کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

16 جماد أول 1444 Friday, 9 December , 2022
4

سیل، لرستان را سال‌ها به عقب برد/ از بین رفتن ۱۰۰۰ هکتار زمین استان به طور کامل و سرگردانی ۳۵ هزار خانوار لرستانی/استاندار: برای آب‌گرفتگی‌ها آمادگی کامل داشتیم

استاندار لرستان گفت: ۱۰۰ درصد بودجه عمرانی در شش‌ماهه اول سال برای استان محقق شود. ، سید موسی خادمی در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور رئیس‌جمهور اظهار کرد: در رودخانه خرم‌آباد ۷۰۰ مترمکعب بر ثانیه خروج آب داشتیم در حالی که ظرفیت آن ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه و در رودخانه تیره دورود هم […]

سیل، لرستان را سال‌ها به عقب برد/ از بین رفتن 1000 هکتار زمین استان به طور کامل و سرگردانی 35 هزار خانوار لرستانی/استاندار: برای آب‌گرفتگی‌ها آمادگی کامل داشتیم

استاندار لرستان گفت: ۱۰۰ درصد بودجه عمرانی در شش‌ماهه اول سال برای استان محقق شود.

، سید موسی خادمی در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور رئیس‌جمهور اظهار کرد: در رودخانه خرم‌آباد ۷۰۰ مترمکعب بر ثانیه خروج آب داشتیم در حالی که ظرفیت آن ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه و در رودخانه تیره دورود هم ۵۵۰ مترمکعب بر ثانیه خروجی آب بود در حالی که ظرفیت آن ۳۸۰ مترمکعب بر ثانیه بود و این درواقع فراتر از ظرفیت‌هایی است که در گذرگاه آب وجود داشت.

وی ادامه داد: این عامل طبیعی با برخی از عوامل غیرطبیعی جمع شد و یک فاجعه بزرگ مالی و اقتصادی را در استان لرستان رقم زد که به‌زعم من این استان را سال‌ها به عقب انداخت.

خادمی اضافه کرد: افزایش تراز سد سیمره ما را مجبور کرد که ۱۱ روستای استان را تخلیه کنیم و در کنار آن پدیده زمین رانش در ۴۱ نقطه از استان شکل گرفت که باعث تخلیه برخی روستاها و خسارت به منازل شد.

استاندار لرستان یادآور شد: با کمک آنچه در مدیریت بحران، وزارت کشور و سازمان هواشناسی به ما اطلاع داده می‌شد سه کار مهم ازجمله افزایش گذردهی آب از رودخانه‌ها از طریق افزایش ارتفاع و عمق و حذف موانع انجام دادیم. سیاست دوم ما هشدار دهی بود که در این باره حتی از قوه قهریه هم استفاده کردیم، همچنین برای آب‌گرفتگی‌ها آمادگی کامل داشتیم.

وی افزود: در سیل اخیر ۱۸ شهر و ۱۲۰۰ روستا درگیر سیلاب و ۳۵ هزار خانوار دچار مشکل شدند و ۶۰۰۰   واحد تجاری، راه ۸۷۰   روستا، برق ۱۱۴۵ روستا، ارتباط تلفنی ۳۶۰ روستا و ۱۰ شهر، گاز ۱۸۲ روستا و آب ۱۰ شهر قطع شد.

خادمی خاطرنشان کرد: حدود ۱۰۰۰ کیلومتر راه روستایی و شهری و ۷۴۰ حلقه پل از بین رفت که ۱۵۰ حلقه پل بالای ۲۰ متر بود.

استاندار لرستان گفت: همچنین ۶۰ هزار هکتار زمین زراعی از بین رفت و ۱۰۰۰ هکتار زمین به طور کامل وجود ندارد و تبدیل به مسیل رودخانه شده است و ۲۱ هزار متر مکعب از مزارع پرورش ماهی و ۵۰۰ ایستگاه پمپاژ از بین رفته و در حوزه کشاورزی نزدیک ۱۲۰۰ میلیارد تومان خسارت‌دیده‌ایم.

استاندار لرستان گفت: همچنین نیاز داریم که تسریع در پرداخت وام‌های معیشتی و وام بلاعوض و تهیه لوازم منزلی که در این سیل از بین رفته، انجام شود.

وی افزود: زمین جدید باید تامین کنیم و نیاز داریم که تسهیلات مربوط به کشاورزان سریع‌تر انجام شود.

خادمی یادآور شد: انتظاریم داریم ۱۰۰ درصد بودجه عمرانی در شش‌ماهه اول سال برای استان انجام شود.

استاندار لرستان گفت: مهم ترین بحث این است که ما در استان سد تنظیم‌کننده‌ای برای سیل نداشتیم. کل سدهای استان لرستان با دبی بیش از ۱۲ میلیارد متر مکعب آب خروجی از استان، فقط ۲۰۷ میلیون مترمکعب یعنی کمتر از ۱ درصد ذخیره آب کشور است. هم‌چنین کل سدهای در حال ساخت ظرفیتی کمتر از ۲۳۰ میلیارد مترمکعب است

وی افزود: انتظاریم داریم بازنگری در تخصیص آب وزارت نیرو و سدسازی و آبخیزداری در لرستان مدنظر قرار گیرد.

با توجه به حجم بالای سیل  تلفات جانی نداشتیم

استاندار لرستان  همچنین با توجه به حجم بالای سیل در پلدختر گفت: خوشبختانه  تلفات جانی نداشتیم.

وی تصریح کرد: تشکر می‎کنم از عنایات قبلی ریاست جمهور که در تمام زمان این حوادث به‎طور مستمر پیگیر وضعیت بودند و همواره دستورات لازم را برای رسیدگی به وضع مردم به‎ویژه نجات آنها مورد تاکید قرار می‎دادند.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: همچنین از رئیس جمهور برای اعزام نمایندگان ویژه به استان که در این چند روز همه آنچه را که در توان داشتند  برای لرستان به کار گرفتند و به ما در مدیریت بحران کمک کردند، تشکر می‎کنم.

ایلنا

سیل، لرستان را سال‌ها به عقب برد/ از بین رفتن ۱۰۰۰ هکتار زمین استان به طور کامل و سرگردانی ۳۵ هزار خانوار لرستانی/استاندار: برای آب‌گرفتگی‌ها آمادگی کامل داشتیم
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=5355