کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
3

زمین‌لرزه به ۱۱ بنای تاریخی بروجرد خسارت زد

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد: زمین‌لرزه به ۱۱ بنای تاریخی بروجرد خسارت زد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد گفت: زمین‌لرزه خساراتی را به ۱۱ بنای تاریخی بروجرد وارد کرده است. حجت اله یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بروجرد، اظهار کرد: وقوع زمین‌لرزه‌های روزهای اخیر خساراتی را به ۱۱ بنای تاریخی […]

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد:
زمین‌لرزه به ۱۱ بنای تاریخی بروجرد خسارت زد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد گفت: زمین‌لرزه خساراتی را به ۱۱ بنای تاریخی بروجرد وارد کرده است.

حجت اله یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بروجرد، اظهار کرد: وقوع زمین‌لرزه‌های روزهای اخیر خساراتی را به ۱۱ بنای تاریخی این شهرستان وارد کرده است.

وی با اشاره به اینکه آسیب‌های ناشی از زمین‌لرزه به بناهای تاریخی بروجرد شدید نبوده است، عنوان کرد: آسیب‌هایی به بناهای مساجد جامع و امام خمینی و خانه‌های تاریخی حریری، حاتمی، رئیسی، توکلی، نورعلی خان گودرزی و چند بنای دیگر وارد شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد خاطر نشان کرد: نمی‌توان برآورد قطعی از میزان خسارات وارد شده به این بناها اعلام کرد.

یارمحمدی تاکید کرد: البته آسیب‌های وارده عمیق نیست و اصل بناها اسیب ندیده‌اند، بلکه تنها خساراتی به بخش‌هایی از آنها وارد شده است.

وی در خصوص خسارات وارد شده به مساجد جامع و امام خمینی بروجرد افزود: به تزیینات کاشی مسجد جامع آسیب رسیده و بخشی از مناره مسحد جامع از ایوان آن جدا شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در پاسخ به سوالی درباره احتمال وارد آمدن خسارت به بناهای آثار تاریخی در صورت زمین لرزه‌های بیشتر گفت: در صورت وقوع زمین لرزه‌های دیگر با قوت بیشتر تقریبا همه بناهای تاریخی این شهرستان در معرض آسیب قرار دارند.

یارمحمدی اظهار کرد: به این ترتیب خطر آسیب به بناهایی که ارتفاع دارند، بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه خسارات وارده به بناهای مساجد امام خمینی و جامع برای تخصیص اعتبار از محل اعتبارات ملی گزارش می‌شود، خاطر نشان کرد: با این تفاسیر برای بناهایی همچون مساجد جامع و امام طرح مقاوم‌سازی لرزه‌ای تهیه و بخشی از کار مقاوم‌سازی نیز انجام شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد بیان کرد: وقوع زلزله مشخص می‌کند که چه ضعف‌هایی در کدام قسمت‌های بناهای تاریخی وجود دارد.

زمین‌لرزه به ۱۱ بنای تاریخی بروجرد خسارت زد
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=3926