها+ تصاویر

 
برف6

بارش شدید برف بسیاری از مناطق استان لرستان را سفیدپوش کرده و در حال حاضر راه ارتباطی بیش از ۸۹۳ روستا مسدود است.

بارش برف از شب گذشته در لرستان آغاز و سبب برودت نسبی دمای هوا در تمامی مناطق این استان شده است و در بسیاری از مناطق کوهستانی لرستان پوشش کامل برف مشاهده می‌شود.

براثر بارش شدید برف بسیاری از مناطق استان سفیدپوش شده و ریزش این نزولات آسمانی در مناطق مختلف سبب انسداد راه‌های روستایی شده است.

بارش شدید برف سبب مسدود شدن بیش از ۸۹۳ روستای استان شده و براثر کولاک شدید برف تردد در محورهای استان به‌کندی صورت می‌گیرد.

بارش‌ها با شدت و ضعف تا غروب دارد

رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان اظهار داشت: جمع بارش نقطه‌ای سامانه اخیر تا ساعت ۱۳ امروز در بروجرد ۳۳، کوهدشت ۲۹، خرم‌آباد ۲۳، سلسله ۲۳، دلفان ۲۰، رومشکان ۲۱، پلدختر ۲۰، دورود ۱۳، ازنا سه و الیگودرز ۱ یک‌میلی‌متر بارش داشته‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان افزود: بارش‌ها در تمام نقاط به‌صورت برف است و با شدت و ضعف تا غروب ادامه می‌یابد، تردد در همه محورهای اصلی و بین‌شهری استان به‌آرامی و با استفاده از زنجیر چرخ برقرار است.

محورهای روستایی مسدود شده بازگشایی می‌شود

حبیب جمشیدی معاون راهداری استان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بیشترین بارش برف را در محورهای دلفان، کوهدشت، بروجرد و سلسله شاهد هستیم.

وی بابیان اینکه در حال حاضر تمامی محورهای اصلی باز است افزود: با توجه به گستردگی و حجم بالای کار در محورهای اصلی فعلاً در رابطه با بازگشایی محورهای روستایی اقدام نشده اما در نخستین فرصت نسبت به بررسی و  بازگشایی این مسیرها نیز اقدام خواهد شد.

کولاک شدید برف در محورهای استان لرستان

سرهنگ مرتضی چغلوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از کولاک شدید برف در محورهای استان لرستان خبر داد و اظهار داشت: در اکثر محورهای استان لرستان به‌ویژه گردنه زالیان کولاک شدید برف گزارش‌ شده است.

وی بابیان اینکه تمامی محورهای استان لرستان در حال حاضر باز است افزود: با توجه به بارش برف و باران در استان تردد وسایل نقلیه در محورهای استان به‌کندی صورت می‌گیرد.

رئیس پلیس‌راه استان لرستان بابیان اینکه در محورهای جنوبی استان بارش باران گزارش‌شده است عنوان کرد: اکیپ‌های پلیس‌راه استان در محورهای لرستان برای خدمات‌رسانی مستقر است.

وی با تأکید بر اینکه به همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی است بیان کرد: به رانندگان توصیه می‌شود بدون زنجیر چرخ در محورهای استان تردد نکنند و رعایت سرعت مطمئنه و فاصله طولی را در نظر داشته باشند.

راه ۴۴۰ روستای دلفان مسدود شد

جعفر طولابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به بارش شدید برف در شهرستان دلفان اشاره کرد و  اظهار داشت: با توجه بارش سنگین برف هم‌اکنون تمامی راه‌های روستایی این شهرستان مسدود شده است.

وی با اشاره به اینکه تردد درراه‌های اصلی این شهرستان به‌کندی صورت می‌گیرد، افزود: تردد وسایل نقلیه بدون زنجیر چرخ درراه‌های اصلی شهرستان امکان‌پذیر نیست.

