کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 جماد أول 1444 Tuesday, 6 December , 2022
6

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رئیس شورای هنر شد

روز گذشته جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار و در آن سیدعباس صالحی به اتفاق آرا، رئیس شورای هنر و محمدحسین ایمانی خوشخو دبیر این شورا شد.

به گزارش پایگاه خبری کوهنانی نیوز :به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه،( ۱۷ اردیبهشت‌ماه ۹۹) به ریاست حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا و با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (به صورت مجازی)، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش (به صورت مجازی)، خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمدمهدی دادمان قائم مقام رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، جواد رمضان‌نژاد نماینده سازمان صدا و سیما، آقاسی دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی، حاجیلویی معاون خط مشی‌گذاری ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی و محمدحسین ایمانی خوشخو برگزار شد.

در این جلسه سیدعباس صالحی در سخنانی گفت: راه‌اندازی مجدد شورای هنر در دوره اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یک اقدام قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: هنر شاخه تمدن اسلامی و ایرانی است و در طول تاریخ ایران به ویژه پس از اسلام، ایران را نمی‌توان بدون هنر شناخت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد در موضوع بازسازی تمدن ایرانی اسلامی نمی‌توان به موضوع هنر بی‌توجه بود.

صالحی یادآور شد: هنر در جامعه امروز ایران هم ظهور و بروز برجسته‌ای دارد و گسترش کیفی و کمی این حوزه چشم‌گیر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آمار وضع هنر در جامعه افزود: در زمینه دانشجویان رشته‌های هنری طی ۳۰ سال اخیر با رشد چندبرابری مواجه هستیم و یک سرمایه عظیم انسانی در حوزه هنر کشور در حال تربیت است.

وی خاطرنشان کرد: موضوع اقتصاد هنر هم موضوع مهمی است و در بخش صنایع خلاق حوزه هنر جایگاه مهمی دارد چون آثار هنری می‌توانند با سرمایه کم تولید شوند ولی ارزش‌افزوده زیادی داشته باشند.

مجریان و کارگزاران هنر از سیاست‌گذاران این عرصه مهم‌ترند

در بخش دیگری از این جلسه حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی طی سخنانی گفت: خوشبختانه شصتمین جلسه شورای هنر بعد از یک تأخیر طولانی تشکیل شده است. اصل مصوبه تشکیل شورای هنر به سال ۱۳۷۶ بازمی‌گردد که در آن سال اعضای شورای هنر توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شدند و اولین جلسه در سال ۱۳۷۷ و آخرین جلسه هم در سال ۱۳۸۸ تشکیل می‌شود.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۰ کمیسیون هنر و معماری در دبیرخانه تشکیل می‌شود که این کمیسیون متولی موضوع هنر در دبیرخانه می‌شود.

حجت‌الاسلام عاملی ابراز داشت: با توجه به تأکیدات حضرت امام (ره) و رهبر حکیم انقلاب (مدظله‌العالی) درباره هنر و نقش هنر در انتقال مفاهیم و ارزش‌های فرهنگی می‌توان گفت هنر در اصل یک عنصر الهی است که در کل خلقت و آفرینش الهی جریان دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: از این منظر هر چه انسان هنرمند در عرصه هنر تولید می‌کند، در حقیقت بازآفرینی خلقت الهی است.

وی افزود: حوزه هنر حوزه موضوعات “دوست‌داشتنی‌های” جامعه انسانی است که از برجستگی، ظرافت، زیبائی و توانمندی برخوردار است و به نوعی  تمام ابعاد تمدن بشری با هنر پیوند دارد. در واقع هنر از ماهیت تمدنی، فاخر و دوست‌داشتنی بودن برخوردار است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران سپس به نقل حدیث حضرت علی (ع) پرداخت: المرء مع من احبه، انسان با آن‌چه دوست دارد، زندگی و همراهی می‌کند و اگر “عناصر مورد علاقه جامعه” الهی شود، جامعه الهی می‌شود.

