کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 جماد أول 1444 Tuesday, 6 December , 2022
5

«خوشه‌چین» کشاورزان سیل‌زده کوهدشت در کمین آتش؛ خروج کمباین ممنوع شد

کمبود کمباین در فصل برداشت کوهدشت نگرانی کشاورزان سیل‌زده این شهرستان را با توجه به فصل شروع آتش‌سوزی مزارع به‌دنبال دارد.  گندمزارها رسیده‌اند و از فصل برداشت چندهفته گذشته، اما تیغ آفتاب در کمین ساقه‌های طلایی‌ست. امسال کشاورزان سیل‌زده کوهدشت چشم‌به‌راه کمباین مانده‌اند تا پس از سیلابی که کشتزارهای آن‌ها را ویران کرد خوشه‌چین دارایی‌شان را […]

کمبود کمباین در فصل برداشت کوهدشت نگرانی کشاورزان سیل‌زده این شهرستان را با توجه به فصل شروع آتش‌سوزی مزارع به‌دنبال دارد.

«خوشه‌چین» کشاورزان سیل‌زده کوهدشت در کمین آتش؛ خروج کمباین ممنوع شد

 گندمزارها رسیده‌اند و از فصل برداشت چندهفته گذشته، اما تیغ آفتاب در کمین ساقه‌های طلایی‌ست. امسال کشاورزان سیل‌زده کوهدشت چشم‌به‌راه کمباین مانده‌اند تا پس از سیلابی که کشتزارهای آن‌ها را ویران کرد خوشه‌چین دارایی‌شان را برداشت کنند تا کمبود کمباین به بیم‌ناکی آنان از وقوع آتش‌سوزی‌های احتمالی دامن نزند.

مزارع و جنگل‌های کوهدشت هر ساله در کابوس آتش‌سوزی‌ها خاکستر شده و سرمایه مردم با آتش نیستی دود می‌شود. ماجرای آتش و مزارع حکایت جدیدی برای کشاورزان نیست.

با شروع فصل گرما کشتزارها و گندم‌زارها صحنه‌ی جدال نابرابر آتش و امکانات است و حالا کمبود کمباین‌ها نیز چنگ به سرمایه زمین و کشاورزانی انداخته که بیش‌تر مزارع‌شان دیم و چشم‌به‌راه برکت آسمان است.

کمبود کمباین در شهرستان کوهدشت در حالی بیش‌تر نمود دارد که سیلاب فروردین امسال بخش گسترده‌ای از مزارع و باغات مردم را از بین برد و از آن چیزی جز ویرانی و خسارت برجای نگذاشت به‌طوری‌که  براساس برآوردهای اولیه میزان خسارات سیل به زیربخش‌های کشاورزی حدود ۱۲۰میلیارد تومان است.

فروردین ۹۸ باران مثل یک اقیانوس روی زمین پهن می‌شد. باران‌های سیل‌آسا به هم تاختند و علاوه بر مزارع و باغات، انارستان زیرتنگ سیاب در بخش کوهنانی را آب برد. درختچه‌های سبز روی زمین ریختند و بزرگ‌ترین انارستان متمرکز کشور به جای‌ گُل‌دادن در بهار به گِل نشست تا تیره‌روزی بخت کشاورزان در سال‌های اخیر هم‌چنان ادامه داشته باشد.

کمبود کمباین

یکی از کشاورزان کوهدشت در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید سیل امسال خسارات قابل‌توجهی به باغات، زراعت، جاده‌های بین مزارع و ایستگاه‌های پمپاژ کشاورزی وارد کرده و حالا کشاورزان نیز برای برداشت محصولات خود با کمبود کمباین روبه‌رو هستند.

به گفته این کشاورز، کمبود کمباین‌ها در کوهدشت سبب چندنرخی شدن دستمزد کمباین‌داران شده و چون بیش‌تر دسترنج کشاورزان در سیل از بین رفته نگرانی آنان از کمباین و هدررفتن زحمت‌شان به یک مصیبت برای کشتزارهای آنان تبدیل شده‌است.

