اخبار انتخابات شوراهای اسلامی شهر روستا وریاست جمهوری1400

1

كوچ زودهنگام عشاير به لرستان و مراتعي كه دست خالي مي ماند

  • کد خبر : 3818
  • 24 آبان 1396 - 11:48

كوچ قشر مولد و پوياي جمعيت عشايري كشور تقويم مخصوصي دارد كه بايد كنترل و نظارت بر زمان كوچ توسط هر استان صورت گيرد تا ييلاق و قشلاق خارج از زمان موجب خسارت به مراتع استان هاي هدف نشود. به گزارش ايرنا، لرستان استان مقصد و مسير عبور عشايري استان هاي همدان، ايلام، و خوزستان […]

كوچ زودهنگام عشاير به لرستان و مراتعي كه دست خالي مي ماند

كوچ قشر مولد و پوياي جمعيت عشايري كشور تقويم مخصوصي دارد كه بايد كنترل و نظارت بر زمان كوچ توسط هر استان صورت گيرد تا ييلاق و قشلاق خارج از زمان موجب خسارت به مراتع استان هاي هدف نشود.

به گزارش ايرنا، لرستان استان مقصد و مسير عبور عشايري استان هاي همدان، ايلام، و خوزستان است كه متاسفانه عدم نظارت صحيح توسط استان هاي مبدا و مقصد موجب شده لرستان با كوچ زودهنگام مواجه شود و مراتعي كه قرار است ميزبان عشاير باشند از يك ماه قبل پذيراي اجباري مي شوند و همين امر موجب خالي و ضعيف شدن مراتع شده است.
در كوچ بهاره شمار دام هاي عشاير كوچرو به لرستان بيش از 3 ميليون راس تخمين زده مي شود كه عرصه هاي مرتعي استان ظرفيت پذيرش اين همه دام را ندارد و كوچ زودهنگام عشاير روند تخريب عرصه هاي جنگلي و مرتعي استان را تشديد كرده است.
لرستان با يك ميليون و 200 هزار هكتار عرصه هاي جنگلي و يك ميليون هكتار عرصه هاي مرتعي از غني ترين مناطق ايران محسوب مي شود و از نظروسعت عرصه هاي جنگلي و مرتعي بعد از فارس و خراسان جنوبي، سومين استان كشور است.
اما كوچ زودهنگام عشاير، چراي بي رويه دام ها، خشكسالي و ريزگردها از مهمترين عوامل تهديدكننده حيات عرصه هاي جنگلي و مرتعي لرستان است به نحوي كه گفته مي شود در سال هاي اخير نزديك به 50 درصد عرصه هاي جنگلي لرستان در معرض خطر خشكيدگي قرار گرفته است.

**عدم همكاري استان هاي همجوار در كنترل عشاير
مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري لرستان مي گويد: اين استان در مسير كوچ پاييزه و بهاره واقع شده كه بيشترين آسيب در زمان كوچ بهاره به استان تحميل مي شود.
شيرزاد نجفي گفت: زمان كوچ به مناطق ييلاقي بايد 30 فروردين آغاز شود اما برخي ايلات عشايري اين تقويم را راعايت نمي كنند و از 10 روز گذشته كوچ خود به لرستان را آغاز كرده اند.
وي تصريح كرد: اين درحاليست كه امسال اقليم مناسب بوده و علوفه مطلوب در استان هاي ايلام و خوزستان وجود دارد اما متاسفانه لرستان يك ماه زودتر با كوچ عشاير اين استان ها مواجه شده است.
وي با بيان اينكه بيشترين آسيب به لرستان از طرف دامداران همدان است اظهار داشت: كوچ زودهنگام بايد از مبدا كنترل شود چراكه اگر كوچ آغاز شود نگه داشتن عشاير پشت مبادي ورودي لرستان به عنوان استان مقصد كار بسيار سختي است اما مسئولان همدان تاكنون در اين مورد همكاري نداشته اند.
مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري لرستان با اشاره به اينكه براي ورود عشاير به استان 25 مبادي ورودي وجود دارد گفت: براي كنترل تمامي اين مكان ها بايد كمپ و ايستگاههاي 24 ساعته برپا شود كه مستلزم هزينه و تامين نيروي انساني است.
نجفي افزود: بايد استان همدان و ساير استان هاي مبدا كوچ عشاير، نهاده هاي لازم را در اختيار انان قرار دهند كه كوچ را ديرتر آغاز كنند اما اين اقدام انجام نمي شود.
وي با تاكيد بر جلوگيري پايانه هاي حمل و نقل از كوچ زودهنگام عشاير ادامه داد: جلساتي با استان هاي همجوار نيز در اين راستا برگزار شده اما خروجي نداشته و همكاري لازم صورت نمي گيرد.
وي با اشاره به اسكان 60 روزه عشاير در مراتع استان تصريح كرد: استان همدان تنها 2 مسير ورودي براي عشاير دارد كه توانسته كنترل كند اما انجام اقدامات بازدارنده در 25 مبدا ورودي لرستان سخت است.