وی یادآور شد: مجریان و کارگزاران هنر از سیاست‌گذاران این عرصه مهم‌تر هستند و ما در این حوزه باید ضمن کار قرارگاهی در مورد تشخیص ضرورت و اندیشه‌ورزی نیز کار کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به هنرمندان ادامه داد: باید جلوه‌های هنر الهی در جامعه عرضه شود و در شاخه‌های مختلف ارزش‌های هنر متعالی جلوه پیدا کند.

در بسیاری از بخش‌های هنر سند بالادستی نداریم

محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هم در سخنانی گفت: در سال ۱۳۷۷ موضوعاتی در مورد بخش هنر به شورای عالی انقلاب فرهنگی منعکس شد که یکی از این موضوعات موضوع آموزش هنر بود.

وی افزود: در همان زمان مقرر شد با تشکیل شورای هنر ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوعات به صورت تخصصی بررسی شوند.

ایمانی خوشخو ادامه داد: تشکیل فرهنگستان هنر، تصویب جوایز فرهنگی و هنری و … تنها بخشی از مصوبات این شورا است.

وی اضافه کرد: امروز نقش هنر در جامعه بسیار برجسته است ولی در بسیاری از این بخش‌ها ما سند بالادستی نداریم.

ایمانی خوشخو بیان کرد: از این مسائل در حوزه فرهنگ زیاد است و امیدواریم این مسائل با تشکیل این شورا سامان پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: تعدد مراکز هنری که بعضاً موجب تصمیمات ناهماهنگ می‌شود می‌تواند توسط شورای هنر تنظیم شود.

نقش هنر در تحقق اهداف تربیتی نظام

در بخش دیگری از این جلسه محسن حاجی‌میرزایی از طریق ویدئو کنفرانس گفت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به مفهوم تربیت توجه زیادی شده است و می‌توان گفت تمام برنامه‌های آموزش و پرورش حول این موضوع تنظیم خواهد شد.

وی ادامه داد: در مورد تربیت و تحقق اهداف تربیتی نظام، هنر نقش زیادی دارد.

ارائه گزارش ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره شورای هنر

در ادامه جلسه، گزارش تهیه‌ شده در ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تاریخچه فعالیت‌های این شورا ارائه شد. در این گزارش با اشاره به مصوبات تصویب‌شده توسط این شورا در طول دوران فعالیت، این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت که آئین‌نامه شورای هنر در مردادماه ۱۳۷۷ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به عضویت وزیر آموزش و پرورش در شورای هنر در سال ۱۳۸۰ این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت که شورای هنر در طول دوران فعالیت حوزه مصوبات مهمی در همه زمینه‌های مربوط به هنر کشور داشته است.

در ادامه گزارش تهیه‌شده در ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم اصلاح ترکیب شورای هنر، این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت که باید از تمام حوزه‌های هنری باید در شورای هنر حضور داشته باشند.

در ترکیب فعلی شورای هنر، ذی‌نفعان بخش‌های مختلف هنری حضور ندارند

حجت‌الاسلام عاملی در این زمینه گفت: در ترکیب فعلی شورای هنر، ذی‌نفعان بخش‌های مختلف هنری حضور ندارند و این موجب می‌شود مصوبات این شورا در مرحله اجرا با مشکل مواجه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: پیشنهاد می‌شود نمایندگان تشکل‌های هنری مانند خانه سینما و جامعه موسیقی‌دانان کشور، نظام مهندسی عمران و معماری، جامعه ادبی و شاعران و … و همچنین چهره‌های دانشگاهی رشته‌های هنری در شورای هنر عضویت پیدا کنند.

ارائه گزارش درباره مسائل اصلی سیاست‌گذاری هنر

در ادامه جلسه محمد آقاسی، دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مسائل اصلی سیاست‌گذاری هنر گزارشی ارائه کرد و با اشاره به تغییرات ایجادشده در ذائقه هنری جامعه گفت: نقش هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی، رفع برخی سوء تفاهم‌ها میان هنرمندان و نظام، فعالیت بخش خصوصی در حوزه هنر، دیپلماسی هنر، نقش فضای مجازی در حوزه هنر، تبیین تاریخ انقلاب و دفاع مقدس توسط هنرمندان، بازنمایی ارزش‌ها و پیام‌های فرهنگی و حوزه گسترده کتاب جزء مهمترین مسائل مطرح در حوزه سیاست‌گذاری فرهنگ است.

