3

سیل کوهدشت بازار کاسبان را بی‌رونق کرد؛ دخل خالی خسارت‌دیدگان+تصاویر

  • کد خبر : 7741
  • 14 مهر 1398 - 18:04

ـ با وجود گذشت ۷ماه از سیل کوهدشت خسارتی به کاسبان و اصناف سیل‌زده پرداخت‌‌نشده تا هم‌چنان دخل آنان بی‌رمق و بی‌رونق باشد. ، سیلی که در فروردین ۹۸ گریبان کوهدشت را گرفت، خانه‌های مردم را محاصره در آب کرد، ساقه‌های کشاورزی زیر خروارها آب به گِل نشست و دشت‌های فراخ را تهی از ثمر کرد. […]

ـ با وجود گذشت ۷ماه از سیل کوهدشت خسارتی به کاسبان و اصناف سیل‌زده پرداخت‌‌نشده تا هم‌چنان دخل آنان بی‌رمق و بی‌رونق باشد.

سیل کوهدشت بازار کاسبان را بی‌رونق کرد؛ دخل خالی خسارت‌دیدگان+تصاویر

، سیلی که در فروردین ۹۸ گریبان کوهدشت را گرفت، خانه‌های مردم را محاصره در آب کرد، ساقه‌های کشاورزی زیر خروارها آب به گِل نشست و دشت‌های فراخ را تهی از ثمر کرد.

سیل در همان روزهای نخستین به‌مدت ۲۰ساعت ارتباط تلفن‌های ثابت و همراه شهر‌های کوهدشت، گراب و کوهنانی را قطع کرد و خسارات کوهدشت در بن‌بست  و بی‌خبری قرار گرفت.

سیل لرستان تنها مختص به کوهدشت نبود، بلکه ویرانگری آن نیز به شهرهای پلدختر، دلفان، چگنی، دورود و خرم‌آباد رسید و ۱۵ نفر را به کام مرگ کشاند تا سوگ سیل، خشت‌های ویران‌شده و آوارگی از بلایای طبیعی هم‌چنان در این استان تداوم داشته‌باشد.

لرستان جزو سه استان اول بلاخیز کشور است، به‌طوری‌که بارندگی‌ها در این استان سیل، قطعی راه و خسارت به زیرساخت‌ها را به‌دنبال دارد و در تابستان‌ها نیز تداوم آتش‌سوزی‌ها جنگل‌ها و مراتع را خاکستر می‌کند.

غم نان در غربت

آوارگی مردمان بلادیده تنها به حادثه‌های طبیعی محدود نیست، بلکه غم نان سال‌هاست که جوانان دیار کوهدشت را همواره به غربت کشانده و آنان از سر ناچاری باید زندگی در آوارگی را انتخاب کنند، زندگی‌ای که در تیر ۱۳۸۷، ۱۷کارگر را میان خاک ‎و سنگ ساختمانی در سعادت‌آباد تهران مدفون کرد و سه طایفه آزادبخت، نورعلی و قرعلیوند را عزادار.

تولید و صنعت در کوهدشت که نیست شغل بیش‌تر مردمان کشاورزی بوده و اندک‌سرمایه‌شان را خرج زمین و کاشت محصولات می‌کنند. سیل نوروز که آمد، مزارع و کشتزارهای گندم را زیر آب برد و ویرانی زمین داغی ‌دیگر بر دل کشاورزان گذاشت.

محاصره در سیل

افت شدید منابع آبی در شهرستان کوهدشت که روزگاری به‌عنوان انبار غله لرستان نامیده می‌شد، این شهرستان را در معرض خشک‌سالی و افت۲۲متری آب‌های زیرزمینی قرارداده‌‌است، خشک‌سالی ۶۶۱میلیارد و ۸۰۰میلیون ریال خسارت به بخش کشاورزی در سال۹۱ وارد کرده تا بیش‌از‌پیش کشاورزان را خسارت‌دیده کند.

خسارت سیل امسال به راه‌ها نیز رحم نکرد و روستاهای کوهدشت را در محاصره قرار داد، به‌طوری‌که راه ارتباطی ۵۳روستای منطقه عشایری کوهدشت شمالی در پی وقوع سیل فروردین قطع و این محورها در خرداد ۹۸بازگشایی شد.

آب از سر خانه‌ها گذشت

خسارت سیل به زیرساخت‌های راه و ابنیه فنی کوهدشت محدود نشد و ۳۲دستگاه پل اصلی، فرعی و روستایی نیز تخریب شد، اما تنها مبلغ ۱۸۰میلیون تومان برای تعمیر ابنیه فنی این شهرستان در امسال در نظرگرفته شد، این در حالی‌ست که طبق فهرست‌بهای سال ۹۷ بیش از ۱۰۰میلیارد تومان خسارت زیرساخت به کوهدشت وارد شده‌است.

سیل حاشیه‌نشینان رودخانه کوهدشت را نیز گرفتار کرد. کانال مرکزی که شکست آب از سر خانه‌ها گذشت. زندگی‌شان را روی سیل برد و آن‌ها را سرگردان کرد.

باران تند و خشمگین خانه‌های مجاور کانال مرکزی را به‌مانند سیل۹۴ خالی کرد و پُر از گِل‌ولای، به خان‌ومان سیل‌زدگان کوبید، به دیوارهای پر از خاطرات، عکس‌های یادگاری و اندوخته‌های سال‌ها کارگری.

سیل رونق از بازار برد

کاسبان کنار کانال مرکزی از خسارت در امان نماندند. رونق از کسب‌شان رفت و طلبکار سیل شدند. حالا هفت‌ماه از سیل کوهدشت گذشته‌است و آنان هنوز در انتظار رسیدگی برای پرداخت خسارت هستند.

