کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

4 جماد أول 1444 Sunday, 27 November , 2022
11
کارآفرینان لرستان|

روایت بانویی که آموزش و اشتغال را برای مناطق محروم به ارمغان آورد+تصاویر

جوان ۳۱ ساله خرم‌آبادی به عنوان دبیر مجمع سمن‌های لرستان آغازگر حرکتی نو در بین سازمان‌های مردم نهاد بوده به طوری که آموزش و اشتغال را برای مناطق محروم به ارمغان آورده است.

کارآفرینان لرستان|روایت بانویی که آموزش و اشتغال را برای مناطق محروم به ارمغان آورد+تصاویر

به گزارش پایگاه خبری کوهنانی نیوز   به نقل ازخبرگزاری تسنیم ، آذین عارفیان، جوان ۳۱ ساله خرم‌آبادی است که به عنوان دبیر مجمع سمن‌های لرستان آغازگر حرکتی نو در بین سازمان‌های مردم نهاد بوده است. وی با تأسیس مؤسسه آبشار امید در سال ۹۵، فعالیت خود را در زمینه آسیب‌های رفتاری و اجتماعی آغاز کرد و به آگاهی بخشی و ارائه آموزش‌های رایگان در مناطق محروم پرداخت ضمن اینکه به طور تخصصی بر روی مقوله ازدواج کار کرد. 

اما نکته اینجاست که این تشکل مردمی فقط به آموزش‌های نظری و مسائل تئوری اکتفا نکرده و با راه‌اندازی یک کارگاه قالیبافی برای زنان سرپرست خانوار محله محروم علی‌آباد، مهمترین مشکل مردم این منطقه یعنی بیکاری را تا حدودی و در حد توان خود مرتفع کرده که این روح مسئولیت‌پذیری اجتماعی و نوع دوستی قابل تحسین است و این قبیل NGOها باید تقویت شوند تا با مشارکت مردم، بسیاری از مشکلات و موانع از سر راه برداشته شوند و منشأ تحول، امیدواری و خودباوری در جامعه باشند. 

آذین عارفیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد در رابطه با نحوه ورود خود به حوزه سازمان‌های مردم نهاد و انجام امورعام‌المنفعه، اظهار داشت: در یک مرکز مشاوره کار می‌کردم، یک روز در کارگاه رایگانی با موضوع «ازدواج» شرکت کردم که سطح علمی بالایی داشت و همه شرکت کنندگان از محتوای جلسه راضی بودند. 

وی افزود: بعدها متوجه شدم که آن کارگاه، توسط یک سازمان مردم نهاد و با کمک‌های خیّرین برگزار شده است و این موضوع در من علاقه ایجاد کرد تا در مورد حوزه فعالیت سمن‌ها بیشتر تحقیق کنم و نتیجه آن بررسی‌ها این شد که تصمیم گرفتم یک سازمان مردم نهاد تأسیس کنم. 

دبیر مجمع سمن‌های لرستان عنوان کرد: سال ۹۵، مؤسسه «آبشار امید» را زیر نظر ورزش و جوانان راه‌اندازی کردم که محور فعالیت ما آسیب‌های رفتاری و اجتماعی بود و به ارائه آموزش‌های فرهنگی رایگان در مناطق آسیب‌پذیر، می‌پرداختیم. 

برگزاری بیش از ۲۴۰ کارگاه تخصصی ازدواج در مناطق محروم 

وی با بیان اینکه سالانه حدود ۷۰ کارگاه آموزشی در محله‌هایی مثل «کوی علی‌آباد»، «فلک‌الدین» و «اسدآبادی» برگزار می‌کنیم، تصریح کرد: ما تنها سمنی هستیم که به طور ویژه و تخصصی روی مقوله ازدواج کار می‌کنیم چون در آسیب‌شناسی‌هایی که در مناطق حاشیه‌ای و محروم خرم‌آباد انجام دادیم، مشخص شد که سن ازدواج در این مناطق، بسیار کمتر از حد نرمال است. 

عارفیان خاطرنشان کرد: خانواده‌ها به خاطر اینکه بضاعت مالی نداشتند و نمی‌توانستند هزینه و نیازهای فرزندان خود را تأمین کنند دختران خود را در سن بسیار کم مثلاً ۱۳ سالگی مجبور به ازدواج می‌کردند و برای پسران خود هم در سن نوجوانی، همسر انتخاب می‌کردند تا مسئولیت‌پذیر شوند و به دنبال کار بروند. 

وی بیان کرد: کارگاه‌های ازدواجی که برگزار می‌کردیم چون هزینه‌ای برای مردم نداشت، بسیار مورد استقبال قرار می‌گرفت و سعی می‌کردیم کیفیت‌بخشی به کار را مورد توجه قرار دهیم که در این راستا از اساتید برجسته و با تجربه در حوزه روانشناسی و خانواده استفاده می‌کردیم. 