وی با اشاره به ارتباط دین و هنر و مسائل فقهی مطرح در بخش هنر افزود: احکام شرعی تولیدات هنری در حوزه سینما، موسیقی و… چگونگی نمایش مفاهیم دینی در سینما و… نیز از اهم موارد این بخش است.

آقاسی ادامه داد: نقش معماری در سبک زندگی، چرایی تولید و توزیع آثار هنری، حق تولید (کپی‌رایت) و … هم از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

تاثیر عوامل فرامرزی در زمینه هنر

در ادامه، حجت‌الاسلام عاملی هم در سخنانی گفت: به این موضوع توجه شود که در زمینه هنر و تولیدات هنری عوامل فرامرزی و خارجی تأثیر زیادی بر جامعه ما دارند.

وی ادامه داد: وظیفه اصلی هنر اسلامی تلاش برای تحقق تمدن نوین اسلامی است و نظام موضوعی بخش هنر باید با توجه به این رسالت مهم تدوین شود تا به نوعی زمینه‌های حس افتخار و عضویت در اقلیم تمدن اسلامی را فراهم کنیم.

ضرورت توجه به نقش هنر در تحقق اهداف بیانیه گام دوم

صالحی هم در این زمینه گفت: چگونگی طرح مسائل و موضوعات و روش‌شناختی طرح موضوعات از موضوعات مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: بحث تربیت و آموزش هنر در بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی هم از حوزه‌های بسیار مهم مطرح در بخش هنر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سند گام دوم انقلاب اسلامی گفت: توجه به نقش هنر در تحقق اهداف این بیانیه مهم هم موضوع بسیار مهمی است.

حاجی‌میرزایی نیز در این زمینه تاکید کرد: اثربخشی و فایده‌مند بودن شورای هنر در منظومه کلان مدیریت هنری کشور، موضوع مهمی است که تضمین‌کننده مفید بودن این شوراست.

در ادامه، ایمانی خوشخو اظهار کرد: طرح مباحث نظری هر چند لازم است اما می‌تواند موجب اتلاف وقت شود.

وی افزود: بنابراین پیشنهاد می‌کنم دستگاه‌های اجرایی اهم مسائل مطرح حوزه فعالیت خود را با توجه به اولویت‌ها برای تصمیم‌گیری و بررسی به شورای هنر منعکس کنند.

با رأی مثبت اعضا مقرر شد دستگاه‌های عضو شورای هنر مسائل مربوط به حوزه فعالیت خود را با توجه به اولویت‌ها برای بررسی و تصویب به این شورا منعکس کنند.

حجت‌الاسلام عاملی نیز خاطرنشان کرد: شورای هنر با توجه به سابقه فعالیت خود دارای دبیرخانه و سایر اجزای تشکیلاتی است.

او ابراز داشت: پیشنهاد می‌کنم پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاد پشتیبان پژوهشی شورای هنر در بخش نظری و پژوهشی باشد.

سپس مقرر شد پژوهشگاه‌های دستگاه‌های عضو با محوریت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه مطالعات نظری و پژوهشی موضوعات مطرح در شورای هنر را بر عهده داشته باشند.

در ادامه جلسه، موضوع انتخاب رئیس شورا و سه نفر اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث قرار گرفت.

صالحی در این زمینه گفت: به نظر می‌رسد در تعیین اعضای شورای هنر باید افرادی انتخاب شوند که در زمینه‌های مختلف هنری مانند اقتصاد هنر، دین و هنر، جامعه و هنر و… صاحب‌نظر باشند.

سیدعباس صالحی رئیس شورای هنر شد

در ادامه مقرر شد که از میان غلامعلی حداد عادل، علی لاریجانی، محمدعلی کی‌نژاد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی و حجت‌الاسلام والمسلمین پارسانیا سه نفر به عنوان مصوبه شورای هنر به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای رأی نهایی معرفی شوند. قرار شد اعضا افراد مورد را نظر متعاقباً اعلام کنند.

