کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
10

انواع قطره چشم برای استریل و درمان بیماری های چشمی

قطره چشم محلولی آبی یا روغنی است که برای رفع مشکلات و بیماری‌های چشمی مثل انواع حساسیت‌های چشمی یا عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیپلکس (Ciplex) از جمله قطره‌های استریل‌کننده چشمی و نفازولین (Naphazoline) از جمله قطره‌های چشمی برای رفع آلرژی و حساسیت می‌باشد. بروز حساسیت و در اطراف چشم از عوارض مصرف این قطره‌هاست. […]


قطره چشم محلولی آبی یا روغنی است که برای رفع مشکلات و بیماری‌های چشمی مثل انواع حساسیت‌های چشمی یا عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیپلکس (Ciplex) از جمله قطره‌های استریل‌کننده چشمی و نفازولین (Naphazoline) از جمله قطره‌های چشمی برای رفع آلرژی و حساسیت می‌باشد. بروز حساسیت و در اطراف چشم از عوارض مصرف این قطره‌هاست.

خیلی از ما برای رفع سوزش یا خشکی چشم از قطره‌های چشمی و یا پماد چشمی استفاده کرده می‌کنیم. چنانچه قصد دارید برای استریل کردن چشم و یا رفع برخی مشکلات دیگر آن از قطره چشم استفاده کنید بهتر است ادامه این مطلب را دنبال کنید. در ادامه به معرفی برخی از انواع قطره چشم و همچنین چگونگی استفاده از آن‌ها می‌پردازیم.

قطره چشم محلولی آبی یا روغنی است که در محیطی کاملا استریل‌شده تولید می‌شود. این قطره‌ها معمولا برای شستشوی چشم یا درمان برخی از مشکلات چشمی مثل آلرژی چشم، عفونت چشم، آب سیاه، آب مروارید، حساسیت و یا خشکی چشم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه این قطره‌ها معمولا اثر جانبی خاصی به دنبال ندارد اما بهتر است خودسرانه و بدون تجویز پزشک از آن‌ها استفاده نشود.

معرفی برخی از انواع قطره چشم

۱. قطره کلرامفنیکل

قطره کلرامفنیکل

کلرامفنیکل (Chloramphenicol) از آنتی‌بیوتیک‌هایی است که به منظور درمان عفونت‌های باکتریایی مثل عفونت‌های چشم و یا عفونت گوش بکار برده می‌شود. این دارو از انواع ساده و ارزان آنتی‌بیوتیک محسوب می‌شود و به همین دلیل در کشورهای در حال توسعه از انتخابی‌ترین انواع آنتی‌بیوتیک است. اما در کشورهای توسعه‌یافته، تنها برای درمان موضعی التهاب ملتحمه چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که افرادی که به عفونت‌های خفیف (آنفلوآنزا) و یا سرماخوردگی دچار هستند نباید از این دارو استفاده کنند. همچنین در صورت بروز علائم و نشانه‌های حساسیت مثل خارش پلک یا سوزش مداوم در دوره درمان با قطره چشمی، مصرف دارو را قطع نمایید.

نحوه مصرف: قبل از اینکه از قطره چشمی استفاده کنید دست‌ها را به خوبی شسته و قطره چکان را با یک دست نگاه دارید و با دست دیگر پلک زیرین را به پایین بکشید. پس از آن مقدار تجویز شده از قطره چشم را درون پلک داخلی چشم قرار داده و چشمان خود را ببندید (پلک نزنید) و نقطه ای که پلک به بینی وصل می‌شود را فشار دهید و این عمل را برای دو تا سه دقیقه ادامه دهید. این کار را می‌توان به تعداد دفعات تجویزشده توسط پزشک در روز تکرار کرد. همچنین اگر بیش از یک نوع قطره قرار است استفاده کنید، قبل از استفاده از قطره دوم، سه تا پنج دقیقه صبر کنید.

عوارض: عوارض قطره  چشمی شامل بروز حساسیت، خارش، ورم و ایجاد دانه‌های قرمز در اطراف چشم می‌باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره عوارض آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.