 او می‌گوید سیل فروردین سرمایه کشاورزان را نابود کرده و حالا آیا سزاوار است که تنها دارایی آنان براثر آتش‌سوزی و یا کمبود کمباین در معرض سوختن باشد؟ چند هفته از فصل برداشت گذشته و هنوز مزارع بسیاری از کشاورزان در نوبت برداشت است.

آن‌طور که این کشاورز معتقد است حجم بارندگی‌ها و خسارت سیل موجب به‌زیر آب رفتن مزارع و باغات در کوهدشت شد و بخش‌های کشاورزی در برخی مناطق و روستاها نیز به دلیل افزایش سیل تخریب شده‌است.

اضافه‌شدن ۱۷۰ دستگاه کمباین

فرج‌علی امیری، مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رابطه با اعتراض کشاورزان این شهرستان نسبت به کمبود کمباین می‌گوید در سال‌های گذشته ۴۰۰ دستگاه کمباین در فصل برداشت در کوهدشت وجود داشت اما امسال گرما و سیل باعث کمبود کمباین در برخی از مناطق لرستان شده‌است.

به گفته او ۲۲۰ دستگاه کمباین برای برداشت محصولات کشاورزی به ناوگان برداشت غلات اضافه شده و در حال برداشت مزارع مردم در مناطق مختلف کوهدشت هستند، به‌طوری‌که حدود ۵۰درصد کشت در مناطق کوهنانی و درب‌گنبد برداشت شده‌است.

مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت با تأکید بر اینکه محصول گندم‌زارهای این شهرستان به‌موقع برداشت می‌شود، معتقد است کمبود کمباین در برخی از نقاط بخش مرکزی وجود دارد، اما با توجه به ورود کمباین‌های جدید کشاورزان نگران برداشت محصول خود نباشند.

به گفته این مسئول مشکلاتی برای تأمین سوخت کمباین‌داران وجود داشت که با توجه به رایزنی‌های انجام شده سوخت آنان تأمین شده و به‌محض اتمام برداشت محصولات در مناطق مختلف کوهدشت کمباین‌ها به مناطق دیگر فرستاده می‌شوند تا بلافاصله برداشت گندم انجام ‌شود.

امیری با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با حضور مسئولان شهرستان کوهدشت می‌گوید در این جلسه مقرر شد که مالکان کمباین این شهرستان که هم‌اکنون در استان‌های دیگر هستند و موانعی برای تردد آنان وجود دارد با صدور مجوز به کوهدشت اعزام شوند.

خروج کمباین ممنوع شد

مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت در رابطه با نرخ‌های متفاوت کمباین‌داران معتقد است که نرخ کارکرد کمباین‌ها مصوب شده و هیچ مالک کمباینی حق ندارد که بالاتر از آن از کشاورزان هزینه‌ای دریافت کند.

به گفته او نرخ‌های مصوب بر اساس کلیه هزینه‌های مربوط به کمباین و بر مبنای قیمت سوخت به‌ازای هر لیتر گازوییل دولتی ۳۰۰ تومان پس از بحث و بررسی‌های فنی و کارشناسی تعیین شده‌است و اگر بیش‌تر از این مقدار گرفته شود از طریق شرکت نفت جلوی سهمیه آنان گرفته می‌شود.

آن‌طور که امیری می‌گوید پس از رایزنی‌هایی که با فرماندار کوهدشت انجام شده، دادستان به نیروی انتظامی دستور داده‌است تا برای برداشت سریع اراضی زراعی مردم از خروج کمباین در مبادی خروجی این شهرستان جلوگیری شود.

بارندگی‌های گسترده‌ای که از بهار امسال در لرستان شروع شد رویش پوشش مرتعی و جنگلی را در سطح مراتع استان به‌همراه داشته و حالا با گرمای زودرس تابستان رویش‌گاه‌ها و مزارع به انبار کاهی تبدیل شده که فقط یک جرقه آتش کافی‌ست تا سرمایه کشاورزان را به نیستی بکشاند.

تسنیم/فاطمه نیازی

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=6435