3

جزئیات سناریوی دوم اشتغالزایی دولت در سال۹۸ چیست؟

  • کد خبر : 6506
  • 01 تیر 1398 - 17:41

جمع کل اهداف برای ایجاد اشتغال در سناریوی دوم ۵۳۷هزار فرصت شغلی است که منابع بودجه عمومی مورد نیاز حدود ۱۸۳۶۱میلیارد ریال است که پیش‌بینی شده است حدود ۱۲۷۳۴۰میلیارد ریال (غیر از تسهیلات روستایی) پرداخت شود. طبق گفته مسئولان اشتغال در کشور برای سال ۹۸ دو سناریو مد نظر است؛ اگر شرایط اقتصادی همراه با […]

جمع کل اهداف برای ایجاد اشتغال در سناریوی دوم ۵۳۷هزار فرصت شغلی است که منابع بودجه عمومی مورد نیاز حدود ۱۸۳۶۱میلیارد ریال است که پیش‌بینی شده است حدود ۱۲۷۳۴۰میلیارد ریال (غیر از تسهیلات روستایی) پرداخت شود.

طبق گفته مسئولان اشتغال در کشور برای سال ۹۸ دو سناریو مد نظر است؛ اگر شرایط اقتصادی همراه با رشد باشد، سناریوی نخست و اگر نوسانات اقتصاد حاکم باشد سناریوی دوم جاری خواهد بود. در شرایط فعلی اقتصاد کشور ایجاد اشتغال خیلی وابسته به وام و تسهیلات نیست و سناریوی دوم نیز همین ویژگی را دارد. بیشتر، قاعده اشتغال و سیاست بازار کار باید اصلاح و اجرا شود.

اما جزئیات سناریوی دوم چیست؟

 در این سناریو ۸برنامه شامل توسعه کسب‌وکارهای پراشتغال منطقه‌ای (ظرفیت‌سازی نهادهای مرتبط با توسعه کسب‌وکار به‌تعداد ۱۲۴ نهاد در ۳۱ استان در رسته‌های منتخب و فراهم نمودن ایجاد ۲۰۰ هزار فرصت شغلی)، توسعه کسب‌وکارهای پراشتغال مناطق روستایی و عشایری (ایجاد ۹۰هزار فرصت شغلی و ارتقای مهارت و آموزش فنی و حرفه‌ای به‌میزان حداقل ۳۰هزار نفر واجد شرایط در حوزه روستایی و عشایری)، اصلاح نظام‌های آموزشی و مهارتی و توسعه کارآفرینی (شبکه‌سازی ۳۰بنگاه در استان، ۳۱۰۰ نفر دانش‌آموز، ۱۵درصد برنامه آموزشی استان، ۲۴۰ کارگاه آموزشی، ۴۰۰کارگاه آموزشی)، برنامه‌های فعال بازار کار (جذب ۳۵ هزار نفر شغل جدید، آموزش مهارتی ۵۰هزار نفر، ایجاد ۲۸ هزارنفر شغل جدید آموزش مهارتی ۱۰۰هزار نفر)، اشتغال حمایتی و خرد (۲۰هزارنفر، ۱۰هزار نفر، ایجاد ۳هزار فرصت شغلی جدید، ایجاد اشتغال موقت و یا پایدار برای ۳۶.۷ هزار نفر، ایجاد ۷۴ هزار نفر شغل جدید)، ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود (حفظ و نگهداشت حداقل بیش از ۳۱۵ هزار نفر، ۳۳.۶هزار نفر، ۲۱هزار نفر، ۸هزار نفر)، استفاده از فرصت‌های خارجی، نهادسازی و اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح‌ها و برنامه‌های اشتغال در دستور کار است.

 جمع کل اهداف برای ایجاد اشتغال در سناریوی دوم ۵۳۷ هزار فرصت شغلی است که منابع بودجه عمومی مورد نیاز حدود ۱۸۳۶۱میلیارد ریال است که پیش‌بینی شده است حدود ۱۲۷۳۴۰ میلیارد ریال (غیر از تسهیلات روستایی) پرداخت شود.

به‌روایت عیسی منصوری، معاون اشتغال وزارت کار با اشاره به اینکه سه رویکرد سیاستی در برنامه‌های اشتغالی حاکم است، در برنامه اشتغال سال جاری سه رویکرد «تثبیت اشتغال»، «ایجاد اشتغال جدید» و «اشتغال حمایتی» سیاست‌گذاری شده است. بر مبنای این سه رویکرد سیاستی، ۸ برنامه در دستور کار قرار دارد.

توسعه کسب‌وکارهای پراشتغال، اجرای برنامه‌های فعال بازار کار از جمله طرح کارورزی فارغ التحصیلان، ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود، اصلاح نظام آموزشی و مهارتی و توسعه کارآفرینی، اشتغال حمایتی و خرد، استفاده از فرصت‌های خارجی و نهادسازی و اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح‌ها و برنامه‌ها هشت اقدام اشتغالزایی و کارآفرینی در سال جاری است.

تسنیم

لینک کوتاه : https://kohnaninews.ir/?p=6506
  • 96 بازدید

برچسب ها

ثبت نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.