کانال خبری کو هنانی نیوز شبکه های اجتماعی ایتا::

13 جماد أول 1444 Tuesday, 6 December , 2022
3

۲۵۰ هزار خانوار را از شمول دریافت یارانه حذف کردیم/ ۴.۵ درصد اعتراض کردند

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت:‌ در شرایط فعلی کشور معتقدم اگر بنگاهی فرار مالیاتی داشته باشد و از دودکش آن بنگاه اقتصادی دود بلند می‌شود و یک عده در آن کار می‌کنند و تولید در جریان است نباید به فکر پس گرفتن آن فرار مالیاتی باشیم. محمد شریعتمداری امروز در جلسه هیأت […]

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت:‌ در شرایط فعلی کشور معتقدم اگر بنگاهی فرار مالیاتی داشته باشد و از دودکش آن بنگاه اقتصادی دود بلند می‌شود و یک عده در آن کار می‌کنند و تولید در جریان است نباید به فکر پس گرفتن آن فرار مالیاتی باشیم.

250 هزار خانوار را از شمول دریافت یارانه حذف کردیم/ 4.5 درصد اعتراض کردند

محمد شریعتمداری امروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به فشار ناشی از تحریم‌ها گفت: صورت ظاهری این تحریم‌ها آن است که آنها به دولت فشار می‌آورند اما در باطن این تحریم‌ها وقتی منابع ارزی کشور محدود و جلوی فروش نفت و پتروشیمی گرفته می‌شود این است که نتایج این تحریم‌ها به ملت ایران وارد می‌شود و نتایج آن کوچک شدن سفره مردم و کاهش ارزش پول ملی است و بدین ترتیب آنها خنجرشان را در پهلوی ملت ایران فرو می‌کنند.

وی بیان داشت: راه حل این است که ما در همه سختی‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیریم و از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم تا مسیر توسعه را ادامه دهیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بودجه دولت در سال ۱۳۹۸ گفت: وقتی دولت بودجه‌ای را تقدیم مجلس با رقم ۴۷۰ هزار میلیارد می‌کند در مرحله اول این بودجه به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان کاهش می‌یابد و در مرحله دوم به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد وامروز ۳۰۱ هزار میلیارد تومان شده و به عبارتی بودجه مالی دولتی در یک سال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان قابلیت عمل ندارد و طبیعی است با این شرایط تکانه‌های فوق‌العاده‌ای بر نظام اقتصادی کشور ایجاد شود.

شریعتمداری افزود:‌هر چند بودجه عمومی کل اقتصاد ایران نیست و اقتصاد ایران یک نظام مویرگی در کنار خود دارد که به این آسانی قابل گسیختگی نیست اما به هر حال متاثر از این عوامل است.

وی گفت: من به سفیر فرانسه با استحکام (تاکید) گفتم که با فشار آوردن به چهاراه پاستور که یک طرف آن نهاد ریاست جمهوری و یک طرف آن قوه قضائیه و یک طرف قوه مقننه است و.. نمی‌توانیم ملت را از پای بیندازید و این خیال باطلی است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: زیرا این ملت به طور خودکار کار خود را انجام می‌دهد و حتی اگر همه عروق اصلی را ببندید این قلب به کار خود ادامه می‌دهد و ایران به این آسانی‌ها از پای نمی‌ایستد.

شریعتمداری گفت:‌من به سفیر فرانسه گفتم برای شما یک بی‌آبرویی می‌ماند که کشوری با سابقه بلند تاریخی با کشور دیگری همکاری کند و خودش را نوکر آن کشور در جهان بخواند و این امر به زیان شماست.

وی اظهار داشت: ما باید از یکپارچگی نظام سه جانبه صحبت کنیم زیرا کارگر، کارفرما و دولت به هم گره خورده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت:‌در شرایط فعلی کشور معتقدم اگر بنگاهی فرار مالیاتی داشته باشد و از دودکش آن بنگاه اقتصادی دود بلند می‌شود و یک عده در آن کار می‌کنند و تولید در جریان است نباید به فکر پس گرفتن آن فرار مالیاتی باشیم و باید اجازه دهیم چرخ‌های آن بنگاه اقتصادی به هر ترتیبی که ممکن است بچرخد حتی اگر ما بخواهیم به حق مالیات را وصول کنیم.

شریعتمداری گفت:‌حسابرسی تامین اجتماعی چه ۱۰ ساله و صد ساله باید انجام شود اما امروز شرایط کشور ایجاب می‌کند که واحدهای تولیدی واقعی که در آن اشتغال در جریان است را کمک کنیم تا چرخ‌هایشان بچرخد.

شریعتمداری اظهار داشت: کار برای ما اصل است، زیرا وقتی کار شکل بگیرد، کارگر و کارفرما هم در جای خود باقی می‌مانند، اما وقتی کار از بین برود، دولتی نمی‌ماند که بتواند حقوق خود را از آنها وصول کند. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: ما باید تلاش کنیم که کار بر زمین باقی بماند و هر قانون و مقررات در تامین اجتماعی وضع می‌شود، باید به  این موضوع مبنا قرار گیرد که ما کار را محترم می‌شماریم یا با اقدامات کار را تعطیل می‌کنیم؟ 

وی در ادامه اظهار داشت: اما حتما در عمل فاصله زیادی با حرف‌ها وجود دارد و در برخی بخش‌ها تخطی هم صورت می‌گیرد. به عنوان مثال وقتی اعلام می‌کنیم، حسابرسی ۱۰ ساله واحدها باید تعطیل شود، اما همچنان می‌بینیم از برخی بخش‌ها حسابرسی می‌شود.