فرماندار دلفان عنوان کرد: با توجه به بارش شدید برف از ساعات اولیه صبح برق بخش عمده‌ای از شهرستان قطع شد اما هم‌اکنون برق وصل شده است و تنها برق حدود ۲۵ روستا که راه دسترسی آن‌ها نیز مسدود است قطع است.

طولابی بیان کرد: با توجه به مسدود بودن اکثر راه‌های روستایی شهرستان دلفان از مسئولان استان درخواست کمک کردیم تا امکانات استانی را به این شهرستان ارسال کنند که با توجه به هماهنگی‌های انجام‌شده جلسه ستاد حوادث شهرستان امروز ساعت  ۱۳ با حضور اعضای ستاد حوادث و مدیران استان در محل فرمانداری دلفان تشکیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای بازگشایی مسیرها با استاندار لرستان هماهنگی‌های لازم انجام‌شده است، تصریح کرد: بنا به دستور استاندار لرستان امکانات لازم به شهرستان ارسال می‌شود تا بتوانیم هرچه سریع‌تر این مسیرها را بازگشایی کنیم.

فرماندار دلفان بابیان اینکه هماهنگی‌هایی انجام‌شده است تا از امکانات قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء برای بازگشایی مسیرها استفاده شود، گفت: میزان بارش برف در سطح شهر دلفان به بیش از ۴۵ سانتی‌متر رسید و طبیعتاً در مناطق کوهستانی این شهرستان بارش بیشتری داشته‌ایم.

وی به اشاره به اینکه راه ۴۴۰ روستای این شهرستان مسدود است اظهار داشت: با توجه به بارش برف سنگین تلاش شد تا محورهای اصلی مسدود نشود تا بتوانیم امکانات لازم را برای بازگشایی مسیرهای روستایی ارسال کنیم.

راه ارتباطی بیش از ۱۵۰ روستای سلسله مسدود شد

قدرت الله فلاح نژاد فرماندار سلسله در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بارش سنگین برف که از شب گذشته در استان آغازشده و در شهرستان سلسله نیز در حال ادامه است منجر به مسدود شدن راه ارتباطی بیش از ۱۵۰ روستا در شهرستان شده است.

وی بابیان اینکه در بازگشایی مسیرهای ارتباطی اولویت با محورهای اصلی شهرستان است عنوان کرد: به دلیل کمبود امکانات اداره راهداری و حجم وسیع کار از امکانات بخش خصوصی نیز برای بازگشایی محورهای شهرستان استفاده‌شده است.

فرماندار سلسله بابیان اینکه در حال حاضر برق برخی از مناطق شهری به دلیل سنگینی شاخه‌های درختان چنار قطع است افزود: اکیپ‌های اداره برق در تلاش برای اتصال مجدد برق مناطق قطع‌شده هستند و خوشبختانه تاکنون گزارشی از قطعی برق روستاها نداشته‌ایم.

فلاح‌نژاد با اشاره به در وضعیت تعادل بودن فشار گاز شهرستان تصریح کرد: در حال حاضر فشار گاز شهرستان در وضعیت تعادل قرار دارد اما با توجه به افزایش برودت هوا و ادامه بارش‌ها و تجربه سال گذشته با توجه به اینکه شهرستان سلسله در انتهای خط گازرسانی استان قرار دارد ممکن است با قطعی گاز هم روبه‌رو شویم.

وی گفت: لازم است مسئولان گاز استان قبل از به وجود آمدن مشکلاتی در این خصوص تمهیدات لازم را بیندیشند.

انسداد راه ارتباطی ۱۷ روستای شهرستان دوره چگنی

قدرت الله ترابی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: راه ارتباطی ۱۷ روستای شهرستان دوره چگنی در بخش شاهیوند براثر بار برف شدید مسدود شده است.

