کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

16 جماد أول 1444 Friday, 9 December , 2022
1

واگذاری مراتع موردنیاز عشایر در کوچ آنان مشکل ایجاد می کند

قم – ایرنا – رئیس اداره امور عشایری قم گفت: واگذاری مراتع موردنیاز زندگی عشایر استان به نهادهای دولتی و خصوصی طی مقاطع مختلف، در کوچ آنان مشکل ایجاد می کند. محمود تندرو روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: همچنین اجرای طرح های عمرانی در مسیر کوچ عشایر استان، زندگی طبیعی […]

قم – ایرنا – رئیس اداره امور عشایری قم گفت: واگذاری مراتع موردنیاز زندگی عشایر استان به نهادهای دولتی و خصوصی طی مقاطع مختلف، در کوچ آنان مشکل ایجاد می کند.

محمود تندرو روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: همچنین اجرای طرح های عمرانی در مسیر کوچ عشایر استان، زندگی طبیعی آنان را با مشکل مواجه می سازد که برای جلوگیری از این آسیب، باید برای آمدوشد عشایر در محل برخورد با این طرح ها، زیرگذر و یا روگذر احداث شود.
وی در ادامه با اشاره به سایر مشکل های عشایر ساکن قم، افزود: عشایر استان باوجود انتقال مستمر آب به وسیله تانکر، در مواقعی برای دسترسی به آب سالم و بهداشتی با مشکل مواجه می شوند که برای آب رسانی به موقع به آنان باید در مناطق محل حضورشان، ایستگاه های دایمی عرضه آب ایجاد شود.
وی اظهار داشت: رساندن آب و سایر مایحتاج عشایر استان به صورت مطلوب، همچنین نیازمند اصلاح و بهسازی راه های دسترسی به مکان های حضور عشایر ساکن در قم است.
تندرو گفت: عشایر استان در تامین نهاده های موردنیاز برای پرورش دام هایشان به حمایت های دولتی نیاز دارند و باید تسهیلات ارزان قیمت در اختیار آنان قرار گیرد تا بتوانند درزمینهٔ تولید گوشت قرمز ظرفیت های فراوان خود را نشان دهند.
وی بیان کرد: اگر کاروانسرا و یا مکان دیگری در محدوده آمدوشد عشایر برای عرضه محصولات تولیدی آنان، اختصاص داده شود، عشایر استان می توانند سطح درآمد خود را افزایش دهند و این به حفظ زندگی عشایری در قم کمک شایانی می کند.
وی ادامه داد: آموزش مسائل مختلف فرهنگی و اجتماعی در قالب دوره های سوادآموزی نیز ازجمله مهم ترین نیازهای عشایر استان است که باید هرچه سریع تر با امضا تفاهم نامه های مشترک میان نهادهای متولی اجرایی شود.
بر اساس آخرین سرشماری، ۳۰۵ خانوار عشایری در قم حضور دارند؛ هر خانواده عشایر به طور متوسط ۶ عضو دارد، با …

واگذاری مراتع موردنیاز عشایر در کوچ آنان مشکل ایجاد می کند
لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=1900