دبیر مجمع سمن‌های لرستان گفت: بعد از برگزاری هر کارگاه با نظرسنجی‌هایی که انجام می‌شد میزان رضایت شرکت کنندگان از محتوای کارگاه و مدرس سنجیده می‌شد و در صورت رضایت آنها، برای دوره‌های بعدی نیز از همان مدرس استفاده می‌کردیم و اگر راضی نبودند، فرد دیگری را جایگزین می‌کردیم. 

وی اظهارداشت: دوره‌های آموزشی خود را به کارگاه‌های یک روزه محدود نمی‌کردیم و اگر نیاز بود تا چندین جلسه در مورد موضوعی که مدنظر شرکت کنندگان بود بحث و گفت‌وگو می‌کردیم تا جایی که اطمینان حاصل کنیم که بحث ما به نتیجه رسیده و همه شرکت کنندگان، پاسخ‌های سوالات خود را دریافت کرده‌اند. 

عارفیان افزود: ۲ جشنواره «ازدواج آسان» هم طی سالهای ۹۷ و ۹۸ در لرستان برگزار کردیم که در آن جشنواره، از خیرین و مروجین ازدواج تجلیل و قدردانی شد. 

راه‌اندازی کارگاه قالیبافی برای زنان سرپرست خانوار 

وی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی کارگاه قالیبافی برای زنان سرپرست خانوار کوی علی‌آباد، عنوان کرد: پیشنهاد راه‌اندازی این کارگاه را به اداره کل ورزش و جوانان لرستان ارائه دادم که خوشبختانه مورد موافقت قرار گرفت و توانستیم یک کارگاه قالیبافی در محله محروم کوی علی آباد برای زنان سرپرست خانوار راه‌اندازی کنیم. 

این کارآفرین لرستانی بیان کرد: در آن محله، افرادی وجود داشتند که به کار فرشبافی مسلط بودند اما توانایی مالی برای خریدن ابزار نداشتند که ما «دار قالی»، «نخ» و هر ابزاری که نیاز بود را در اختیار آنها قرار دادیم و پس از اتمام فرش، بازاریابی و فروش آن را نیز انجام دادیم که تمام درآمد حاصل از آن هم به خود فرشباف می‌رسید بدون اینکه ما حتی یک درصد از آن مبلغ را کسر کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: بعد از اینکه هر فرشباف اولین کار خود را تحویل می‌دهد با درآمدی که به دست می‌آورد می تواند برای خود ابزار بخرد و این حرفه را ادامه دهد و ما ابزارهایی که در اختیار فرشباف قرار داده بودیم را از او می‌گیریم و این بار به پنج نفر دیگر می‌دهیم تا همین چرخه ادامه پیدا کند و همه به خودکفایی برسند. 

عارفیان تصریح کرد: ما ناب‌ترین نخ، بهترین ابزار و نقشه‌های بازارپسند و به‌روز را از اتحادیه فرش تهیه می‌کنیم و به فرشبافان می‌دهیم ضمن اینکه تا آخرین مرحله کار یعنی فروش محصولات، در کنار آنها هستیم و حمایتشان می‌کنیم.  

وی با بیان اینکه کار کردن در مناطق محروم منشأ خیر و برکت در زندگی من بوده، گفت: اگر به واسطه این مؤسسه مردم نهاد نبود شاید هرگز گذر من به این مناطق محروم نمی‌افتاد که بعد از مشاهده زندگی سخت و پر از رنج و تنگدستی این مردم، اسراف‌هایی که در زندگی‌ام وجود داشت را کنار گذاشتم. 

این کارآفرین جوان اظهارداشت: متأسفانه معضلاتی مثل اعتیاد، بیکاری و طلاق در مناطق محروم بیداد می‌کند که گرایش جوانان کم سن و سال به اعتیاد که عموماً هم مربوط به مصرف مواد صنعتی است ناشی از عدم آگاهی و کمبودهای مالی و عاطفی است. 

وی افزود: اگر ما بتوانیم در این مناطق، سطح آگاهی نوجوانان را بالا ببریم و شرایط تفریح سالم و اشتغالزایی را برای آنها فراهم کنیم قطعاً مسیر زندگی این افراد تغییرمی کند و رو به تباهی نمی‌رود و مسلماً سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در فرهنگسازی و ارتقای سطح آگاهی مردم دارند. 

عارفیان عنوان کرد: سازمان های مردم نهاد باید مطالبه گر باشند و فقط به ارگانی که از آن مجوز گرفته‌اند اکتفا نکنند؛ اگر تلاششان را زیاد کنند می بینند که بسیاری از ارگان‌ها از حمایت این قبیل امور عام المنفعه استقبال می کنند. 

گزارش از نسیم کریمی صابر 

انتهای پیام/

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=13357

ثبت نظر

مجموع نظرات : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.