کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 جماد أول 1444 Tuesday, 6 December , 2022
7

تونل کبیرکوه

تونل کبیرکوه پروژه‌ای است که در سال ۱۳۸۹ برای زدودن بخشی از محرومیت استان ایلام آغاز شد. تونل کبیرکوه بزرگترین تونل در دست احداث کشور است. کَبیرکوه یکی از کوه‌های طولانی زاگرس است که بین دو استان لرستان و ایلام قرار دارد و باعث جدایی مکانی این دو استان شده است. در خصوص اهمیت آن […]

تونل کبیرکوه پروژه‌ای است که در سال ۱۳۸۹ برای زدودن بخشی از محرومیت استان ایلام آغاز شد. تونل کبیرکوه بزرگترین تونل در دست احداث کشور است. کَبیرکوه یکی از کوه‌های طولانی زاگرس است که بین دو استان لرستان و ایلام قرار دارد و باعث جدایی مکانی این دو استان شده است. در خصوص اهمیت آن می‌توان گفت که تونل کبیرکوه نقش مهمی در ارتباط استان‌های کرمانشاه و لرستان با استان خوزستان و در کل ارتباط شمال غرب با جنوب غرب کشور دارد. تونل کبیرکوه شهرهای جنوب ایلام را ۷۰ کیلومتر به مرکز کشور نزدیکتر می‌کند. احداث این تونل باعث حذف ۳۰۰ پیچ خطرناک و ۲۰ کیلومتر گردنه صعب العبور کبیرکوه می‌شود. همچنین نقش مهمی در کاهش مسیر زائران عتبات عالیات دارد.
کَبیرکوه یکی از کوه‌های طولانی زاگرس است که در استان ایلام قرار دارد. در منابع قدیمی نام آن عظیم‌کوه ذکر شده‌است. این کوه ۱۷۵ کیلومتر طول و بین ۴۵ تا ۸۰ کیلومتر عرض دارد. این رشته کوه در دورهٔ کرتاسه و از سنگ‌های رسوبی تشکیل شده‌است. همانند تمام کوه‌های غرب ایران از شمال غرب به جنوب شرق امتداد یافته‌است. کبیر کروه متشکل از تعداد زیادی کوه از جمله سیاه کوه، دینار کوه، سمند، اناران، سر میدان و کمر سفید است. بلندترین قله آن ۳۰۶۵ متر ارتفاع و در ۲۵ کیلومتری غرب بدره قرار دارد.
در واقع تونل کبیرکوه در مجموع ۶۳۰۰ متر بوده که شامل یک تونل به طول ۴۸۰۰ متر و همچنین ۸ تونل کوچک به طول ۱۵۰۰ متر می باشد. تونل کبیرکوه دارای ۷ متر ارتفاع، ۱۲ متر عرض و ۲۷۰ متر تونل فرعی بوده و یکی از تونل‌های بسیار مهم ایران است. این تونل در مجموع ۳ دهنه دارد. در ساخت این تونل از ابزار مکانیکی و انفجار استفاده شده است که نتیجه آن حفر روزانه ۶ متر از این تونل بوده است و این خود یک رکورد در کشور محسوب می‌شود.

تونل کبیرکوه
تونل کبیرکوه

منابع:
ویکیپدیا
خبرگزاری جمهوری اسلامی

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=6592