کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

15 رجب 1444 Sunday, 5 February , 2023
3

وزیر آموزش و پرورش :آموزش نیروهای سرگردان با هدف تعیین تکلیف / قرارداد با دانشگاه‌های دیگر برای تربیت و جذب نیرو

  وزیر آموزش و پرورش برنامه‌های خود را برای حل مشکل کمبود نیرو در وزارتخانه متبوعش تشریح کرد.    کوهنانی نیوز به نقل از خانه ملت :سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از چالش‌های آموزش و پرورش کمبود نیرو به دلیل قرار گرفتن سالانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر در شرایط […]

 

بطحائی

وزیر آموزش و پرورش برنامه‌های خود را برای حل مشکل کمبود نیرو در وزارتخانه متبوعش تشریح کرد.

 

 کوهنانی نیوز به نقل از خانه ملت :سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از چالش‌های آموزش و پرورش کمبود نیرو به دلیل قرار گرفتن سالانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر در شرایط بازنشستگی است به برنامه‌های خود برای برون رفت از این مشکل اشاره کرد و گفت: یکی از روش‌های پیش‌بینی شده برای عبور از این مشکل ترغیب به ادامه فعالیت نیروهای قرار گرفته در شرایط بازنشستگی است البته نیروهایی که کیفیت کاری آن‌ها بالا بوده است، درواقع ایجاد تاخیر در بازنشستگی‌ها اصلی‌ترین برنامه برای برون‌رفت از این مشکل محسوب می‌شود.

 

ادامه کار نیروهای در مرز بازنشستگی فرصتی برای تربیت نیرو

 

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: استفاده از فرهنگیانی با تجربه ۳۰ سال فعالیت، در شرایطی که فعلا ظرفیت جذب نیرو جایگزین وجود ندارد، به آموزش و پرورش فرصت تربیت نیرو جایگزین را خواهد داد.

 

گرفتن ردیف استخدامی و برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت

 

وی به دیگر برنامه خود دراین خصوص اشاره کرد و گفت: دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی نیز باید با روش‌های کوتاه و سریع‌تر توسعه پیدا کنند، هرچند ورودی‌های امسال ۴ سال دیگر فارغ التحصیل می‌شوند لذا حل سریع مشکل از طریق دانشگاه‌ها امکان‌پذیر نیست اما می‌توان با گرفتن ردیف استخدامی و برگزاری دوره‌های ۶ ماهه و یک ساله به صورت اورژانسی بخشی از این مشکل را کاهش دهیم.

 

قرارداد با دانشگاه‌های دیگر برای تربیت و جذب نیرو

 

بطحایی به برنامه سوم خود برای رفع مشکل نیروی انسانی در آموزش و پرورش اشاره کرد و توضیح داد: تا زمان به سرانجام رسیدن “جامع نیروی انسانی در آموزش پرورش”،  انعقاد یک کنسرسیوم میان دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه‌هایی که دارای تجربه تربیت معلم را دارند مانند دانشگاه خوارزمی، می‌تواند به صورت کوتاه مدت و فوری مشکل کمبود نیرو را حل کند.

 

پیگیری طرح جامع نیرو انسانی در آموزش پرورش

 

وی در توضیح “طرح جامع نیرو انسانی در آموزش پرورش”، گفت: این طرح مشخص می‌کند، چه تعداد نیرو از بدنه آموزش و پرورش به تفکیک تخصص و جنسیت خارج می‌شوند تا براساس آن پیش‌بینی‌های لازم برای رفع مشکل نیروی انسانی در آموزش و پرورش صورت بگیرد.

 

ایجاد انگیزه ادامه کاربرای نیروهای در حال بازنشستگی

 

وزیر آموزش و پرورش در توضیح نحوه ایجاد انگیزه برای نیروهای در حال بازنشستگی به منظور ادامه کار، گفت: بخشی از این روش‌های انگیزشی در قانون آمده است، چراکه طبق قانون افرادی که بیش از ۳۰ سال خدمت کرده‌اند، سالانه ۲ و نیم درصد به حقوق آن‌ها اضافه می‌شود البته طی رایزنی مقدماتی با سازمان برنامه و بودجه به دنبال افزایش تسهیلات برای این دست از فرهنگیان هستم.

 

وی درخصوص نحوه سازمان‌دهی نیروهای سرگردان آموزش و پرورش گفت: متاسفانه به دلیل نبود برنامه جامع برای جذب نیرو، در مواقع اضطراری به جذب نیرو در قالب حق‌التدریس، ساعتی و… اقدام شده است اما این افراد به دلیل پشت سر نگذاشتن دوره‌های آموزشی لازم موجب افت کیفیت می‌شوند ضمن آنکه در حالیکه براساس قانون استخدام باید تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان باشد.

 

آموزش نیروهای سرگردان با هدف تعیین تکلیف

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: تلاش خواهم کرد؛ این افراد با اعمال روش‌هایی که به کیفیت لطمه نزند به سامان برسند و تجربه کاری آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد، در این راستا آموزش کوتاه مدت زیر نظر دانشگاه فرهنگیان و گذراندن دوره‌های لازم و نظارت بر عملکردشان، می‌تواند روش مناسبی برای خروج آن‌ها از بلاتکلیفی و کمک به مشکل کمبود نیرو آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش :آموزش نیروهای سرگردان با هدف تعیین تکلیف / قرارداد با دانشگاه‌های دیگر برای تربیت و جذب نیرو
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=2764