بیشتر بدانید: آشنایی با داروی کلرامفنیکل و موارد مصرف آن


۲. قطره های چشمی استروئید (کورتونی)

قطره بتامتازون

 این نوع قطره‌ها از داروهای قوی هستند که حتما باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند. قطره‌هایی با اسامی پردنیزولون، دگزامتازون، بتامتازون، هیدروکورتیزون، فلوئورومتولون و مدریزون از این دست داروها هستند. این قطره‌ها اگرچه در درمان برخی از بیماری‌های چشمی مفید هستند اما استفاده طولانی مدت از آن‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چراکه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری مثل آب سیاه و آب مروارید گردد.

نحوه مصرف: قبل از اینکه از قطره چشمی را استفاده کنید دست‌ها را به خوبی شسته و قطره چکان را با یک دست نگاه دارید و با دست دیگر پلک زیرین را به پایین بکشید. پس از آن مقدار تجویز شده از قطره چشم را درون پلک داخلی چشم قرار داده و چشمان خود را ببندید (پلک نزنید) و نقطه ای که پلک به بینی وصل می‌شود را فشار دهید و این عمل را برای دو تا سه دقیقه ادامه دهید. این کار را می‌توان به تعداد دفعات تجویز شده توسط پزشک در روز تکرار کرد.

عوارض: عوارض قطره  چشمی شامل بروز حساسیت، خارش، ورم و ایجاد دانه های قرمز در اطراف چشم می باشد.


۳. قطره استریل چشمی سیپلکس

قطره سیپلکس

قطره سیپلکس (Ciplex) حاوی ماده سیپروفلوکساسین هیدروکلراید بوده که وجود این ماده باعث شده است تا این قطره به عنوان یک قطره ضد باکتریایی شناخته شود. به طور معمول این قطره در درمان زخم قرنیه و التهاب ملتحمه باکتریایی کاربرد.

نحوه مصرف: قبل از اینکه از قطره چشمی استفاده کنید دست‌ها را به خوبی شسته و قطره چکان را با یک دست نگاه دارید و با دست دیگر پلک زیرین را به پایین بکشید. پس از آن مقدار تجویز شده از قطره چشم را درون پلک داخلی چشم قرار داده و چشمان خود را ببندید (پلک نزنید) و نقطه ای که پلک به بینی وصل می‌شود را فشار دهید و این عمل را برای دو تا سه دقیقه ادامه دهید. این کار را می‌توان به تعداد دفعات تجویز شده توسط پزشک در روز تکرار کرد.

عوارض: عوارض قطره  چشمی شامل بروز حساسیت، خارش، ورم و ایجاد دانه‌های قرمز در اطراف چشم می‌باشد.


۴. قطره نفازولین

قطره نفازولین

از قطره نفازولین (Naphazoline) به عنوان درمان و تسکین خارش‌های موقتی چشم ناشی از آلرژی به مواد مختلف، سرماخوردگی، قرمزی چشم در اثر مطالعه و یا استفاده بیش از حد از تلویزیون یا کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه مصرف: معمولا یک قطره از این دارو هر سه یا چهار ساعت استفاده می‌شود. توصیه می‌شود درمان با این دارو از ۴ روز تجاوز نکند و حتما درباره تعداد دفعات استفاده روزانه از آن با پزشک مشورت شود.

عوارض: عوارض قطره  چشمی شامل بروز حساسیت، خارش، ورم و ایجاد دانه‌های قرمز در اطراف چشم می‌باشد.


۵. قطره اشک مصنوعی

قطره اشک مصنوعی

اشک مصنوعی قطره چشمی است که برای کمک به افرادی ساخته شده که چشمشان به اندازه کافی اشک تولید نمی‌کند و این عدم رطوبت کافی چشم فرد را دچار مشکل و عوارض خاصی می‌کند. در واقع اشک مصنوعی جایگزین اشک طبیعی می‌شود و با استفاده از آن نرمی، لغزندگی و رطوبت چشم دوباره به دست می‌آید.

نحوه مصرف: پس از استفاده از قطره، چشمان خود را چند ثانیه ببندید و گوشه داخلی چشم را به مدت چند ثانیه با ملایمت فشار دهید تا راه خروج اشک بسته شود و قطره ریخته شده برای مدت بیشتری در چشم بماند. از این قطره تا حداکثر سی روز می‌توان استفاده کرد.

عوارض: بروز چشم درد، تغییر بینایی، تحریک یا قرمزی مداوم چشم از عوارض این دارو می‌باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره عوارض آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

قطره


انواع قطره چشم برای استریل و درمان بیماری های چشمی
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=5473