وی بابیان اینکه براثر بارش برف شبکه برق این شهرستان دچار مشکل شد افزود: براثر بارش برف برق حدود ۳۸ روستا قطع شد که با تلاش نیروهای امور برق شهرستان این مشکل برطرف و برق این روستاها وصل شد.

فرماندار دوره چگنی عنوان کرد: براثر بارش برف هم‌اکنون در محورهای اصلی این شهرستان مشکل وجود دارد و برنامه ما بر روی برطرف کردن مشکل جاده‌های اصلی (دوره چگنی به کوهدشت و دوره چگنی به شوراب) متمرکزشده است.

وی بیان کرد: گروه‌های امدادی و راهداری هم‌اکنون مشغول بازگشایی مسیرها هستند از طرفی هماهنگی‌هایی انجام‌شده است تا از طریق پیمانکاران بخش خصوصی نیز بتوانیم هر چه سریع‌تر مشکلات را برطرف کنیم که در صورت توقف راه ارتباطی این روستاها تا فردا بازگشایی می‌شود.

وزش باد شدید به شبکه برق و واحدهای صنعتی دورود خسارت زد

ماشاالله نعمتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت این شهرستان در ۲۴ ساعت گذشته در برف و باران اظهار داشت: در روز گذشته و امروز حدود ۱۴ میلی‌متر بارش باران در شهرستان دورود گزارش‌شده است.

وی افزود: روز گذشته براثر بارش باد شدید که حدود ۸۰ کیلومتر در ساعت بود به شبکه برق این شهرستان خسارت وارد شد و براثر وزش باد شدید چند ترانس برق در این شهرستان سوخت و شب گذشته برق دو منطقه این شهرستان قطع شد.

فرماندار شهرستان دورود با اشاره به اینکه برق دو منطقه دورود با تلاش نیروهای امور برق وصل شده است بیان کرد: براثر وزش باد سقف تعدادی از واحدهای صنعتی در مسیر باد دچار مشکل شد و میزان این خسارت‌ها در دست بررسی است.

نعمتی در رابطه با وضعیت راه‌های ارتباطی این شهرستان نیز گفت: هم‌اکنون راه‌های مواصلاتی این شهرستان باز است و مشکلی برای تردد وسایل نقلیه وجود ندارد.

راه ارتباطی ۶ روستا مسدود و برق ۲ روستا قطع شد

نور محمد فردی بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به بارش برف در شهرستان کوهدشت اظهار داشت: در حال حاضر محورهای اصلی شهرستان کوهدشت باز است.

وی بابیان اینکه ستاد بحران شهرستان به‌صورت آماده‌باش بوده و تمام دستگاه‌ها پای‌کار هستند، افزود: در محور خرم‌آباد- کوهدشت گریدر، نمک پاش و عوامل راهداری مستقر شدند و مشکلاتی که وجود داشت برطرف شد و در حال حاضر تردد صورت می‌گیرد.

فرماندار کوهدشت بابیان اینکه محورهای سیمره، زانوگه و راه‌های اصلی باز است عنوان کرد: در حال حاضر تنها محور کش ماهور که شامل پنج الی ۶ روستا است بسته‌شده که اقدام به بازگشایی می‌شود.

وی بابیان اینکه در حال حاضر برق دو روستای کوهدشت قطع است، تصریح کرد: تاکنون گزارشی از مسدودی سایر روستاهای این شهرستان ارائه نشده است.

راه ارتباطی روستاهای بخش ذلقی، زز و ماهرو در الیگودرز مسدود شد

ولی‌الله میرزایی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: راه‌های اصلی شهرستان الیگودرز به‌جز گردنه گله بادوش باز است، در گردنه گله‌بادوش نیز به دلیل کولاک شدید هم‌اکنون امکان بازگشایی وجود ندارد و با پایان بارش برف کار بازگشایی انجام می‌شود.