در پایان جلسه و با رأی مثبت اعضا (نظر غلامی و قمی در زمینه ترکیب اعضای شورای هنر و رئیس این شورا به صورت برخط ارائه شد)، سیدعباس صالحی به اتفاق آرا به عنوان رئیس شورای هنر و محمدحسین ایمانی خوشخو به عنوان دبیر شورای هنر انتخاب و تعیین منشی شورا هم به رئیس و دبیر شورا محول شد.

پس از جلسه، حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مصوبات این جلسه گفت: شورای هنر یکی از شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که تشکیل این شورا در سال ۱۳۷۷ و در جلسه ۴۱۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. از سال  ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ یعنی در طول حدود ۱۱ سال ۵۹ جلسه شورای هنر تشکیل شده است.

وی یادآور شد: در طی این ۱۱ سال وقفه‌­ای که در برگزاری جلسات شورای هنر به وجود آمد، کمیسیون تخصصی هنر و معماری در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به امور مرتبط با هنر اهتمام داشت و در جلساتی که با حضور معاونین دستگاه‌­ها و ذی‌نفعان این حوزه تشکیل می ‌شد راجع به مسائل مختلف ­تصمیم‌گیری می‌­شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با اعضای شورای هنر نیز گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس سازمان صداوسیما اعضای حقوقی شورای هنر را تشکیل می‌دهند و  سه نفر هم از اعضای حقیقی به پیشنهاد شورای هنر و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب می‌شوند.

وی افزود: حوزه هنر یکی از مهم‌ترین حوزه­‌های مرتبط با فرهنگ و هویت ملی و امور مرتبط با ارزش‌­های اسلامی در جامعه است که باید اهتمام بسیار بالایی به آن داشته باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مصوبات جدید شورای هنر نیز گفت: مطابق سنت جاری در شورای هنر که ریاست آن به صورت دوره است در این جلسه دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان رئیس و دکتر ایمانی خوشخو به­ عنوان دبیر شورا انتخاب شدند.

عاملی با اشاره به تصویب تشکیل دبیرخانه شورای هنر ادامه داد: در جلسه امروز پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به عنوان پژوهشگاه کارشناسی شورای هنر تعیین شد تا مطالعات و پژوهش‌های این حوزه­ توسط این پژوهشگاه صورت گیرد.

وی ابراز کرد: برای اینکه مصوبات شورای هنر تاثیرگذاری ملی داشته باشند مقرر شد اعضای شورا موضوعات اساسی را در جلسه بعدی مطرح کنند تا اولویت‌هایی را که دستگاه­‌ها پیشنهاد می‌کنند در دستور کار قرار دهیم.

حجت‌الاسلام عاملی تصریح کرد: با توجه به تغییر ذائقه هنری جامعه لازم است که مطالعات علمی راجع به نیازهای اساسی مرتبط با هنر در جامعه ایران صورت گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این‌که موضوع هنر موضوعی بسیار اساسی است، ادامه داد: هنر در واقع قلمرو دوست‌داشتنی­‌های جامعه را تشکیل می‌­دهد و دوست‌داشتنی‌های جامعه حوزه‌­ای است که فرهنگ و هویت جامعه به آن بستگی دارد.

حجت‌الاسلام عاملی درباره زمان برگزاری جلسات گفت: دوره زمانی جلسات شورا در ادوار گذشته ماهی یک جلسه بود که امیدوارم از این پس نیز به این شکل باشد.

وی در پایان در خصوص اجرایی شدن مصوبات شورای هنر نیز گفت: مصوبات شوراهای تخصصی به اعضای شورا ابلاغ می‌شود و اگر پس از دو هفته از این ابلاغ اعتراضی از اعضا نسبت به مصوبات واصل شود موضوع در صحن شورای عالی مطرح می ­شود، اگر اعتراضی واصل نشود به منزله موافقت با این مصوبات تلقی شده و برای ابلاغ به رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم می‌شود.

انتهای پیام /

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=11764