 شریعتمداری اظهار داشت:  وقتی دلیل این  مساله را جویا می‌شویم، پاسخ می دهند زمان ابلاغ بخشنامه در حال بررسی واحد بوده‌ایم و آن را ادامه دادیم ، اما حسابرسی واحد جدیدی را آغاز نکرده‌ایم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: به آنها نیز اعلام کردیم، اگر حسابرسی واحد تولیدی را تمام کردید و متوجه شدید آن واحد مقداری بدهکار است آن را دریافت نکنید، البته این کار بدان معنا نیست که مطالبه‌ای نداریم، بلکه این مطالبه وجود دارد و در زمان رونق تولید وصول خواهد شد.

شریعتمداری با بیان اینکه  در برهه زمانی خاصی قرار داریم، قطعا نمی‌توان تحولات قابل ملاحظه‌ای مشاهده کرد، گفت: اما در برخی امور حتما می‌توانیم برنامه‌های خوبی داشته باشیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: فضای مجازی مشاغل جدیدی را آفریده و کارفرما و کارگر پنهان است و باید بررسی که اینها چه روابطی کاری دارد و چگونه با قوانین موجود کار و قوانین و نظام تامین اجتماعی و نظام چند کارفرمایی این مسائل را پیش برد. 

شریعتمداری اظهار داشت: اکنون تغییر در کارگر و کارفرما نیست، بلکه تغییر دیجیتالی است، به همین دلیل باید به سمت اصلاح قوانین باید پیش رفت و لذا در زمینه قانون کار و تامین اجتماعی کارهای بنیادین را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم در پایان عمر دولت این مسائل را پایه‌گذاری کنیم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در شرایط خوبی از نظر پرداخت‌های کارگری قرار نداریم، گفت: صندوق بیمه بیکاری با مخاطره جدی مواجه است و دو هزار میلیارد تومان کسری دارد و با افزایش روز افزون تعداد بیکاران مواجه هستیم. 

وی با تاکید بر اینکه یک بازنگری در اجرای کارگران باید صورت گیرد، افزود: نگهداری کارگرها در محیط کار با حداقل‌ها بهتر از اخراج است و بنابراین دولت باید در این زمینه کمک کند. 

شریعتمداری اظهار داشت: برای حل این مشکل نامه‌ای را به رئیس جمهور نوشتیم و در آن تقاضا کردیم که مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات اعطایی را به بانک‌هایی که آمادگی برای پرداخت پول دارند، بدهند و یا کارفرمایی که علاقه مند برای پرداخت حقوق معوقه کارگران خود وام بگیرند .

وی اظهار داشت:  مکانیزم‌هایی را فراهم کرده‌ایم برای ایجاد اشتغال بیشتر در شرایط حاضر و دنبال آن هستیم که کارفرما به دنبال جذب کارگر باشد. 

* افزایش تعداداد بیکاران و پوشش بیمه‌ای بیکاری 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: نسبت افراد بیکار رو به افزایش است و در سال ۸۰ نزدیک به ۹۳ هزار نفر بیکار را تحت پوشش داشتیم و در سال ۹۸ تعداد پوشش بیمه بیکاری ما به حدود ۲۵۰ هزار نفر افزایش یافته است. 

وی اظهار داشت: بنابراین از کارفرمایان خواهش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد از اخراج کارگران خودداری کنند و با حداقل‌ها آن‌ها را حفظ کنند. 

شریعتمداری با بیان اینکه بیکاری دانش‌آموختگان موضوع مهمی برای کشور است و گفت:  سازمان فنی و حرفه‌ای کشور آمادگی دارد تا در کنار کارگاه‌های بزرگ مراکز فنی‌و حرفه‌ای را گسترش دهد و برای این احتیاج به همکاری بخش خصوصی داریم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سد حمایتی معیشتی گفت: در همه کشورها هر سیاست یارانه‌ای مبتنی بر وجود اطلاعات دقیق از وضعیت مالی مردمان کشور است. 

وی اظهار داشت: بانک‌های اطلاعاتی متعددی که تولید اطلاعا می‌کنند، دارایی بزرگ است و در یک سال اخیر دنبال ایجاد و استمرار حیات پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان بوده‌ایم که البته در شروع ممکن است خطاهایی داشته باشد، اما در بلند مدت مفید خواهد بود. 

شریعتمداری بیان داشت: ۴۶ پایگاه اطلاعاتی در کشور داریم که در ارتباط با هم می‌توانند یک وضعیت دارایی و توانایی‌های مالی خانواده را در یک ستون در ۱۰ طبقه تقسیم‌بندی کنند. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: ۲۵۰ هزار خانوار را یکبار از شمول دریافت یارانه حذف کردیم که در مرحله اول ۱۲ درصد اعتراض داشتیم، اما در مرحله دوم به ۴.۵ درصد رسید و معلوم شد که از این ماشین اطلاعات می‌توان استفاده کرد.

فارس

لینک خبر : https://kohnaninews.ir/?p=10225