وی به مسدود شدن بخشی از راه‌های دسترسی (راه‌های خاکی) روستاهای این شهرستان اشاره کرد و افزود: بخشی از راه ارتباطی روستاهای بخش ذلقی و ززو ماهرو براثر بارش برف مسدود شده است که کار بازگشایی آن‌ها ظرف یک روز انجام می‌شود.

انسداد ۶۰ روستای بخش ززو‌ماهرو

محمد قدمی بخشدار بخش ززو‌ماهرو الیگودرز در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه براثر بارش برف سنگین محور الیگودرز به شول‌آباد مسدود شده است، اظهار داشت: براثر بارش شدید برف هم‌اکنون راه ارتباطی بیش از ۶۰ روستای بخش ززو‌ماهروی این شهرستان مسدود شده است.

وی به مسدود شدن جاده اصلی شول‌آباد به الیگودرز خبر داد و افزود: این جاده از شب گذشته به دلیل بارش برف مسدود شده و تردد در آن انجام نمی‌گیرد.

بخشدار بخش ززو‌ماهرو الیگودرز بابیان اینکه بارش برف اکثر راه‌های فرعی واصلی بخش ززو‌ماهرو مسدود کرده است عنوان کرد: کار بازگشایی راه ارتباطی روستاهای این بخش توسط راهداری در حال انجام است اما به دلیل کمبود امکانات کار بازگشایی به‌کندی صورت می‌گیرد.

راه ارتباطی ۱۰۰روستای بشارت الیگودرز مسدود شد

اصغر قهرمانی بخشدار بخش بشارت الیگودرز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: بارش سنگین برف راه ارتباطی ۱۰۰ روستای الیگودرز را مسدود کرد.

وی افزود: از ۱۲۳ روستای بخش بشارت الیگودرز هم‌اکنون تنها راه ارتباطی ۲۳ روستا باز است و راه مابقی روستاها همچنان مسدود است.

بخشدار بخش بشارت الیگودرز عنوان کرد: ازآنجاکه بسیاری از این روستاها در مناطق صعب‌العبور قرار دارند هم‌اکنون امکان بازگشایی این راه‌ها وجود ندارد و با اتمام بارش‌ها کار بازگشایی انجام می‌شود.

استقرار نیروهای راهداری برای بازگشایی راه ها

وی بیان کرد: نیروهای راهداری در شریان‌های اصلی این منطقه مستقر هستند و به‌محض بسته شدن راه‌کار بازگشایی را انجام می‌دهند.

مجید گودرزی رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای الیگودرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به مسدودی برخی از راه‌های روستایی این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: دستگاه‌های راهداری برای بازگشایی این مسیرها در حال فعالیت هستند.

وی به وجود ۶ راهدارخانه در شهرستان الیگودرز اشاره کرد و افزود: اکیپ‌ها در همه راهدارخانه‌ها مستقر هستند و کار بازگشایی مسیرها در حال انجام است.

رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای الیگودرز عنوان کرد: راه ارتباطی روستاهای بخش مرکزی و برورو غربی بازگشایی‌شده است و بازگشایی راه دسترسی روستاهای بخش ززو ماهرو و بشارت ذلقی نیز در حال انجام است.

گودرزی به مسدود شدن راه ارتباطی منطقه مور زرین اشاره کرد و گفت: نیروهای راهداری در این مسیر نیز مشغول بازگشایی هستند اما به دلیل عدم پوشش شبکه اطلاعی از چگونگی روند کار در دست نیست.

وی عنوان کرد: جاده‌های اصلی الیگودرز به خمین، الیگودرز به اصفهان و الیگودرز به دورود باز است و مشکلی برای تردد وجود ندارد.

راه ارتباطی بیش از ۳۵ روستای شهرستان بروجرد مسدود شد

علی کورانی فر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به انسداد محورهای روستایی در این شهرستان اظهار داشت: از آغاز فعالیت سامانه بارشی در این شهرستان تاکنون بیش از ۲۲ میلی‌متر برف باریده است.