**عبور بيش از 1200 خانواده عشايري از لرستان و تخريب مراتع
رييس سازمان جهادكشاورزي لرستان نيز گفت: بيش از يكهزار و 200 خانوار عشايري از استان عبور مي كنند كه با توجه به كوچ زودهنگام و برخي اقدامات، موجب تخريب زيرساخت هاي استان مي شوند.
عبدالرضا بازدار افزود: اين عشاير تقويم كوچ را رعايت نكرده و مراتع ميان بند و سردسير را نيز دچار آسيب مي كنند .
وي ادامه داد: عشاير كوچ زودهنگام خود از استان مبدا به سمت لرستان را آغاز مي كنند كه متاسفانه به دليل نبود كنترل بر مبادي ورودي استان به راحتي وارد لرستان مي شوند و از طرفي زمان خروج از استان و حركت به سمت همدان، مبادي اين استان از سمت بروجرد بسته مي شود و عملا عشاير در لرستان ماندگار مي شوند.
وي گفت: با توجه به ماندگاري طولاني مدت عشاير در لرستان، واكسن دامي آنها تزريق و كمك هاي تغذيه اي نيز به آنها اعطا مي شود اما تاثيري بر بهبود اقتصاد استان ندارند.

** از كوچ زودهنگام عشاير به مراتع لرستان جلوگيري مي شود
استاندار لرستان نيز گفت: با هماهنگي فرمانداري ها، نيروي انتظامي و منابع طبيعي از كوچ زودهنگام عشاير به استان جلوگيري مي شود.
سيدموسي خادمي افزود: زمان كوچ بهاره از ابتداي ارديبهشت است اما برخي عشاير، كوچ خود را اغاز كرده اند كه اين امر موجب بروز خسارت به مراتع استان مي شود.
وي ادامه داد: همانطور كه استان هاي همجوار از ورود زودهنگام عشاير به مراتع خود جلوگيري مي كنند لرستان نيز اين مساله را نمي پذيرد و از ورود خارج از موعد به استان ممانعت خواهد كرد.
وي با بيان اينكه بايد در اين خصوص با استان هاي همجوار از جمله همدان و خوزستان هماهنگي و نامه نگاري شود تصريح كرد: ورود زودهنگام عشاير به استان موجب تخريب منابع طبيعي مي شود.
استاندار لرستان همچنين اضافه كرد: بايد برنامه اموزشي براي مناطق عشايري استان تدوين و مصوبه اجراي پنل هاي خورشيدي براي اين قشر اجرايي شود.
خادمي گفت: جمعيت عشايري از جاذبه هاي گردشگري استان است كه بايد در حوزه هاي انسان شناختي نسبت به معرفي و جذب گردشگر در اين زمينه اقدام شود.
وي با اشاره به جاذبه هاي صنايع دستي و بوم گردي عشاير لرستان تصريح كرد: دستگاه هاي مختلف بايد در حوزه عشاير فعاليت و تلاش بيشتري داشته باشند و امور عشاير را به عنوان يك مرجع هماهنگ كننده ياري دهند.
ارزش توليد ناخالص 14 هزار و 683 خانوارعشايري استان 6 هزار ميليارد ريال است.
جمعيت عشايري لرستان 83 هزار و 690 نفر با 14 ايل و 15 طايفه مستقل هستند كه هفت درصد جمعيت كشور و 4.7 درصد جمعيت استان را تشكيل مي دهند.
1.5 ميليون راس واحد دامي عشاير در لرستان وجود دارد و 12 هزار تن گوشت قرمز، 29 هزار تن شير، 15 تن عسل، 17 تن روغن حيواني، 630 تن ماهي سردآبي و 130 هزار تن توليدات باغي و زراعي عشاير استان است.
همچنين سطح زمين هاي زراعي و باغات عشاير استان به ترتيب 85 هزار و يكهزار و 300 هكتار است.

لینک کوتاه : https://kohnaninews.ir/?p=3818

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نشان رسانه های دیجیتال

logo-samandehi