کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

16 جماد أول 1444 Friday, 9 December , 2022
2

مرمت بخشی از پل تاریخی «سی‌پله» در کوهدشت آغاز شد

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کوهدشت از آغاز مرمت در بخش دیگری از پل سی‌پله در بخش طرهان خبر داد و گفت: ملات و مصالح فرسوده این بنای منحصربه‌ فرد لرستان استحکام‌بخشی می‌شود. نورعلی اثر تاریخی سی‌پله که در روستای سرطرهان از توابع بخش طرهان واقع است یکی از پل‌های منحصربه‌ فرد لرستان مربوط […]

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کوهدشت از آغاز مرمت در بخش دیگری از پل سی‌پله در بخش طرهان خبر داد و گفت: ملات و مصالح فرسوده این بنای منحصربه‌ فرد لرستان استحکام‌بخشی می‌شود.

مرمت بخشی از پل تاریخی «سی‌پله» در کوهدشت آغاز شد

نورعلی اثر تاریخی سی‌پله که در روستای سرطرهان از توابع بخش طرهان واقع است یکی از پل‌های منحصربه‌ فرد لرستان مربوط به دوره ساسانی- اسلامی بوده که در تاریخ ۲۵ اسفند ۷۵ به شماره ثبت ۳۵۱۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

وی افزود: در ۱۰ سال گذشته عملیات حفاظت اضطراری پایه بزرگ شرقی پل سی‌پله که در معرض تخریب بود خوش‌بختانه نجات‌بخشی و پس‌ از آن چند گونه عملیات مرمتی کوچک نیز روی آن انجام شد.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کوهدشت عنوان کرد: عملیات حفاظت و مرمت پل سی‌پله با اعتبار ۷۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی در دستور کار اداره‌کل میراث‌ فرهنگی استان لرستان قرار گرفته و استحکام‌بخشی ملات و مصالح فرسوده، دوخت‌ و دوز ترک‌ها و رفع خطر بنا در اولویت این مرحله از مرمت است.

وی بیان کرد: در سیل ۹۸ خسارات فراوانی بر پیکر، بدنه و طاق‌های پل سی‌پله وارد شده و منتظر ابلاغ اعتبارات ستاد حوادث هستیم تا بتوان به‌طور اساسی این پل را حفاظت و رفع خطر کنیم.

تسنیم

مرمت بخشی از پل تاریخی «سی‌پله» در کوهدشت آغاز شد
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=9571