کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

15 رجب 1444 Sunday, 5 February , 2023
6

با تمام ظرفیت کار اجرایی سد معشوره ادامه پیدا می‌کند

وزیر نیرو با بیان اینکه ۱۱ طرح بزرگ آبیاری و زهکشی در استان لرستان در دست اجرا است، گفت: در زمان حاضر ۸ طرح از طرح‌های آب در استان با جدیت در دست اجراست که آب مورد نیاز ۵۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه را تامین می‌کند.  “حمید چیت‌چیان”  در آیین افتتاح مجتمع آب‌رسانی […]

وزیر نیرو با بیان اینکه ۱۱ طرح بزرگ آبیاری و زهکشی در استان لرستان در دست اجرا است، گفت: در زمان حاضر ۸ طرح از طرح‌های آب در استان با جدیت در دست اجراست که آب مورد نیاز ۵۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه را تامین می‌کند.
 “حمید چیت‌چیان”  در آیین افتتاح مجتمع آب‌رسانی کهمان با بیان اینکه شبکه‌های آبیاری و زهکشی در سطح استان لرستان و تصفیه‌خانه‌های آب و شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب در حال اجرا است، اظهار داشت: وزارت نیرو دو خدمت حیاتی تأمین آب و برق را انجام می‌دهد که یک مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش خدمتگذاران مردم در صنعت آب و برق است و فعالیت‌های گسترده‌ای در تمام کشور انجام می‌دهند که استان لرستان هم نه‌فقط مستثنی نیست؛ بلکه از استان‌هایی است که در سطح بسیار وسیعی این فعالیت‌ها انجام می‌شود.
وی با اشاره به طرح‌های تامین آب شرب روستاها در کشور افزود: طرح‌های آب‌رسانی روستایی از طرح‌های اولویت‌دار وزارت نیرو است و امسال تاکنون ۱۱۰۰ روستا به جمع روستاهای بهره‌مند از شبکه آب‌رسانی اضافه شده و در دهه فجرامسال نیز ۸۷۰ روستا نیز به این تعداد افزوده خواهد شد.
سدسازی، اجرای شبکه‌های آبیاری و زهشکی که آب به‌صورت تنظیم‌شده و به‌موقع در اختیار کشاورزان قرار بگیرد، اجرای طرح‌های آب‌رسانی برای شهرها و روستاها، اجرای تصفیه‌خانه‌ها، اجرای شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب که از مسائل بسیار مهم برای سلامتی، بهداشت و محیط‌زیست جامعه است، تولید، انتقال و توزیع برق همه فعالیت‌هایی است که در سطح بسیار گسترده‌ای در استان لرستان در حال اجرا است.
وزیر نیرو با بیان اینکه تصفیه‌خانه‌های آب و شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب در سطح استان در حال اجرا است، عنوان کرد: در طول دولت یازدهم سه سد بزرگ در استان لرستان به اتمام رسیده و در دست بهره‌برداری است.
وی به اجرای سد کمندان، سد شهید بروجردی، سد آبسرده، سد بختیاری و سد تنگ معشوره اشاره و بیان کرد: سد رودبار آبگیری شده و سال آینده نیروگاه آن افتتاح می‌شود؛ شش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز برای سد بختیاری لرستان نیاز است و در حال حاضر این سد ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه کار بسیار اساسی در زمینهٔ سدسازی در استان انجام می‌شود، تصریح کرد: اقدامات مقدماتی سد معشوره نیز انجام و کار حفر تونل و جاده‌های دسترسی آن نیز اجرایی شده است و به‌زودی با تمام ظرفیت کار اجرایی سد معشوره ادامه پیدا می‌کند و به بهره‌برداری خواهد رسید.
افتتاح مجتمع آبرسانی کوثر کهمان و ۴۷ روستای سلسله
فاز نخست مجتمع آبرسانی کوثر کهمان شهرستان سلسله امروز چهارشنبه در سفر مهندس «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید و با افتتاح این طرح ۴۷ روستای شهرستان سلسله زیرپوشش این مجتمع آبرسانی قرار گرفتند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان در آیین افتتاح مجتمع آبرسانی کوثر کهمان با بیان اینکه عملیات اجرایی این مجتمع در سال ۱۳۸۶ آغاز شده است، اظهار کرد: تعداد روستاهای بهره‌مند از فعالیت این مجتمع آبرسانی، ۱۲۶ روستا است که در فاز نخست، تعداد ۴۷ روستا زیرپوشش کامل فعالیت آبرسانی این مجتمع قرار گرفته‌اند.
“علیرضا کاکاوند” با اشاره به بهره‌مندی جمعیتی افزون بر ۴۰ هزار نفر از اهالی روستاهای شهرستان سلسله از مجتمع آبرسانی کوثر افزود: منبع تأمین کننده آب این مجتمع، چشمه‌های حاشیه رودخانه که‌مان است.
وی گفت: تاکنون ۵۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در مجتمع آبرسانی کوثر که‌مان سلسله هزینه شده که برای تکمیل ۱۵۰ میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز دارد.
کاکاوند با تاکید بر اینکه با آبرسانی این مجتمع ۱۱ حلقه چاه شهرستان از مدار تأمین آب آشامیدنی این روستاها خارج می‌شوند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۷۵ کیلومتر از مجموع ۲۰۳ کیلومتر خطوط انتقال این طرح انجام شده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان افزود: در صورت تأمین اعتبار لازم پیش بینی می‌شود که تا پایان سال ۱۳۹۸ عملیات اجرایی این مجتمع به طور کامل پایان برسد.
شهرستان سلسله با مرکزیت الشتر با داشتن ۷۵ هزار نفر جمعیت یکی از شهرستان‌های استان لرستان است.