وی افزود: فعالیت این سامانه بارشی و شهرستان بروجرد سبب انسداد حدود ۱۵ محور روستایی در بخش اشترینان و حدود ۲۳ روستا در بخش مرکزی شده است.

فرماندار بروجرد با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده در راستای بازگشایی محورهای روستایی این شهرستان عنوان کرد: هم‌اکنون نیروهای راهداری و بخشداری با کمک دهیاری‌ها در حال تلاش برای بازگشایی این محورها به‌ویژه در بخش اشترینان که تردد از شمال شهر ملایر را شامل می‌شود، هستند.

وی بابیان اینکه  تردد در دیگر محورهای روستایی روان و به‌آرامی در حال جریان است،: هم‌اکنون تردد در محورهای مواصلاتی اصلی این شهرستان به‌آرامی و با زنجیر چرخ در حال انجام است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

فرماندار بروجرد از تشکیل جلسه ستاد بحران این شهرستان خبر داد و گفت: در پی بارش‌های سنگین برف امروز جلسه ستاد بحران عصر امروز با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی شهرستان بروجرد برای بررسی وضعیت موجود تشکیل می‌شود.

بارش شدید برف راه ارتباطی ۸۵ روستای بیرانشهر را مسدود کرد

یاسر حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به مسدودشدن راه ارتباطی ۹۲ روستای بیرانشهر اشاره کرد و اظهار داشت: بارش برف راه ارتباطی تمام روستاهای بیرانشهر را مسدود کرد که با اقدامات انجام هم‌اکنون راه هفت روستا بازگشایی و راه ۸۵ روستای مابقی همچنان مسدود است.

وی افزود: ازآنجاکه بارش برف مسیر اصلی را تحت شعاع قرار داده تمرکز نیروهای راهداری از شب گذشته تاکنون بر بازگشایی محور اصلی است.

بخشدار بیرانشهر به فعالیت دو اکیپ راهداری برای بازگشایی مسیر اشاره و عنوان کرد: به دلیل شدت بارش برف هنوز به نحو مطلوب نتوانسته‌ایم بازگشایی مسیرهای روستایی را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه از ظرفیت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای بازگشایی مسیرها استفاده می‌شود بیان کرد: هم‌اکنون بازگشایی راه اصلی بیرانشهر انجام‌شده اما چون بارش شدید برف ادامه دارد نیروها مرتب باید فعالیت خود را ادامه دهند تا مسیر بسته نشود.

حیدری گفت: بخشی از بیرانشهر در محدوده کاری راهداری شهرستان سلسله است که متأسفانه هنوز هیچ اقدامی از ناحیه راهداری سلسله برای بازگشایی مسیرهای روستایی انجام‌نشده چراکه تمرکز راهداری برای بازگشایی راه اصلی سلسله به خرم‌آباد است و علی‌رغم تماس‌های مکرر هنوز اقدامی برای بازگشایی راه دسترسی روستاهای بیرانشهر نشده و حتی راه اصلی بیرانشهر از این سمت نیز آن‌طور که باید بازگشایی نشده است.

اصابت صاعقه به نیروی اداره برق حین انجام وظیفه

وی تصریح کرد: براثر بارش شدید برف شبکه برق بیرانشهر نیز دچار مشکل شد که قطعی برق چندین روستا را در پی داشت اما با تلاش‌های نیروهای امور برق مشکل عمده برق برطرف و هم‌اکنون تنها برق حدود پنج روستا قطع است.

وی اظهار داشت: امروز یکی از نیروهای اداره برق حین انجام کار مورد اصابت صاعقه قرار گرفت و هم‌اکنون در بیمارستان خرم‌آباد بستری‌شده است.

مرجع :خبرگزاری تسنیم

۸۹۳ روستای لرستان در محاصره برف است؛ کولاک در جاده‌ها+ تصاویر
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=86