میرنوروزی یکی از کاسبان کوهدشت در مجاورت سد ساحلی‌ست. با سیل۹۴ سرمایه او یک‌بار زیر آب رفته و حالا سیل۹۸ نیز او و کاسبان مجاور کانال مرکزی این شهر را دچار خسارت کرده‌است.

او در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید پس‌از سیل ۹۴ تنها ۴میلیون تومان وام به کاسبان تعلق‌گرفته و ۲میلون تومان وام بلاعوض نیز قرار بود به کاسبان متضرر از سیلاب پرداخت کنند، اما پس از گذشت چهار سال از بلاعوض خبری نشده‌است.

به گفته این کاسب سیل ۹۸ باعث شد که آب تا یک‌متر وارد مغازه‌اش شود و به پوشاک دکان او خسارت بزند به‌طوری‌که تا مدت‌ها آثار و رد سیل بر مغازه برجای مانده‌است.

بلاعوض سال۹۴ پرداخت‌نشده

حسینی یکی دیگر از کاسبان مجاور در کانال مرکزی کوهدشت می‌گوید برای سیل ۹۴ تعیین کرده‌بودند که مبالغی به‌عنوان بلاعوض به کاسبان پرداخت شود، اما هنوز خبری‌نشده و تنها چهار میلیون تومان وام به ما پرداخت شده‌است.

به گفته این کاسب، کارشناسان ارزیابی خسارات سیل ۹۸ را انجام داده‌اند، اما از سال ۹۴ تاکنون برای جلوگیری از خسارت سیل اقدام قابل‌توجهی نشده‌است.

آن‌طور که او می‌گوید سیل ۱۲فروردین ۹۸ خسارات زیادی به واحدهای صنفی مجاور کانال مرکزی واردکرده و ما انتظار داریم که دولت هرچه سریع‌تر نسبت به جبران خسارات سیل اقدام کند، این کسب‌وکارها تمام سرمایه و زندگی ماست.

خرید اجناس با قسط

رضایی یکی از دیگر از کاسبان مجاور سد ساحلی بوده که دارای مغازه کفش‌فروشی‌ست. او در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید سیل۹۴ و سیل ۹۸ خسارات بی‌شماری به کاسبان این منطقه واردکرده و ما انتظار رسیدگی داریم.

این کاسب سیل‌زده معتقد است زندگی آنان با سیل مختل‌شده و حالا انتظار دارند که کاسبی‌شان دوباره رونقی بگیرد که بیش‌تر اجناس کسبه با قسط خریداری شده‌است.

سیل فروردین امسال بنا به آمار اعلام‌شده در ماه اردیبهشت به ۳هزار و ۹۵۰واحد صنفی به ارزش ۶۴۰۰میلیارد ریال در لرستان خسارت زد و ۱۱۴واحد صنعتی نیز دچار آسیب شد.

خسارت سیل به ۴۵۰واحد صنفی

اسدالله سوری‌لکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید وقوع سیلاب فروردین امسال خساراتی را به واحدهای صنفی، معدنی و صنعتی شهرستان کوهدشت در پی داشته‌است.

به گفته او ۴۵۰واحد صنفی شهرستان کوهدشت بر اثر سیلاب دچار خسارت‌شده و میزان خسارت آن ۶میلیارد تومان است، هم‌چنین هشت واحد صنعتی نیز در سیلاب به‌میزان ۴۵۸میلیون تومان خسارت دیدند.

آن‌طور که رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان کوهدشت معتقد است میزان خسارت سیلاب به واحدهای صنفی، صنعتی و معدنی حدود ۶میلیارد و ۵۵۸ میلیون تومان برآوردشده و یک واحد معدنی نیز در سیلاب این شهرستان به‌میزان ۱۰۰میلیون تومان دچار خسارت شده‌است.

مشکل کانال مرکزی رفع‌نشده

به گفته سوری پرداخت خسارت به اصناف سیل‌زده کوهدشت در دست اقدام بوده و منتظر تأمین اعتبار هستیم، هم‌چنین برای رفع آن نیز جلسه‌ای در فرمانداری این شهرستان برگزار شده‌است.

محمدرضا آزادبخت، سرپرست فرمانداری کوهدشت می‌گوید برای پرداخت خسارت سیل در بخش‌های مختلف ازجمله کسبه و بازاریان این شهرستان پیگیری‌های خوبی هرچند با تأخیر انجام‌شده، اما جای نگرانی وجود ندارد.

آن‌طور که او معتقد است با همکاری دستگاه‌های مرتبط از جمله اتاق اصناف، سازمان صنعت، تجارت و معدن شهرستان کوهدشت همه لیست خسارت‌دیدگان آماده‌ و با هماهنگی‌های انجام‌شده کار معرفی کسبه سیل‌زده به شعب بانکی آغاز خواهد شد.

هفت‌ماه از سیل فروردین۹۸کوهدشت گذشته و نه‌تنها مشکل کانال مرکزی این شهر که در سال‌های متوالی بروز سیل را درپی داشته رفع‌نشده، بلکه از پرداخت خسارت نیز به‌جز وعده‌ تاکنون چیزی عاید چشم‌به‌راهان رسیدگی نشده‌‌است تا دخل کاسبان و اصناف سیل‌زده کوهدشت هم‌چنان بی‌رونق باشد و بی‌رمق.

گزارش از فاطمه نیازی

لینک کوتاه : https://kohnaninews.ir/?p=7741
  • 351 بازدید

برچسب ها

ثبت نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.