بهره‌برداری از پروژه‌های فوق توزیع و انتقال برق باختر

در این مراسم عملیات اجرایی ایستگاه‌های ۲۳۰.۶۳ کیلوولت بروجرد و کوهدشت نیز هم‌زمان توسط وزیر نیرو آغاز شد.
در ادامه سفر امروز وزیر نیرو به استان لرستان، پست ۲۳۰ کیلوولت شهید رحمتی پلدختر و ۱۰ پروژه انتقال و فوق توزیع برق باختر به بهره‌برداری رسید.
در آستانه دهه مبارک فجر، عصر امروز بهره‌برداری از پروژه‌های فوق توزیع و انتقال برق باختر در استان لرستان با ارزشی بالغ بر ۷۶۵ میلیارد ریال با حضور مهندس “حمید چیت‌چیان” وزیر نیرو در استان لرستان افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
در این مراسم پروژه‌های ایستگاه و خط ۲۳۰.۶۳ کیلوولت شهید رحمتی پلدختر، ایستگاه ۶۳.۲۰ کیلوولت شهید کائیدی پلدختر، پست سیار خرم آباد ۶، پست ۶۳ کیلوولت کمپکت رومشگان، افزایش ظرفیت پست ۲۳۰ کیلوولت لابن، افزایش ظرفیت پست ۶۳ کیلوولت خرم آباد ۳، افزایش ظرفیت پست ۶۳ کیلوولت نور آباد یک، افزایش ظرفیت پست ۶۳ کیلوولت خرم آباد ۴، افزایش ظرفیت پست ۶۳ کیلوولت چالانچولان و خط تغذیه کننده پست ۶۳ کیلوولت خرم آباد ۶ بهره‌برداری می‌شود.
همچنین در این مراسم عملیات اجرایی ایستگاه‌های ۲۳۰.۶۳ کیلوولت بروجرد و کوهدشت نیز هم‌زمان توسط وزیر نیرو آغاز شد.

طرح‌های پلدختر با اعتبارات قطره‌چکانی وزارت نیرو تکمیل نمی‌شوند

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی گفت: طرحهای حوزه آب پلدختر با اعتبارات قطره چکانی وزارت نیرو تکمیل نمی شوند.
به گزارش مهر، حمید رضا کاظمی عصر چهارشنبه در مراسم افتتاح پست ۶۳ کیلو ولت برق شهرستان پلدختر در سخنانی با اشاره به اینکه یکی از مطالبات مردم پلدختر پیش بینی تعرفه برق و قرار گرفتن پلدختر جزء مناطق گرمسیری است اظهار داشت: در حال حاضر این تعرفه در شهرهای مجاور پلدختر اجرایی می شود و نیاز بوده که این امر در شهرستان پلدختر نیز عملیاتی شود.
وی در ادامه بر ضرورت احداث سد «چول هول» در شهرستان پلدختر تاکید کرد و گفت: این سد می تواند از وقوع خسارت ها در مواقع سیلاب جلوگیری کند.
نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اجرای ایستگاه پمپاژ های «واشیان»، «جایدر» و «چم مهر» تاکید کرد و گفت: با اعتبارات قطره چکانی این طرح ها در شهرستان پلدختر عملیاتی نمی شود و ضرورت دارد وزارت نیرو در این رابطه توجه جدی داشته باشد.
کاظمی با اشاره به احداث آزاد راه خرم آباد – پل زال بیان داشت: با احداث این آزاد راه هزاران فرصت شغلی در این منطقه از بین رفته است.
وی همچنین با احداث سد معشوره اشاره کرد و گفت: احداث این سد یکی از دغدغه های اساسی مردم پلدختر محسوب می شود و این امر موجب نگرانی مردم این شهرستان شده است.

با تمام ظرفیت کار اجرایی سد معشوره ادامه پیدا می‌کند
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=24