کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
1
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان

برگزاری بیش از۲۳۰ ویژه برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته کتاب، خبر داد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در پایان، از اقشار مختلف مردم برای حضور در کتابخانه‌های عمومی و استفاده از کتاب‌های خوب و خدمات فرهنگی و اجتماعی کتابخانه‌ها دعوت کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان از برگزاری بیش از۲۳۰ ویژه برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته کتاب، خبر داد

به گزارش پایگاه خبری کوهنانی نیوز ، همزمان با آخرین روز از سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سید”سجاد راستخانه” در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه خرم آباد با بیان اینکه لرستان همواره در تاریخ، علم، ادب و فرهنگ محلی برای تجلی اسلام ناب و مکتب استادان معظم شیعه بوده، اظهار کرد: مردم لرستان مردمی بافرهنگ، کتاب‌دوست، کتابخوان، با اصالت و صد درصد شیعه هستند.

وی با اشاره به تقدیم ۶ هزار و ۵۴۸ شهید در استان،افزود: چهار شهید از این شهدا در همین هفته‌های گذشته در راه امنیت، حجاب و عفاف به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند وخون این شهدا، رسالت همه مردم، مدیران، مسئولین، به‌ویژه مسئولین فرهنگی این خطه را در این مقطع زمانی را مضاعف می‌کند.

راستخانه با بیان اینکه هفته کتاب به واسطه گرامی‌داشت و پاسداشت مرجع عالی‌قدر، اندیشمند و فیلسوف ایرانی، علامه طباطبایی (ره) به نام هفته کتاب در تقویم ایران ثبت شده است به بیان برخی از برنامه‌های اجرا شده این اداره کل در سی‌امین دوره هفته کتاب پرداخت و بیان داشت:هفته کتاب در استان با پیام نماینده ولی فقیه در استان و همچنین استاندار لرستان در باب اهمیت کتاب و کتابخوانی و تبریک هفته کتاب و با حضور کارکنان و کتابداران در کنار مضجع مطهر شهدای گمنام و توسل به این شهدا آغاز شد.

وی ادامه داد: بیش از ۲۳۰ ویژه برنامه متنوع فرهنگی برای اقشار مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، دانش‌آموزان، دانشجویان، اساتید، شاعران، نویسندگان، کتابداران و فعالین عرصه کتابخانه‌ها، نظامیان، روستاییان و عشایر، روشندلان، مددجویان زندان و اقشار مختلف مردم برنامه‌های فرهنگی متناسب با کتابخوانی تدارک دیده شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه امروزه کتابخانه‌ها در کنار دیگر مؤسسات و نهادهای فرهنگی از جمله مدرسه و مساجد که در تمدن‌سازی اسلامی- ایرانی مرکزیت و محوریت دارند درصدد هستند تا درکِ حال خوش کتابخوانی و فهم دانایی را به مردم عزیز هدیه دهند، افزود: در لرستان ۳۸ باب کتابخانه نهادی، ۲۰کتابخانه مشارکتی با ۷۶۰ هزار نسخه کتاب ثبت شده و با بیش از ۳۱ هزار عضو فعال این مهم را دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امروزه امانت گرفتن کتاب و استفاده از سالن‌های مطالعه فقط یکی از کارکردهای کتابخانه به حساب می‌آید، تصریح کرد: حضور اعضا در کتابخانه شروعی برای فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی خواهد بود.

راستخانه گفت: همان‌گونه از نام کتابخانه‌های عمومی برمی‌آید متعلق به عموم مردم هستند و ضمن ارائه خدمت به همه گروه‌های خاص از جمله نابینایان، ناشنوایان، سالمندان و اقشار مختلف مردم به صورت ویژه به مخاطب کودک و نوجوان می‌پردازد و امروزه حضور کودکان و نوجوانان و نسل نو انقلاب بیشتر در کتابخانه‌ها محسوس است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه در تمام کتابخانه‌های نهادی استان بخش کودک ایجاد شده است، گفت: این بخش با شرایط خاص دوران کودکی طراحی شده و محتوای مناسب، اسباب بازی‌های فکری، کتاب‌های خاص رده‌های سنی مختلف برای آنها در نظر گرفته شده است و برنامه‌های مختلف فرهنگی همچون کلاس‌های نقاشی، خطاطی، قصه‌گویی، بلندخوانی و … در کتابخانه‌های لرستان برای کودکان و نوجوانان در حال برگزاری است.

راستخانه با اشاره به اینکه ۱۰ پروژه کتابخانه‌ای در حال ساخت در استان با پیشرفت‌های فیزیکی ۲۰ تا ۸۰درصد وجود دارد، افزود: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها متراژ کتابخانه‌ها به دو برابر خواهد رسید، اما ساخت و تکمیل این کتابخانه‌ها علاوه بر اعتبارات ملی و استانی نیازمند مساعدت خیرین کتابخانه‌ساز استان است.

وی تصریح کرد: از همین تریبون دست یاری به سوی خیرین استان بلند می‌کنیم و اگر خیرین به این حوزه ورود کنند قطعاً هر یک متری که به کتابخانه‌های استان اضافه شود، کاری خداپسدانه بوده که ماندگار است و موجب خیر و برکت برای مردم در بحث دانایی و دانش خواهد بود.
راستخانه درباره کتابخانه مرکزی خرم‌آباد نیز گفت: این کتابخانه در سه فاز در حال ساخت است که حدود ۷ هزار و ۸۹۳ متر به متراژ کتابخانه‌های استان اضافه خواهد کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در پایان، از اقشار مختلف مردم برای حضور در کتابخانه‌های عمومی و استفاده از کتاب‌های خوب و خدمات فرهنگی و اجتماعی کتابخانه‌ها دعوت کرد.

انتهای پیام/

برگزاری بیش از۲۳۰ ویژه برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته کتاب، خبر داد
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=57349